Kod Adı: Bouncer. Görevi: Android Market'te düzeni sağlamak

Kod Adı: Bouncer. Görevi: Android Market'te düzeni sağlamak

Geliştiriciler için Android'in en güzel yanlarından biri iOS'takinden farklı olarak çok sıkı bir onay mekanizması bulunmaması. Fakat etraftaki art niyetli yazılımcılar nedeniyle maalesef biz kullanıcılar için bu durum bazı sorunlara neden oldu.

Dönem dönem gündeme gelen Android Market'teki zararlı yazılımlar bugüne kadar pek çok mobil kullanıcı için beklenmedik sorunlara neden oldu. Her ne kadar son zamanlardaki çabalarıyla Google, Android'deki zararlı yazılım riskleri büyük oranda azaltmış olsa da bu konuda çalışmaya devam ediyor.

Bu çalışmaların son ürünü ise Bouncer. Android Market'te dolaşan ve art niyetli yazılımları arayan bu özel güvenlik aracı kullanıcıların bir daha zararlı uygulamalar yüzünden sıkıntı yaşamamasını hedefliyor.

Google'ın mobil blog'un yayınlanan bir yazı ile duyurulan Bouncer, yeni bir uygulama Android Market'te yüklendiği anda çalışmaya başlıyor. Uygulama içerisindeki bilinen casus yazılım ve truva atı gibi zararlılara dair izler arayan Bouncer, bunun yanı sıra uygulamanın içerisinde şüpheli kod parçaları bulduğunda da alarm veriyor.

Bu tip şüpheli durumlar özellikle yeni geliştiricilerin hesaplarında daha da dikkatli bir şekilde inceleniyor ve böylece uygulama daha hiç kimse tarafından indirilmeden önce kontrol edilmiş oluyor. 2011 boyunca test edilen Bouncer, Google'ın açıkladığı rakamlara göre yılın ikinci yarısındaki zararlı yazılım ile karşılaşma oranlarını ilk yarısına göre yüzde 40 oranda azaltmış.

Google'ın bahsettiği zararlı uygulamalardaki yüzde 40'lık azalma da oldukça önemli bir oran.  Android Market'in geliştiricileri sıkmayan onaylama sürecini devam ettirirken güvenliği arttırmak adına Bouncer oldukça iyi bir yöntem gibi görünüyor.

Görsel Kaynak: Android Community

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.