Yandex Metrica web analizinde 'en iyi' olma iddiasında - Webrazzi Dijital'12
Analiz

Yandex Metrica web analizinde 'en iyi' olma iddiasında - Webrazzi Dijital'12

Size gün içinde haberini verdiğimiz Yandex.Metrica'nın detayları da Webrazzi Dijital'12'de işlenen konulardan biri oldu. Yandex Türkiye ekibine katılan eski Webrazzi yazarı Erhan Erdoğan, Yandex'in yeni web analiz hizmeti Yandex Metrica'yı anlattı.

Erhan Erdoğan Yandex'in arama ve harita servislerini daha önce hizmete sunduğunu hatırlattı ve 'webmaster'ların ve markaların web siteleri analiz etmek konusundaki sıkıntısından bahsederek sunumuna başladı.

Unilever CEO'sunun "Reklam bütçemin yarısının çöpe gittiğini biliyorum ama hangi yarısı olduğunu bilmiyorum" sözünü izleyicilerle paylaşan Erdoğan, Yandex Metrica'nın sunduğu detaylara geçti.

Yandex Metrica'yı kullanmak için küçük bir kodu sitenize eklenmesi gerekiyor. Ardından sitenizin ziyaretçi trafiğine dair çeşitli bilgileri 5 dakikada bir yenilenen raporlarla sunmaya başlıyor. Yandex.Metrica'nın basit bir arayüzle öne çıktığını söyleyen Erhan Erdoğan, hedef belirleme ve dönüş oranlarını takip ederek web sitesi sahiplerinin ziyaretçilerini tanımak konusundaki sıkıntıları giderebileceklerini ifade etti.

Yaş, cinsiyet ve IP'ye kadar detaylı olarak kullanıcıları tanıyan Yandex Metrica'nın sitelerin erişilebilirlik durumunu kontrol ederek e-posta veya kısa mesaj ile haber veren özelliği de rakiplerinden ayrılan yanları olarak tanıtıldı. Öne çıkarılan bir diğer özellik ise kullanıcıların web sitesinin hangi bölümlerinde gezindiğini gösteren Tıklama Harita'larıydı.

Gelen bir soru üzerine kullanıcıların cinsiyetini yapılan aramaların türüne ve çeşitli kriterlere göre karar verdiğini söyleyen Yandex, IP'ye erişim noktasında da yasal bir engelleme olmadığını, her şeyin yasal prosedürlere uygun olduğunu ifade etti.

Söz konusu analiz aracının başarısının/doğruluğunun diğer servislerle kıyaslanarak görülebileceğini söylendi ve Yandex.Metrica'nın Rus arama motoru devinin güvendiği bir hizmeti olduğu mesajı verildi.

Yorumlar (8)
 1. Kadir Kadir

  Yandex şu rus arama motoru tanımından ne zaman vazgeçecek? rusları bulan bir motor mu bu?

 2. Osman Gamli Osman Gamli

  "Reklam bütçemin yarısının çöpe gittiğini biliyorum ama hangi yarısı olduğunu bilmiyorum" Bunu Unilever CEO'su demisse muhtemelen hala calismiyordur. 1998'den beri bunu olcen "profesyonel" araclar zaten var.

  Ayrıca webmasterların ya da markaların sitelerini analiz ederken çektiği sıkıntıların hiç birine metrica yanıt vermiyor. Analytics bu yanıtı veremiyorken, metrica da Analytics'in yaptığının 10'da 1'ini yapamıyorken iddialı olmaları hayalden başka bir şey değil.

  1. Erhan Erhan

   Bahsettiğim kişi: http://en.wikipedia.org/wiki/William_Lever,_1st_Viscount_Leverhulme. Unilever'in kurucusu. Bu sözün onlarca yıl önce söylendiğini konuşmamda belirtmiştim. Burada bir yanlış anlaşılma olsun istemedim.

   Sevgiler

   erhan

   1. Snowbird Snowbird

    Bu lafı John Wanamaker söylemiş diye biliyorum ilk önce.

    http://en.wikipedia.org/wiki/John_Wanamaker

    Popular saying illustrating how difficult it was to reach potential customers using traditional advertising is attributed to John Wanamaker: "Half the money I spend on advertising is wasted; the trouble is I don't know which half."

 3. Delfina Delfina

  Duyurduğunuz anda hemen bloga kodları ekledim ve sayacı inceliyorum şu anda. Gerçekten de Yandex kolay kullanım menüleri ve yenilikçi yapısı ile her zaman merak uyandıracak. Metrica'yı çok çok beğendim.Tebrikler emeği geçenlere...

 4. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Henuz erken. Tum yapi tabiki tasinamaz. Destek, eslestirme, sayi karsilastirma amacli kullanilabilir. Daha da iyiye gidecektir. Ilk adim gercekten cok buyuk ve onemli yenilikler sunmakta.

  Detaylı Yandex metrica analizim; http://blog.ozturkcan.com/yazi/yandex-metrica/

 5. Iskender Iskender

  Ben özellikle Yandex kullanmaya özen gösteriyorum herkese tavsiyem google dışında başka arama motorlarını da kullanmaları Google'ın Türkiye'deki tekelliğinin bizlere bir yararı yok.

 6. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  Metrica'yı henüz denemedim. Ama maili çok güzel umarım suistimal etmezler. 2gb dosya gönderimi de ne demek abi. Hem de bir maile sınırsız dosya ekleyebiliyoruz. Bence Harika biz ofiste kullanmaya başladık. Gmail yakın bi zamanda karşı atak yapacak gibi görünüyor.