Android uygulama dağıtımında Amazon App Store sürprizi

Android uygulama dağıtımında Amazon App Store sürprizi

Hızla büyüyen uygulama mağazaları, özellikle uygulama geliştiricilerinin kafasını karıştırıyor. Uygulama geliştiriciler Android ile iOS işletim sistemlerinden hangisine öncelik vereceklerine karar vermekte artık güçlük çekebiliyor. Uygulama geliştiricilerin kafasını karıştıracak bir soru daha var: Android uygulamalarını dağıtmak için hangi platform seçilmeli.

Distimo şirketi Android uygulama mağazalarınından hangi platformun daha hızlı büyüdüğünü araştırdı. Araştırmanın sonucunda Amazon App Store'un uygulama geliştiricilere daha fazla para kazandırdığı ortaya çıktı.

Google Android Market büyük bir pazar olmayı sürdürüyor. Ancak Amazon'un satış rekorları kırdığı Kindle Fire tabletten sonra işler değişmişe benziyor. Çünkü Amazon App Store, Kindle Fire'dan sonra hızla büyümekte; sadece Kindle için değil tüm Android cihazları için de önemli bir pazar yeri haline gelmiş durumda.

Araştırmanın bir bölümü Google Android Market ve Amazon App Store'daki  günlük en az 200 dolarlık satan ilk 110 uygulama arasında gerçekleştirilmiş. Bu kategoriye bakıldığında Ocak 2012'nin son haftasında uygulama başına gelir ortalamasında Amazon App Store yüzde 42 daha fazla gelire sahip olan platform. Aynı tarihler tüm kategorilere bakıldığında Amazon App Store, uygulama ortalamasına göre Google Android Market'ten yüzde 28 daha fazla gelir sağlıyor.

Amazon'un iddalı şekilde kullanıcılara tanıttığı tablet PC Kindle Fire'dan sonra uygulama markete daha yoğun talep geldiği araştırma sonucunda çıkan verilerden. Cihazın çıkış tarihi tarihinden sonraki dönemde ilk 100 uygulamanın indirilmesi 14 kat artmış.

Android Market içinde kullanıcıların uygulamaları satın alma oranları

Distimo'nun paylaştığı grafikte görüleceği üzere Amazon App Store kullanıcılar Google Android Market kullanıcılarına oranla daha fazla uygulama satın alıyor. Her 100 Amazon App Store kullancısından yüzde 60'tan fazlası uygulama satın alıyor. Ancak bu oran Google Andriod Market'te daha az. Ortalama yüzde 32 kullanıcı uygulama satın alıyor.

Google Android Market ile Amazon App Store'a eklenen uygulama oranları

Uygulama marketlerine aylık olarak eklenen uygulamalar adetleri Distimo'nun araştırmasında yer alıyor. Google Android Market ABD'de yaklaşık 370 bin uygulama bulunuyor. Bu rakam Amazon App Store'da yaklaşık 27 bin civarında. Eylül ayında Google Android markete eklenen uygulama sayısı Amazon App Store'a ekleme oranından  22 kat daha fazla. Ancak takvimler Ocak 2012'yi gösterdiğinde Amazon App Store'a 3 bin 563 uygulama eklendi. Aynı dönemde Google Android Market'e eklenen uygulama sayısıysa 16 bin 606. Eylül 2011'de 22 kat olan fark Ocak 2012'de 4.7'ye gerilemiş durumda.

Yapılan bu araştırma Android uygulama pazarı öatısı altındaki farklı kanallar arasında da bir yarış olacağını gösteriyor. Bu yarıştan Amazon gibi içerik sağlayan şirketlerin bir adım öne çıkacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.