Comscore Ocak 2012 için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı
İstatistik

Comscore Ocak 2012 için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı

Comscore yeni yılın ilk ayı için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı. Ocak 2012'de günlük en çok tekil ziyaretçi çeken sitelerin sıralandığı listede son Haziran 2011'e göre bazı değişiklikler var.

Comscore verilerine göre geçtiğimiz ay Türkiye'de günlük tekil ziyaretçi sayısı en yüksek olan site Google.com.tr. Türkiye'de 15 yaş üzeri ev ve işyeri internet kullanıcılarını takip eden Comscore, Google.com.tr'yi yüzde 97,3 yaygınlıkla 23,4 milyon kişinin ziyaret ettiğini paylaşıyor.

Google.com.tr'yi yüzde 93,4 yaygınlıkla Facebook.com takip ediyor. Facebook'u ziyaret eden günlük tekil kullanıcı sayısı yaklaşık 22 milyon. Her ziyarette geçirilen ortalama süre 14,1 dakika ve ziyaretçi başına aylık ziyaret sayısı 53,9. Facebook'u 6 ay önce ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı 21,2 milyon, ziyaret başına Facebook'ta geçirilen süre ise 12,4 dakika idi.

Haziran 2011'e göre ilk değişiklik 3. sırada karşımıza çıkıyor. Haziran 2011'de Türkiye'nin en çok tekil ziyaretçi çeken sitesi Live.com'un 4. sıraya düştüğünü, onun yerine Youtube'un yerleştiğini görüyoruz. Youtube'da ziyaret başına geçirilen süre Facebook'a yaklaşıyor (11,2 dakika) ama ziyaretçi sayısı ise 16,9 milyon.

Comscore, Live.com'u 16,4 milyon tekil ziyaretçi ile 4. sırada, Google.com'u ise 16 milyon ziyaretçiyle 5. sırada gösteriyor.

Listenin 6. sırasında ilk yerli site olarak Mynet'i görüyoruz. Mynet, ziyaretçi sayısı bakımından Google.com'a, ziyaret başına sitede geçirilen ortalama süre bakımından da Youtube'a yaklaşıyor. Mynet ziyaretçileri ziyaret başına 10,5 dakika sitede kalıyor.

Mynet'i yenilenen arayüzüyle Haziran 2011'de 10. sırada olan Blogcu.com takip ediyor. Onun arkasında ise 6 ay önce 7. sırada olan izlesene.com var. Nokta Medya'nın popüler siteleri Blogu ile İzlesene 12'şer milyon tekil ziyaretçi çekiyor.

Listenin ilk 10 dışındaki değişikliklerinde Dailymotion'un 6 ayda 4 sıra birden düşmüş olması da dikkat çekiyor. Milliyet'in, Hürriyet'in önünde geçtiği, Sahibinden ve Gittigidiyor'un 1'er sıra gerilediği de göze çarpıyor.

Son 6 aylık tabloda Comscore verilerine göre Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı yarım milyon artışla 22,9 milyondan, 23,4 milyona çıkmış. Sanırım artan internet nüfusumuz belli bir doygunluğa ulaştı ama aktif internet kullanımımız sitelerin popüleritesini değiştirmeye devam ediyor.

Yorumlar (21)
 1. Blogcu.com ve Blogger.com'un ilk onda olması hoş ama geçirilen zamana baktığımda ziyaretçiler maalesef hemen çıkıyorlar sayfalardan. Bir blogcu olarak umuyorum 2012'de bloglara ilgi artacaktır.

 2. Mustafa Mustafa

  Ben bu tur listelerin iller bazinda yapilmasinin da yararli olacagini dusunyorum. ComScore'un boyle bir hizmeti yok mu? Ya da siparis uzerine boyle bir liste cikarma ihtimali olabilir mi? Tesekkurler.

 3. Arı Sütü Arı Sütü

  msn.com.tr ve msn.com alt alta olması garip. İnsanlar neden birini tercih etmez ya da neden msn bunları ikide bir birbirine yönlendirir tıklamalarda. Bu kafama çok takıldı. MSN 2. site ile yer işgal ediyor. Yeni bir site görmek isteriz oralarda :)

  1. Koç Blog Koç Blog

   msn.com ve google.com tamamen tarayıcıların varsayılan arama motorları sayesinde oraya gelmekteler. Mesela Türkçe bir Google Chrome kursan bile açılış sayfası standart olarak google.com adresi olarak geliyor. Sonra sen chrome'u açtığında önce google açılıyor bir ziyaretçi google.com'a gidiyor ardından bir saniye içinde kendiğiliğinden otomatik google.com.tr adresine yönleniyor ve aynı ziyaretçi birde buraya ziyaretçi istatistiği işliyor. Aynı zamanda herhangi bir eklenti kurduğunda da aynı olaylar söz konusu, mesela alexa toolbar, google toolbar kurarsın yada bir program kurarsan orada sen farketmediğinde açılış sayfanı google yada msn.com yapan eklentiler falan. Birde bilmeyeniniz yoktur ama ben yinede vurgulayayım facebook'a, mynet'e, gmail'e, tarayıcıya adresi yazmak yerine google'a yazıp girmemizde çok büyük etkenler tabi.

