Viveka Kuluçka Merkezi kimdir, neler yapar?
İnfografik

Viveka Kuluçka Merkezi kimdir, neler yapar?

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız girişimciler için kuluçka merkezleri yazısında sizlere daha detaylar bilgiler vereceğimizi paylaşmıştık. Daha yakından tanıtma fırsatı bulduğumuz ilk girişim Ankara merkezli sayılı kuluçka merkezlerinden Viveka.

Girişimcileri hem maddi hem bilgi birikimi ile destekleyen Viveka, 2010 yılı Ekim ayında kurulmuş. Kendini ilk özel kuluçka merkezi olarak tanıtması ne kadar doğru bilmiyoruz ama bu genç oluşum 2011 yılında 45 girişim başvurusu almış ve 15'ini desteklemiş. Ekip şu anda 17 takım ve 36 girişimciyi destekliyor bildirdiklerine göremuş.

2011-2012 döneminin ilk çeyreğinde 10 tane web, 1 tane oyun, 1 tane mobil, 3 tane de IT projesine destek verilmiş. Toplam 49 başvuru, 32 görüşme ile değerlendirilmiş ve 1 girişim mezun edilmiş.

Viveka neyi, nasıl yapıyor?

Küresel Girişimcilik Programı'na kabul edilmiş olan Viveka, aynı zamanda NBIA üyesi.  Sunduğu hizimetleri 4 başlıkta topluyor.

Mentorluk: Viveka & Danışma Kurulu ile sürekli proje geliştirme desteği (periyodik proje toplantıları, pazarlama ve satış danışmanlığı) Ortak çalışma: Girişimcilere yazılım, tasarım ve proje yönetim desteği (yazılım ve tasarım ekibi, pazarlama ve satış yönetimi) Sürdürülebilirlik: Sürdürülebilir ticarileşme, yatırım ve yatırımcı ağlarına erişim (ticarileşme çalışmaları, yatırımcı buluşması) Ofis alanı: Ofis alanı, donanım, internet, yazıcı ve faks (her ekip için 4 kişilik ofis alanı, 2 kişiye kadar donanım desteği)

Bu desteklerin girişimcilerle buluşması için geçmesi gereken süreç ise şöyle özetleniyor;

İş fikri değerlendirme > Ön değerlendirme > Projelendirme ve iş planı > Tasarım ve geliştirme

Kendi ekibinde 7 kişilik bir yazılım ve tasarım ekib bulundurması ile girişimcilere üretim aşamasında daha profesyonel destek verebilecek olan Viveka, girişim havuzunu büyütmenin yanısıra danışma kurulu üyesi, mentor, fon destekçisi, akademik çalışma ortağı ve etkinlikleri için destekçi de arıyor.

İnfografiğin en altında Viveka'nın İzmir merkezli Embryonix ile işbirliği içinde olduğunu da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Viveka'nın girişimci ekosistemindeki yerini daha iyi görmeyi umuyoruz. Viveka ekibini (3 kurucu ortak, toplam 11 kişi) yakından tanıyabilir, mevcut projelerine göz atabilirsiniz.

Viveka Kuluçka Merkezi

Yorumlar (6)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  sundukları imkanlara karşılık başarılı olacağını düşündükleri projelerin %kaçına ortak oluyorlar acaba?

  1. Tasarım ve Yazılım desteği olmaksızın fikir aşamasında projelere yüzde %15 ortak oluyoruz.

   Tasarım ve Yazılım desteği ile yüzde %30 ancak ilk altı ay içinde %15 hisselerini geri satın alma opsiyonu ile anlaşıyoruz.

   Aklınıza takılan başka sorular için sitemizden email atabilir ya da arayabilirsiniz.

   Soru için teşekkürler Ozan !

 2. Startup Türkiye twitter kanalına geçenlerde bu tarz bir öneri göndermiştim : girişimcilere yazılım, sunucu vb. tarzı destek verecek kuluçka merkezleri oluşturulması için lakin hisse oranlarına bakılırsa kısa zamanda ticari kar marjı sağlanabilecek daha doğrusu kısa bir döngüde nakit akışını döndürebilecek projeler için veya offline hayattan online hayata entegre edilmiş teknolojiyi aracı kullanan girişimciler için abartı hisseler diyebilirim.

  1. Selamlar,

   Kısa zamanda ticari kar marjı hepimizin isteği. Ancak projelerinin başarı ihtimallerini modellediğiniz zaman bütün projelerin bir anda kar etmesini beklemek gerçekci değil. Ekonomik risk.

   Önkuluçka sürecinde girişimleri seçenerken riskler çok yüksek. Girişimcinin sadece fikir ve vaatleri üzerinden ilerlemek durumundasınız. Risk faktörlerini düşündüğünüz zaman makul bir oran olduğunu farkedeceksiniz. Girişimci riski.

   Emin yine de söylediklerin doğru. İdeali ekonomik risk ve girişimci riskinin azalması ve dolasıyla bizim yüzdelerimizin düşmesi.

 3. Projelerin tasarımı çok güzel bir kere. Hepsi belli bir çıtayı tutturmuş işler. Kurucularının Bilkentli olması ayrıca güzel.

  Hisse oranları bana da yüksek geldi. Diğer kuluçka merkezlerinde durum nasıldır bilmiyorum ama henüz başlangıç aşamasında para koymadan bu kadar hisse aşırı görünüyor. Elbette kuluçka merkezlerinin de kâr etmesi gerekiyor ama bu daha çok projelerin başarısıyla ilgili bir şey. Türkiye'de yatırımcı tarafından daha yüksek risklerin alınması standardı yerleşmeli artık. Ne kadar zamanda koyduğumuz geri alabiliriz mantığı bu işin ruhuna uygun değil. Bu da her yatırımcının harcı değil elbette.

  1. Özgün çok teşekkürler.

   Üniversite bazlı kuluçka merkezlerinin kar amacı yok o yüzden yüzde aldıklarını bile düşünmüyorum. Düşük kira vs. başka türlü gelir modelleri var.

   Bizim girişimci ile çalışmaya hazır bir geliştirme ekibimiz var. Onların giderlerini düşündüğünüz zaman aslında nakdi olmasa da hizmet anlamında yatırım yapıyoruz. Fikir sahibi olarak hiç bir ücret ödemeden proje ekibiyle ve ürün geliştirme ekibiyle çalışıyorsunuz. Farklı bir yatırım şekli ve girişim sürecinin riskinin en yüksek olduğu dönemler.