Zynga.com: Zynga ayrı eve çıkıyor [Güncellendi]

Zynga.com: Zynga ayrı eve çıkıyor [Güncellendi]

Facebook ve Zynga’nın uzun zamandır devam eden yakın ilişkisinde çok önemli bir gelişme yaşanıyor. Zynga, bir süredir üzerinde konuşulan ve “Project Z” olarak da bilinen kendi oyun platformunu sonunda resmen devreye sokmaya hazırlanıyor.

Zynga.com adresinde açılacak olan bu yeni platform pek çok kişi tarafından Zynga’nın Facebook’tan daha bağımsız bir yapıya bürünmek adına atacağı çok önemli bir hamle olmasını bekliyordu fakat durum tam olarak öyle değil. Zynga.com’un son üç aydır aktif olan şu anki yapısı sadece Zynga’nın tüm oyunları bir araya getiren fakat site üzerinden oyun oynanmasına izin vermeyen bir şekilde hazırlanmış. Mart ayı içerisinde resmen gerçekleşecek olan yenilik ile oyunlar tamamen Zynga.com üzerinde oynanabilir olacak.

Bununla beraber bu önemli projesi için Zynga’nın başka hedefleri de var…

Öncelikle Zynga’nın bu proje ile tam bağımsız bir yapıya kavuşması ile ilgili beklentilere Zynga’nın açıklamasından bir alıntı ile açıklık kavuşturmakta fayda var. Zynga resmi açıklamasında bu projenin “Facebook ile tamamen entegre olmuş ilk sitelerden biri”olacağını söylüyor. Yani Zynga ayrı eve çıktı ama ekonomik olarak Facebook’tan kopmuş değil.

Oyunlar zaman içerisinde Zynga.com üzerinden de oynanabilir olacak ama oyuncuların Facebook Connect ile bağlantı kurması gerekecek. Gelir paylaşımı yapısı ise henüz çok net değil. Facebook için sosyal oyunlardaki tek gelir kalemi sadece Facebook Credits değil, Facebook üzerinde oyunları oynayan kullanıcılara gösterilen reklamlar da önemli bir gelir kalemi. Fakat kullanıcılar oyunları Facebook.com üzerinde değil, Zynga.com üzerinden oynadıklarında bu reklamları görmeyecekler.

Henüz resmi olmasa da söylentiler iki firmanın bu konuda da bir iş birliğine gideceği yönünde. İddialara göre Facebook, Zynga.com sitesi üzerindeki reklamların tek yetkili satıcısı olabilir. Bu da her iki firma için de var olan iş birliğine zarar vermeyecek mantıklı bir çözüm gibi görünüyor.

240 milyon aylık, 54 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip olan Zynga’nın bu yeni projesinin diğer önemli hedefi ise diğer geliştiriciler için alternatif bir platform sunabilmek. Böylece Zynga Platformu Ortakları oyunlarını Zynga.com üzerinden yayınlanabilecek ve bu 240 milyon aktif kullanıcıya erişmelerini sağlayabilecekler. Böylece Zynga yayıncılık konusundaki çalışmalarını da hızlandırmış olacak.

Baştan sona yenilecek olan yeni site, tüm özellikleri ile birlikte ve içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu toplam 16 dilde Mart ayı içerisinde resmen hayata geçmiş olacak. Açıldığında Facebook arkadaşlarınızın yanı sıra zFriend olarak tanımlanan Zynga arkadaşlarınızla da birlikte oynayabileceğiniz, kendi özel oyuncu profilinize sahip olabileceğiniz ve canlı sohbet özelliği de bulunan ilginç bir platform bizleri karşılayacak…

Güncelleme: Yeni sistem ile ilgili ekran görüntüleri eklendi ve yazıdaki sistemin şu anda yeni haliyle açılmış olduğu izlenimi düzeltildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.