Tadadu: Nokta bu kez Foodspotting'in yerlisiyle karşımızda
Mobil

Tadadu: Nokta bu kez Foodspotting'in yerlisiyle karşımızda

İnternetin medya devi olma hedefiyle büyümeye devam eden Nokta, yeni ama tanıdık bir uygulamaya daha imza attı. Tadadu (appstore) yemek yemekten ve fotoğraf paylaşmaktan keyif alanları hedefleyen bir iPhone uygulaması. Kısacası Foodspotting'in yerlisi.

Foodspotting'i bilmeyenler için, Tadadu'nun neler sunduğunu anlatmak gerekirse; Tadadu'yu yiyecek (yemek, içecek vs..) üzerine dikey bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak tanımlayabilirim. Mobilden fotoğraf paylaşım furyasında sıcaklığını koruyan bu uygulamalar, mekanlara özel mobil uygulama ve hizmetlerin bir uzantısı olarak da görülebilir. Hedef kitlesi ise malum; yemek yemeği ve yemek üzerine konuşmayı seven mobil kullanıcılar.

Bu konuda en bilindik örnek olan Foodspotting, mekanların tanıtımını yemekler üzerinden yapıyor ve 4 farklı mobil uygulamaya ek olarak web üzerinde hizmet veriyor. Türkiye'de de kendi çapında bir kullanıcı kitlesi var.

Nokta'nın bir iştiraki olan Yemektarifleri.com'da reklamları dönen Tadadu ise muhtemelen daha geniş bir kitleye ulaşacak. Bu kitlenin ne kadar büyük olacağını tahmin etmek zor ama internette yemek tarifleri paylaşan kadınların Tadadu'yu benimsemesi halinde ciddi bir potansiyelin ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Şu anda 1.3 sürümü yayında olan Tadadu'nun 2.0 sürümü daha sosyal özelliklerle yakında yayında olacak. Aşağıda yeni sürümden bir kaç ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Yeri gelmişken Nokta'nın Instagram benzeri uygulaması Lensograf'tan da bahsedelim. Lensograf'ta paylaşılan fotoğraf sayısı ilk 2 ayda 10 bine ulaşmış ve uygulamaya farklı filtreler eklenmiş. Kullanıcıların yüzde 30’unun yurtdışından olması gibi şaşırtıcı bir sonuç da çıkmış. Lensograf'ın da yakında yeni özelliklere kavuşması hedefleniyor.

Webde sahip olduğu mecralar ve satın almalarla istediği medya gücünü oluşturan Nokta'nın mobilde nasıl bir konum edineceğini sanırım benim gibi siz de merakla bekliyorsunuz.

Yorumlar (16)
 1. Nokta-nın böyle hedefleri olması iyi ve de hoş. Başarılar dilerim.

  Fakat stratejik bir şeyi pek anlayamadım. Neden iOS platformaları için olan APP-lara karşılığı da yalnızca aynı M.OS.-de veriliyor. Örneğin İnstagram çox tutmuş bir proje. Fakat zayıf yanı yalnızca iOS-da olması Android gibi yaygın ve diğer büyük platformlarda olmaması. Bu zayıflıkdan yola çıkarak, hemen Lensografın bir Android uygulamasını yapmak iyi olmazmıydı? Bence daha hızlı da büyüye bilirdi.

 2. Nokta'nın böyle copy-paste uygulamalarla mobil pazarda yer edinmeye çalışması komik oluyor. Paran var, ekibin var otur yeni bir şey yap artık.

  Hala copy-paste peşinde adamlar,cidden üzücü.

 3. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Nokta'nin işlerine bakıcak olursak satın aldığı projeler hariç kendi geliştirdiği adam akıllı trafikli bi projesi yok malesef. türk interneti adına bu konuda üzülüyorum 90+ lık bi ekip sadece copy paste işler çıkarıyor diye ( pinterest , blogcu ) .. mobildede yenilik yerine kopyalama olarak gittiklerinden bi arti kazandırmıcaktır kendisine.. izlesene ve blogcuda yaptığı gibi mobil türk uygulamaları satın alırlarsa istedikleri yerde olabilirler herzaman parayi veren düdüğü çalamıyor bu şekildede görmüş oluyoruz.

 4. Emintolga Emintolga

  Taklit, taklit, taklit... Nereye kadar?

  1. "Taklit"te çok fazla yanlışlık yok. Biz Türkiye'de hep ithal ürün ve tercüme servislere rağbet ediyoruz. Anormal olan bu alışkanlığımız. Taklit bile olsa "yerli malı"nın olması ve bunun tercih ediliyor olması çok hayati.

