Google Chrome'daki kritik güvenlik açığını Türk uzmanlar buldu [Güncelleme]
Yazılım

Google Chrome'daki kritik güvenlik açığını Türk uzmanlar buldu [Güncelleme]

Google, Chrome tarayıcısını hackleyenlere 1 milyon dolar dağıtacağını açıklamasının ardından pek çok kişi ve grup Chrome tarayıcısının açıklarını arıyor. Geçtiğimiz hafta Vupen Security tarafından Chrome'un hacklendiği duyurulmuş ve Chrome yapılan yama ile birlikte 17.0.963.79 versiyonuna yükseltilmişti. Google, Chrome için en güvenilir internet tarayıcısı iddialarını böylece sürdürürken, Türk güvenlik uzmanları Google Chrome'da başka önemli bir açık keşfetti.

Yapılan yama ile birlikte Chrome'un daha güçlü bir tarayıcı olduğu düşünülürken, İskenderun'da bulunan Arf Teknoloji adlı firma, Chrome'daki güvenlik açığını tespit etti.

Chrome'un Sandbox adlı güvenlik sistemini yapılan güncellemeden sonra da devre dışı bırakmayı başaran şirketinin genel koordinatörü Erkan Demirkan, bu güvenlik boşluğunun stratejik bir açık olduğunu da dile getirmiş. Yani açık yüzünden Google Chrome şu anda saldırılara maruz kalabilir.

Gerekli bilgiler Google Chrome'da çalışan uygulama geliştiricilere de iletilmiş. Böylece internet güvenliği adına Türkiye'den iyi niyetli bir raporlama gerçekleştirilmiş oldu.

GÜNCELLEME: Haberi dış kaynaktan aktardıktan sonra öğrendik ki sözkonusu bilgi Arf Teknoloji tarafından ilk olarak BTnet.com.tr ile paylaşıldı. Sitenin bu özel haberi yabancı yayınlara taşınırken malesef kaynak linkini yitirdi, biz de tümüyle art niyetsiz olarak haberi yabancı yayını kaynak göstererek vermiş olduk. Haberin kaynağı BTnet.com.tr'dir, düzeltiriz.

Yorumlar (7)
 1. Mrauthor Mrauthor

  Keşke Google'ın düzenlediği yarışmaya katılsalardı da tüm dünya o fransızların değil bizimkilerin adını duymuş olsaydı.

 2. Mert Sarac Mert Sarac

  Yıllardır Chrome kullanan ve seven birisiyim. Hizli ama kesinlikle en guvenli tarayici degil. Benzeri bir sorun da extensionlarda var. Permission almadiginiz ve https ile baslayan bir sayfada extension kullanarak javascript calistirabiliyorsunuz. Bu gibi bir acik bir bankanin internet subesinde kullanilirsa javascript ile yapilabilecekleri hayal edebildiginizi dusunuyorum...

 3. vay be helal olsun yavaş yavaş tüketici değil üretici, yapıcı olma yolunda hızlı adımlar atıyoruz...tebrikler

 4. Heykır Okan Heykır Okan

  bende türkiye de birçok alışveriş sitesinin alt yapısında birkaç küçük güvenlik zaafiyeti keşfetmiş bulunmaktayım.

  bununla ilgili yakında basını bildiricem.

 5. Gokhan Gokhan

  iskenderunda böyle bir firmanın varlığını hiç duymamıştım.. Böyle bir firmanın bu açığı bulmasına sevindim..

 6. Webbaharatı Webbaharatı

  Hepsi iyi güzelde ne olacak bu İnternet Explorer ın hali. Microsoft vazgeçti sanırım bu piyasadan. IE9 değil 29 da çıkarsalar düşüşe engel olamazlar artık. Ayrıca Chrome Gerçekten çok hızlı ve iyi.

 7. Emrah Nalcı Emrah Nalcı

  Pek şaşırmadım açıkçası Japonlar bile Sony basın açıklamasında " Biz japonlar 1 saatlik sürede bile oyun yapabiliyoruz fakat Türk'ler 10 dk.'da hilesini buluyor" demişler bu yüzden pek şaşırmadım.