Groupon'a Britanya Ticaret Komisyonu'ndan sert uyarı
E-Ticaret

Groupon'a Britanya Ticaret Komisyonu'ndan sert uyarı

Hizmet sektörü zor ve zahmetli olabiliyor çoğu zaman. Reklamların ve ürün tanıtımlarının doğru yapılması, indirim oranlarının doğru yansıtılması e-ticaret sektöründe oldukça önemli.

Groupon UK (Birleşik Krallık) de bu gibi sebeplerden geçtiğimiz yıl rekor sayıda şikayet almıştı. Britanya'da bulunan Adil Ticaret Komisyonu sonunda Groupon'a bu sorunları çözmesi için 3 ay mühlet verdi, aksi takdirde faaliyetinin önlenmesine kadar varabilecek yasal işlemlerin başlayacağını bildirdi.

Ticaret Komisyonu tüketici haklarını koruyor. Komisyonun fiyatlandırma, reklam, para iadesi, haksız şartlar ve koşullar, bunun yanı sıra tedarikçi ile etkileşimlerin tespit edilmesi gibi uygulamalarda bulunan endişelerinin var olduğu konuşuluyor.

İşte istenilen gereksinimler listesinden bazıları:

- Doğru, dürüst ve şeffaf şekilde referans fiyatlandırmalar ve karışlaştırmalar.

- Ürünlerin belirgin şekilde açıkça ve belirgin şekilde gösterilmesi.

- Özellikle sağlık ve güzellik ürünlerinde yeterli ispatın yapılması.

- Sitenin şartlar ve gizlilik politikaları adil olarak düzenlenmiş olmalı.

- Ödeme, geri ödeme ve iptal haklarının Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi politikasına uygun olması.

Chicago merkezli Groupon, OFT (Office of Fair Trading) soruşturması ile ilgili olarak tam bir işbirliğinde olduklarını ve en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak adına iş süreçlerini geliştirdiklerini dile getirdiler.

Yorumlar (1)
  1. Mehmet Mehmet

    Genel de 3 kişinin arasın da geçen süreçler hep sıkıntılı olmuştur. Bilgisayar alırsınız yazılımım kurarsınız; yazılımdan dolayı işletim sistemi çöker veya bilgisayar arızalanır 3. parti yazılımdır. 2 kişi kendi arasında konuşur 3. kişi konuşulanı duyup başkasına anlatır sırrı açığa çıkarır 3. tekil şahıstır. Bir siteye üye olursunuz kişisel bilgilerinizi verirsiniz. Firma sizden habersiz bilgilerinizi başkalarına satar 3. şahıs şirketlerdir. Örneklerde de olduğu gibi grup alışveriş sektöründe de durum aynı. Alıcı, satıcı ve alıcı arasında dönen bir ekosistem olsa da mutlaka bir çok sorunla karşılaşıyorsunuz. Çok ucuza ürün veya hizmet satılsa da satılan ürün veya hizmetin ne şekilde, nasıl verileceği ve kalitesi muamma. Bir çok firma sattıkları ürün veya hizmeti bedavacı müşteri bu zihniyeti ile pazarladığından sektöründe genişlemesi mümkün olmuyor. Ama en önemlisi sektör de hep bir tarafcılık var. Grup alışveriş siteleri çıkınca övmeyen yatırımcı yada girişimci kalmadı. Ama sektörün ne kadar bayat ve adi bir sektör olduğu, müşteri memnuniyeti sağlamanın ne kadar zor olduğu gibi konular hiç ele alınmadı. Artık şu girişim sektöründe polyanna cılık oynamaktan vazgeçin.