   Prensip olarak da kopyalamak aslında doğru ve serbest olması gereken bir eylem. 20. yüzyıl katı patent ve telif hakları kısıtlamalarıyla kopyalamayı yasadışı ilan etmeye çalıştı ama bu bu zihniyet artık gelişmenin önündeki bir engele dönüştü. Fikirler, eserler veya iş modelleri serbest bir şekilde dünyaya yayılmalı.

   Doğa kopyala-yapıştır üzerine kurulu. Kopyala-yapıştır olmasa biz var olamazdık. "X'in taklidi" denilen şey bile aslında o X'in üzerine minimal bile olsa bir şey katıyor. O minimal katkıların zamanla birikmesine biz gelişme/ilerleme diyoruz işte.

   Elbette asıl hedef daha orijinal "taklit"ler yaratmak. Ama belli ki Nokta'nın böyle bir misyonu yok. Öyleyse iş başa düşüyor.

 5. Zeki Varoğlu Zeki Varoğlu

  Biraz risk alıp, yenilikçi şeylere geçmek gerek. Yakında kopyalayacak uygulama kalmayacak.

 6. Kerem Kavuncu Kerem Kavuncu

  "Taklit, taklit, taklit" diye takılmış arkadaşlara sesleniyorum. O zaman uyarlama film izlemeyin, sinemaya para vermeyin. Çin malı ürünler almayın (zira hepsi taklit). taşınabilir 3g modem kullanmayın inanın bana hepsi taklit.

  Benim ingilizcem yok belki, foodspottting yerine bu uygulamayı kullanıcam. Türkiye'de Iphone'u olan insanlar arasında foodspottting'i % kaç biliyor sizce?

  Hayatınızda herhangi bir şeye sıfat takarken derken 3 kere düşünelim lütfen.

  Bu arada, uygulama bazen inanılmaz işe yarıyor.

  İyi çalışmalar.

  1. Tuna Tetik Tuna Tetik

   almayın veya kullanmayın demiyor kimse veya takılmış değil bence. taklitler aslını yaşatır herzaman. asıl olan türkiyede bir marka yaratmak yerine herkesin cebini doldurma merakıdır. ilerliyen günlerde eminimki noktanın reklam ekibi uygulamaların neresine reklam koysak nasıl bi proje yapsak diye dört dönücektir.. lensograf olsun tadadu olsun.. instagramda veya foodspotting de görürmüyüz reklam? hic sanmıyorum.. nokta elindeki 2 site ile ayakta durmaya devam edicek trafiklerini ve heryeri reklam doldurmaya devam ettiği sürecede gelir elde eden bi şirket olmayı sürdürebilir ama yenilikçi ve ilk olmaktan herzaman uzak olucaktır.. izlesene ve blogcuyu bünyesine katan nokta domains'in yöneticisi olsa idi belki farkli olabilirdi herşey.. haliyle intel'den gelen paralarda bitiyor :)

   1. Hüseyin Hüseyin

    Bir de sahte isim kullanmayaydın iyiydi Tuna kardeş :)

 7. Cemal Sevindik Cemal Sevindik

  Taklit olması vs. elbette tartışılır ancak yabancı modelleri böylesine güzel uyarlamak ve başarıya ulaştırmak sadece sistemi klonlayıp bırakmakla olmuyor. Bu ülkedeki bir ihtiyaca doğru bir konumlandırma ile cevap veriyorsa bu iyi bir başarıdır.

 8. Bunun gibi pek çok Türk uygulama ve proje var ama geçmişe dönük de haberlere baktığımda hiç yer verilmemiş diğer kişilerin hazırladıklarına. Nokta webrazziye sponsor mu acaba? Eğer öyleyse özel projelere de sponsor oluyor mu, bilginiz var mı? Eğer hayırsa, webrazzi de advertorial yazı yapılabiliyor sanırım; ücretle ilgili hangi adrese danışabiliriz?

 9. androide halen üvey evlat muamelesi yapılıyor.

 10. Samet Samet

  nokta, blogcunun tasarimini zorunlu olarak pintereste gecirdi, kullanicilari magdur etti ya, iste o zaman benim icin bitti. konuyu bilmeyenler bakabilir:

  blogcuprotesto.blogspot.com

 11. Emre Küçükayvaz Emre Küçükayvaz

  Tadadu'nun logosu dizayn edilirken Picdish'in logosundan "fazlasıyla" esinlenilmiş sanırım.

  Picdish: http://itunes.apple.com/us/app/picdish/id451948261

 12. Biraz risk alıp, yenilikçi şeylere geçmek gerek. Yakında kopyalayacak uygulama kalmayacak.

 13. Konya Künefe Konya Künefe

  Bu tarz uygulamalar piyasayı canlı tutuyor kesinlikle bazı arkadaşların dediği gibi biraz risk almak gerekiyor ama