Comscore Ocak 2012 için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı

Comscore Ocak 2012 için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı

Comscore yeni yılın ilk ayı için Türkiye'nin en popüler 20 web sitesini açıkladı. Ocak 2012'de günlük en çok tekil ziyaretçi çeken sitelerin sıralandığı listede son Haziran 2011'e göre bazı değişiklikler var.

Comscore verilerine göre geçtiğimiz ay Türkiye'de günlük tekil ziyaretçi sayısı en yüksek olan site Google.com.tr. Türkiye'de 15 yaş üzeri ev ve işyeri internet kullanıcılarını takip eden Comscore, Google.com.tr'yi yüzde 97,3 yaygınlıkla 23,4 milyon kişinin ziyaret ettiğini paylaşıyor.

Google.com.tr'yi yüzde 93,4 yaygınlıkla Facebook.com takip ediyor. Facebook'u ziyaret eden günlük tekil kullanıcı sayısı yaklaşık 22 milyon. Her ziyarette geçirilen ortalama süre 14,1 dakika ve ziyaretçi başına aylık ziyaret sayısı 53,9. Facebook'u 6 ay önce ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı 21,2 milyon, ziyaret başına Facebook'ta geçirilen süre ise 12,4 dakika idi.

Haziran 2011'e göre ilk değişiklik 3. sırada karşımıza çıkıyor. Haziran 2011'de Türkiye'nin en çok tekil ziyaretçi çeken sitesi Live.com'un 4. sıraya düştüğünü, onun yerine Youtube'un yerleştiğini görüyoruz. Youtube'da ziyaret başına geçirilen süre Facebook'a yaklaşıyor (11,2 dakika) ama ziyaretçi sayısı ise 16,9 milyon.

Comscore, Live.com'u 16,4 milyon tekil ziyaretçi ile 4. sırada, Google.com'u ise 16 milyon ziyaretçiyle 5. sırada gösteriyor.

Listenin 6. sırasında ilk yerli site olarak Mynet'i görüyoruz. Mynet, ziyaretçi sayısı bakımından Google.com'a, ziyaret başına sitede geçirilen ortalama süre bakımından da Youtube'a yaklaşıyor. Mynet ziyaretçileri ziyaret başına 10,5 dakika sitede kalıyor.

Mynet'i yenilenen arayüzüyle Haziran 2011'de 10. sırada olan Blogcu.com takip ediyor. Onun arkasında ise 6 ay önce 7. sırada olan izlesene.com var. Nokta Medya'nın popüler siteleri Blogu ile İzlesene 12'şer milyon tekil ziyaretçi çekiyor.

Listenin ilk 10 dışındaki değişikliklerinde Dailymotion'un 6 ayda 4 sıra birden düşmüş olması da dikkat çekiyor. Milliyet'in, Hürriyet'in önünde geçtiği, Sahibinden ve Gittigidiyor'un 1'er sıra gerilediği de göze çarpıyor.

Son 6 aylık tabloda Comscore verilerine göre Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı yarım milyon artışla 22,9 milyondan, 23,4 milyona çıkmış. Sanırım artan internet nüfusumuz belli bir doygunluğa ulaştı ama aktif internet kullanımımız sitelerin popüleritesini değiştirmeye devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.