Google, Chrome’u hackleyenlere 1 Milyon dolar dağıtacak
Güvenlik

Google, Chrome’u hackleyenlere 1 Milyon dolar dağıtacak

Gündelik işimizin çoğunu tarayıcılar yardımı ile internet üzerinde gerçekleştirir hale geldikçe tarayıcıların güvenliği de çok daha önemli bir konu haline geliyor. Gözden kaçan ufak bir hata kullanıcılar için ciddi sorunlar, tarayıcıyı üreten firma içinse tam bir felaket anlamına gelebilir. Bu yüzden tarayıcıları geliştiren dev firmalar kendi laboratuarlarında bulamadıkları hataları bulmaları için kullanıcılara güveniyor ve onları hata bulmaya teşvik edecek programlar hazırlıyorlar.

Bu konuda en aktif firma Mozilla ama Facebook ve Google’ın da benzer programları bulunuyor. Bulunan hata başına 3000 dolara kadar ödüller verilen bu programların yanı sıra firmalar farklı dönemlerde hata avcıları için özel etkinlikler de düzenliyor. Google’ın Chrome tarayıcısındaki hataları ortaya çıkartmaları için geliştiricileri davet ettiği 7-9 Mart’ta gerçekleşecek ektikte kesenin ağzını açmaya ve toplamda 1 milyon dolar ödül dağıtmaya hazırlanıyor…

Bugüne kadar Chrome tarayıcısını mükemmelleştirmek için bulunan hatalara 300 bin doların üzerinde ödül dağıtan Google tarafından ayrılan bu 1 milyon dolarlık rakam oldukça iddialı. Pwnium adı verilen özel etkinlik,  Vancouver’da bu yıl 6.sı düzenlenen CanSecWest konferansında gerçekleşecek.

Google toplam 1 milyon doları 3 farklı kategoride bulunan hatalar karşılığında dağıtacak. Doğrudan Chrome tarayıcısı ile ilgili bulunan hatalara 60 bin, Windows 7 işletim sistemindeki bir sorun ile Chrome’daki bir hatanın birleşmesi ile ortaya çıkan güvenlik açıklarına 40 bin ve son olarak tarayıcıdan bağımsız standart işletim sistemi ve eklentileri ile ilgili hatalara 20 bin dolar ödül verilecek.

Google’ın bu yıl ödülü arttırmasının önemli nedenlerin biri, her yıl tarayıcıların güvenlik açıklarını bulanların ödüllendirildiği etkinlikte geçen yıl kimsenin Chrome’a ilgi göstermemesiydi. Geçtiğimiz yılki Pwn2Own etkinliğinde Internet Explorer ve Safari’nin açıklarını arayan güvenlik uzmanları, Google 20 bin ve 15 bin dolarlık ödüller sunmuş olmasına rağmen, arama devinin tarayıcısında hata aramamışlardı.

Fakat bu kez Google’ın masaya koyduğu 1 milyon doların bu durumu değiştireceği kesin gibi…

Yorumlar (9)
 1. Geçen yıl hackleyen çıkmamıştı, bu yılda hekırların işi zor :D

  1. ne guzel oturdugun yerden 1 milyon dolar :D babalar bile ogullarına vermez 1milyon dolar :D

 2. İsmail Erdem Ayaydın İsmail Erdem Ayaydın

  Google ne yapacağını çok iyi biliyor, bu sayede sistemlerindeki açığı öğrenmiş oluyorlar.

 3. Seyfullah Seyfullah

  İşte Google'ı ve Facebook'u bu yönüyle seviyorum. Güvenlik açığı bulanlara ödül verip, kendi sistemlerini daha da güvenli hala getiriyor. Ayrıca toplamda 1 milyon dediği bulan bir kişiye vermezler kesinlikle.

 4. 7Nbitirdin 7Nbitirdin

  Guzel yontem. Türk olsun bulan kişi :D

 5. bakalım hackleyen çıkabilcekmi ama googlede neyapacagını gercekten çok iyi biliyor merak ettigim acaba hackleyen çıksa ortadanmı kaybolur yoksa parayımı verirler:=)

 6. Hamza Baştepe Hamza Baştepe

  Hackerların işi gerçekten zor :)

 7. Tulin Arsal Tulin Arsal

  Evet buda taktiklerden biri google, crome'nin deliklerini bulmak için ona ayıracağı bir ekibe aşağı yukarı 2,5-3 milyon dolar maliyet ayırmak zorunda..kayp zamanda cabası.. zaten yazılımcılara fazlasını ödüyor.. ucuza debug ettirmiş oldu eminim nasıl yazılıma sızıldığını öğrenmeden o parayı vermemiştir.Maksat tarıyıcının güvenliğini idda etmek değil.. maksat maliyetleri düşürmek..anlayana tabi..

 8. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Açıkları hep var idi demekki