Google Chrome'daki kritik güvenlik açığını Türk uzmanlar buldu [Güncelleme]

 Google Chrome'daki kritik güvenlik açığını Türk uzmanlar buldu [Güncelleme]

Google, Chrome tarayıcısını hackleyenlere 1 milyon dolar dağıtacağını açıklamasının ardından pek çok kişi ve grup Chrome tarayıcısının açıklarını arıyor. Geçtiğimiz hafta Vupen Security tarafından Chrome'un hacklendiği duyurulmuş ve Chrome yapılan yama ile birlikte 17.0.963.79 versiyonuna yükseltilmişti. Google, Chrome için en güvenilir internet tarayıcısı iddialarını böylece sürdürürken, Türk güvenlik uzmanları Google Chrome'da başka önemli bir açık keşfetti.

Yapılan yama ile birlikte Chrome'un daha güçlü bir tarayıcı olduğu düşünülürken, İskenderun'da bulunan Arf Teknoloji adlı firma, Chrome'daki güvenlik açığını tespit etti.

Chrome'un Sandbox adlı güvenlik sistemini yapılan güncellemeden sonra da devre dışı bırakmayı başaran şirketinin genel koordinatörü Erkan Demirkan, bu güvenlik boşluğunun stratejik bir açık olduğunu da dile getirmiş. Yani açık yüzünden Google Chrome şu anda saldırılara maruz kalabilir.

Gerekli bilgiler Google Chrome'da çalışan uygulama geliştiricilere de iletilmiş. Böylece internet güvenliği adına Türkiye'den iyi niyetli bir raporlama gerçekleştirilmiş oldu.

GÜNCELLEME: Haberi dış kaynaktan aktardıktan sonra öğrendik ki sözkonusu bilgi Arf Teknoloji tarafından ilk olarak BTnet.com.tr ile paylaşıldı. Sitenin bu özel haberi yabancı yayınlara taşınırken malesef kaynak linkini yitirdi, biz de tümüyle art niyetsiz olarak haberi yabancı yayını kaynak göstererek vermiş olduk. Haberin kaynağı BTnet.com.tr'dir, düzeltiriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.