Parasını alamayan Android uygulama geliştiricileri isyanlarda

Parasını alamayan Android uygulama geliştiricileri isyanlarda

Android'in namı hızla dünyaya yayılıyor ama zaman zaman işleyişte sorunlar da yaşanmıyor değil. BBC'nin haberine göre Mart ayı ödemesi geciken bazı Avrupalı Android geliştiricileri oldukça kızmış durumda.

Habere göre Google, Avrupa'nın bir kaç ülkesindeki geliştiricilere 7 Mart'ta yapılacak ödemeleri halen ödemiş değil. Geciken ödemelerin sebebi bilinmiyor ve ilgili birine ulaşmak mümkün değil.

İlk şikayetlere 6 gün sonra kısa bir yanıt veren Google, geliştiricilerin ödeme ekranına yansıtılan mesajına eklenen bağlantı sayfasını boş bırakması nedeniyle daha fazla tepki toplamış.

Söz konusu sorun Google forumlarındaki yüzlerce yorumla doğrulanmış durumda. Her ne kadar Google'dan alacağı para ile geçimini sürdürecek uygulama geliştiriciler olsa da, şikayetler Google'da ilgili birine ulaşamama noktasında yoğunlaşıyor. BBC'nin konuştuğu bir uygulama geliştiricisi ise beklenen karşılaştırmayı yaparak, benzer bir durumu App Store'da yaşadığını ama bir muhatap bulabildiğini söylüyor.

Google Play mağazası veya eski adıyla Android Market, uygulama geliştiricilerinden yüzde 30 komisyon alıyor. Her uygulamaya da kapılarını açıyor. Şimdiye kadar bu denetimsizliğin güvenlik tarafında getirdiği sorunlarla karşılaştık ve Google'ın bu kötü gidişe dur demek için adım atmak zorunda kaldığına şahit olduk. Ancak bu sorun en az onun kadar ciddi görünüyor.

Son yıllarda yaptığı satın almalar ve çalışanlara yaptığı zamlarla bankadaki nakdini azaltan Google'ın bu sorunla başa çıkmayacağını söylemek zor, ama, bir geliştiricinin söyledi gibi, uygulama geliştiricilerin geri çekilme göstermesi durumunda Google'ın kendini nasıl toparlayacağı da bir başka hayati konu olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.