Etkinlikler

Chrome'u da indirdiler

Google geçtiğimiz günlerde Chrome'u 'hackleyecek' kişiye toplamda 1 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı. Google için ilk kötü (?) haber geldi. Pwnium adı verilen özel etkinlikte hackerlar Chrome'a sızmayı başardı.

Vancouver’da bu yıl 6.sı düzenlenen CanSecWest konferansında gerçekleşen etkinlik Google'ın kendini sınaması için önemli bir fırsattı. Zira bu etkinlikte katılımcılar web tarayıcılarına sızma konusundaki hünerlerini sergilemekten geri kalmıyor. Geçen yıl Chrome'a sızmayı başaramayan hackerlar bu yıl istediğini başardı ve şimdilik 60 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

Kanada'daki etkinlikte Chrome'un kodlarına girmeyi başaran isim Sergey Glazunov. Rus öğrenci, Chrome'un çalışma mekanizmasını çözdüğü için tebrikleri topluyor. Tebrik gönderen isimlerden biri de Google’da Chrome'dan sorumlu üst düzey yönetici Sundar Pichai.

Pichai, Google+ profilinde paylaştığı mesajda hem hacker'ı tebrik ediyor, hem de bu sızıntıyı kapatacak önlemlerin alınmaya başlandığını duyuruyor.

Yarışmanın kuralları gereği sızıntının nasıl gerçekleştirildiği dışarı yansıtılmayacak. Ancak bu haberle Chrome'un ele geçirelemez bir tarayıcı olmadığını da artık biliyoruz.

Yorumlar (14)
 1. Domain Reyonu Domain Reyonu

  niye 60.000$? hani 1 mio $ olacaktı.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Toplamda verilecek ödül 1 milyon.

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   bu bilginin değeri 60bin$ mış demekki :/ yerinde olsam aynı bilgiyi başkalarına daha yüksek fiyattan satardım..

   1. İllegal yollarla satardın her şekilde suç işlemiş olurdun ama legal bir şekilde 60 Bin dolar çok iyi bir para.

    Sonuçta sıfırdan bir şey yazmıyorsun.

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  microsoft internet explorer için düzenlese heralde yarışma aileler yarışıyor gibi olur. bilgisayarı hızlı açılan kazanırdı muhtemelen.

 3. Gokhan Gokhan

  Şaşılacak bir durum değil aslında.. Güvenli bir sistem yoktur bu dünyada.. Geçen yıl Chrome ye sızmayı başaranlar olmuştur..Ama verdikleri para çok komik zaten böyle şeyleri başaranlar dünyanın parasını kazanıyorlar..

 4. Aslında hacklendi demek yanlıs olabilir,Google parayla Chrome'un açığını bulduruyor.

 5. Halil Halil

  güzel başlık :)

 6. Satılık Satılık

  Adamlar akıllı böylece daha ucuza getiriyorlar nerde açık var diye.

 7. Serafettin Serafettin

  Sektörü bilen bir sitenin başlığı uygun olmamış bence.

 8. Nurçin Nurçin

  Twitter: Sonunda Chrome'ın da hacklenilmesiyle ele geçirilemez bir tarayıcı olduğu anlaşıldı ama buna rağmen Chrome kullanmaya devam ^_^

 9. Hamza Baştepe Hamza Baştepe

  Değişen bir şey yok hala en hızlı tarayıcı.

  Bu yorum chrome dan yazıldı :)

 10. Anonim Anonim

  Ben size Firefox'a geçin dedim dedim inanmadınız, bak ne oldu şimdi ?

  Şaka bir yana kalsında.. Bu Chrome hacklensede hacklenmesede artık gönüllerde bir taht kurduğu belli. Bir web tasarımcı olarak ne yalan söyleyeyim tarayıcıların hepsini kullansamda gönlüm hep Chrome'dan yanadır.

 11. Chrome gerçekten diğer browserlere göre hızlı ve kolaylık açısından çok güzel bir browser hackleyebilirler ancak açıkları kapatacaklardır