Türkiye'nin Twitter profil istatistikleri [İnfografik - Webrazzi Özel]
İstatistik

Türkiye'nin Twitter profil istatistikleri [İnfografik - Webrazzi Özel]

Webrazzi Dijital12 konferansında en çok konuşulan sunumlardan birini Monitera kurucularından Metin Kahraman yapmıştı. Twitter Türkiye istatistiklerini paylaşan Metin Kahraman, bu bilgileri Webrazzi için infografikte topladı.

Hafızamızı tazeleyen infografik son 3 ayda gönderilen 150 milyon Türkçe Twitter iletisinin incelenmesine dayanıyor. Monitera'nın analizine göre Türkiye’de 5.3 milyonu aktif  olmak üzere 7.2 milyon tekil Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Günde 1.7 milyon Türkçe iletinin gönderildiği Twitter'da saniye başına düşen ileti sayısı 20. Twitter'ın en çok kullanıldığı gün cuma ve en çok aktif olunan saatler 21.00-22.00 arası.

Türkiye’deki Twitter kullanıcıları arasında kadın-erkek oranı arasında küçük bir fark var. En aktif şehir yüzde 58 ile İstanbul, ortalama takipçi sayısı 151. İnfografikte yer verilmemiş ama Metin Kahraman yüzde 13 ile Ankara'yı, yüzde 11 ile de İzmir’i  en aktif iller olarak paylaşmıştı.

Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59′u mobil cihazları üzerinden bağlanmayı tercih ediyor ve Monitera'nın verilerine göre Blackberry kullanıcıları mobil tarafta yüzde 45 gibi yüksek bir payla ilk sırada geliyor. Bu oran daha çok kurumsal tarafta tercih edildiğini bildiğimiz Blackberry'nin gençler arasında yaygınlaştığını da gösteriyor.

Mobil sıralamada ikinci sırada yüzde 27 ile iPhone, üçüncü sırada yüzde 14 ile Android işlerim sistemli cihazlar geliyor. Monitera Twitter'da en çok takip edilen profillere de infografikte yer veriyor ve 140 karakter sınırlamasının zaman zaman eleştirildiği Twitter'da Türkçe iletilerin ortalama 64 karakterle sınırlı olduğunu açıklıyor.

Yedinci yılına 140 milyon aktif kullanıcı ile giren Twitter bakalım Türkiye'de daha ne kadar popüler olacak.

Yorumlar (4)
 1. Mert Ak Mert Ak

  %45 blackberry çok tuhaf gelmedi mi size de? Görünürde çok az gibi. iphone ve androidden sonra 3. sırada olduğunu sanırdım.

  1. Bence mobil ziyaretçilerin web ziyaretçilerinden daha fazla olması daha garip.

 2. Cavid Cavid

  Bu bilgilerin benim gözümde hiçbir gerçekliği yok, olması gereken neyse tam aksi bilgiler yer alıyor genellikle.

 3. İsa Koç İsa Koç

  Ya çoğunluğu zaten hep yolda yazılıyor tweetlerin. Ben mesela koltuğuma uzanmış program izlerken programa soru sormam gerekiyor kalkıp pc başına geçip tweet atmıyorum. Cepten girip atıyorum tweetimi, sonra bir duygu paylaşıcam yoldayım o anda girip atıyorum yada bir mekana gittim fotoğrafını çekiyorum telefonlar oradan girip atıyorum. Web kullanıcısı olaraksa pc başında otururken oluyo o, yani neden fazla olmasının sebebi tamamiyle bu.