Geliştiriciler Google'ı Facebook'a tercih ediyor
Yazılım

Geliştiriciler Google'ı Facebook'a tercih ediyor

Appcelerator ve International Data Corporation (IDC) tarafından yapılan yeni bir araştırma yazılım geliştiricilerin web ve mobil alandaki eğilimlerini özetliyor. Google için hem iyi hem kötü haberler var.

Dünya çapında 2173 gelişticinin dahil olduğu araştırmaya göre online ortamda sosyal stratejiler için Google (arama, Google+ vs.) Facebook''tan (open graph vs.) daha fazla ilgi çekiyor. Geliştiricilerin yüzde 39'u nunGoogle'ın tüm servisleri ile daha etkili olacağına inandığı aktarılıyor. Yüzde 61'lik kesimin ne düşündüğü ise paylaşılmıyor.

Diğer yandan özellikle güvenlik sorunlarıyla gündeme Android'in cihaz vb. alanlarki dağınık yapısı geliştiricileri memnun etmiyor. Geliştirciler iOS tarafına kayacaklarını ve mobil geliştiricilerin yüzde 79'u uygulamalarında HTML5'i kullanacaklarını ifade ediyor. 2010'da mobil stratejilere odaklanacaklarını söyleyen geliştiricilerin oranı yüzde 27,4 iken, 2011 için bu oran yüzde 53,5'e çıkmış.

Mobil stratejilerin ağırlık kazanacağı ve Apple'ın mobilde daha istikrarlı bir platform sunduğu son derece net. Sosyal web tarafında geliştiricilerin geneli temsil ettiği ise biraz şüpheli.

Appcelerator analisti Michael King, Google'ın Facebook'un büyümesinden gereken dersleri çıkardığını söylüyor ama gelişticilerin 800 milyon aktif üyesi olan ve hemen her websitesine kollarını uzatan Facebook yerine, arama tarafında zayıflayan gücünü Google+ etkisiyle artırmaya çalışan Google tarafına yöneleceğini söylemesi (en azından 2012 için) ilginç geliyor. Belki aranızda bu fikri savunacak geliştiriciler vardır.

Yorumlar (2)
  1. Webbaharatı Webbaharatı

    Ben de bu fikri savunanlardanım :) Evet Facebook hemen her siteye kolunu uzatsa da web geliştiricilerin en çok istediği Google nezdindeki yerlerinin iyi olması. En azından benim için böyle şimdilik.

  2. İlginç aslında, çünkü google+'ın sunduğu düzgün bir api falan yok. Bence bu daha çok güven meselesi. Google damardan mühendislik temelli bir şirket ve bilgisayar bilimlerinin en ile segmentine araştırma yatırımları yapabiliyor. Facebook ise sosyal bir kulüp gibi düşünülebilir daha çok. Sermayesi kullanıcı sayısı ve onların kişisel bilgileri. Sorun şu ki bu facebook'un başarısından çok internetin gücünü gösteriyor. Dolayısıyla google+ gibi küçük ölçekte de olsa herkes aynı şeyi tekrar edebiliyor. Yüz milyonlarca kullanıcı ve haklarında Ağrı dağı kadar veri topladık, peki bunlarla ne yapacağız? Bunun cevabını ya google verecek ya da facebook platformunu kullanan üçüncü bir şirket. Ama google platform olmayı başarabilirse o zaman web 3.0 patlamasının yıldızları google ve google/android trenine binenler olacak.