   Bu durum aynı şekilde explorer'den dolayı msn.com ve msn.com.tr içinde geçerli. Yoksa millet iki siteyide bilinçli ziyaret ettiğinden değil.

   Kullanıcılarımız çok bilinçsiz oldukları için bunların hiç farkında değiller bu sebeple bu iki sitenin kullanıcıları büyük oranda bu tür program ve eklentilerden geliyor. Eğer bu faktörler olmasaydı inanın ilk sırada kesinlikle google hiçbir zaman yer almaz facebook ve youtube orada yer edinirdi, msn.com.tr'den çok hotmail.com orada görünürdü, daha değerli birçok site orada yer alırdı.

   Şuanlık ilk 20 büyük oranda spam site gibi görünüyor.

   1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

    Çok doğru tespit etmişsiniz. Söylediklerinize ek olarak, bilgisayara yüklenen bazı programların ilk açılış anında "Msn.com" gibi siteleri anasayfa yapmak sorusuna bilinçsiz kullanıcının "yes" demesi.

 4. Sergen Yıldız Sergen Yıldız

  Google hiç bir zaman yerinden düşmez bu imkansız gibi birşey anca Türkiye Çağ atlar heh o zaman belki.

  Halen kişilerin facebook gimek için bile url çubuğuna google yazıp google açıldıkdan sonra arama çubuğuna facebook yazıp buldukdan sonra ordan giren bir ülkede yaşıyoruz.

  Bu yüzden biraz zor :)

  O değilde Dailymotion düşüşü gerçekden ilginç ama yapcakları birşey yok Youtube artık tüm türkiye tarafından bilinen bir site olamaya başladı.Bide Türkçe dil sunsalar tabi daha süper olucak ama zaten fazla inglizce gerektircek şey yok :).

  Sahibinden ve Gittigidiyor'un düşüşü zaten E-ticaret'in bölünerek çocağaldığının habercisi artık nerde ucuzluk millet oraya giriyor popülerliğe veya güvenirliğe pek bakmıyoruz.

 5. Microsoft sitelerine girenler genelde internet explorer kullanıp ana giriş sayfasını bile değiştirmeyi bilmeyenler.

  1. Maamut Maamut

   Durun tahmin edeyim...

   Siz de, Google Chrome kullanıp; her uygulamayı açtığında google.com adresini açtığını bilmeyenlerdensiniz.

 6. 3 Yumurta 3 Yumurta

  Hanzade Hnm'ın dediği gibi hepsiburada.com 7,5m visit alıyorsa bu listede neden yok ? İlginç ... Her açıdan ...

 7. Ziyaretçi başına sitede geçirilen ortalama süre bakımından "youtube'u geçen" ( 12.8 dakika ) bir türk sitesi : sahibinden.com !! facebook ile kapışıyor :)))

  Tebrikler...

  Not : Editöre de tebrikler :)) bu notu atlayıp 10,5 dakika ile Mynet'in Youtube'a yaklaştığını söylemiş sadece...

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Dikkatiniz için teşekkürler, hatırı sayılır bir bilgi oldu gerçekten. ;)

 8. Bünyamin Yildirim Bünyamin Yildirim

  Günlük 3 milyon 2 yüz bin kişinin live.com'da işi ne ya? istatistik için istatistik olmuş bu. Rasyonel bir şey olmamış.

  1. Wolkanca Wolkanca

   live.com hotmail vs. servisler içerisinde.

 9. Tunç Tunç

  Google ile Msn yi iki defa listelemek yerine gruplandırmak daha iyi olmaz mıydı?

 10. Allah o listeye girmemizi nasipp etsin

 11. Dekorasyon Dekorasyon

  sonuçlar güzel

 12. Uçak Bileti Uçak Bileti

  selamlar

  aklım almıyor benim sitem günlük 150- 200 kişi girdimi seviniyoruz.

  Akıllara zarar birşey valla bu kadar ziyaretci. bunların hostingleri filan nasıl acaba o kadar ziyaretciyi kaldıracak.

  Harun Ergun

 13. Genelhaber Genelhaber

  haber sitelerinde bu kadar rekabet var reklam verenler

 14. Sende Yaz Sende Yaz

  sıralamaya bizi de eklesinler :) şaka bir yana da biz zorlaya zorlaya 750 tekil hitlere geldik bu kadar hit bile sunucuda bazen sorun teşkil ediyor.. adamların nasıl bir reklam anlayışı var da milyonlardan bahsedebiliyorlar.. bunu kaldıracak sunucuya ve reklama o kadar bütçe ayırmak her yiğidin harcı değildir. başarıya imrenmek lazım.. inşaallah sıra bizlere de gelir..

 15. Efe Dekorasyon Efe Dekorasyon

  mynet konumu süper

 16. Firma Sepeti Firma Sepeti

  bu konuda