Viveka Kuluçka Merkezi kimdir, neler yapar?

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız girişimciler için kuluçka merkezleri yazısında sizlere daha detaylar bilgiler vereceğimizi paylaşmıştık. Daha yakından tanıtma fırsatı bulduğumuz ilk girişim Ankara merkezli sayılı kuluçka merkezlerinden Viveka.

Viveka Kuluçka MerkeziGeçtiğimiz hafta yayınladığımız girişimciler için kuluçka merkezleri yazısında sizlere daha detaylar bilgiler vereceğimizi paylaşmıştık. Daha yakından tanıtma fırsatı bulduğumuz ilk girişim Ankara merkezli sayılı kuluçka merkezlerinden Viveka.

Girişimcileri hem maddi hem bilgi birikimi ile destekleyen Viveka, 2010 yılı Ekim ayında kurulmuş. Kendini ilk özel kuluçka merkezi olarak tanıtması ne kadar doğru bilmiyoruz ama bu genç oluşum 2011 yılında 45 girişim başvurusu almış ve 15'ini desteklemiş. Ekip şu anda 17 takım ve 36 girişimciyi destekliyor bildirdiklerine göremuş.

2011-2012 döneminin ilk çeyreğinde 10 tane web, 1 tane oyun, 1 tane mobil, 3 tane de IT projesine destek verilmiş. Toplam 49 başvuru, 32 görüşme ile değerlendirilmiş ve 1 girişim mezun edilmiş.

Viveka neyi, nasıl yapıyor?

Küresel Girişimcilik Programı'na kabul edilmiş olan Viveka, aynı zamanda NBIA üyesi.  Sunduğu hizimetleri 4 başlıkta topluyor.

  • Mentorluk: Viveka & Danışma Kurulu ile sürekli proje geliştirme desteği (periyodik proje toplantıları, pazarlama ve satış danışmanlığı)
  • Ortak çalışma: Girişimcilere yazılım, tasarım ve proje yönetim desteği (yazılım ve tasarım ekibi, pazarlama ve satış yönetimi)
  • Sürdürülebilirlik: Sürdürülebilir ticarileşme, yatırım ve yatırımcı ağlarına erişim (ticarileşme çalışmaları, yatırımcı buluşması)
  • Ofis alanı: Ofis alanı, donanım, internet, yazıcı ve faks (her ekip için 4 kişilik ofis alanı, 2 kişiye kadar donanım desteği)

Bu desteklerin girişimcilerle buluşması için geçmesi gereken süreç ise şöyle özetleniyor;

İş fikri değerlendirme > Ön değerlendirme > Projelendirme ve iş planı > Tasarım ve geliştirme

Kendi ekibinde 7 kişilik bir yazılım ve tasarım ekib bulundurması ile girişimcilere üretim aşamasında daha profesyonel destek verebilecek olan Viveka, girişim havuzunu büyütmenin yanısıra danışma kurulu üyesi, mentor, fon destekçisi, akademik çalışma ortağı ve etkinlikleri için destekçi de arıyor.

İnfografiğin en altında Viveka'nın İzmir merkezli Embryonix ile işbirliği içinde olduğunu da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Viveka'nın girişimci ekosistemindeki yerini daha iyi görmeyi umuyoruz. Viveka ekibini (3 kurucu ortak, toplam 11 kişi) yakından tanıyabilir, mevcut projelerine göz atabilirsiniz.

Viveka Kuluçka Merkezi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.