LeadBox.com.tr: E-ticaret siteleri için hızlı ve hedefli üye kazanmak
E-Ticaret

LeadBox.com.tr: E-ticaret siteleri için hızlı ve hedefli üye kazanmak

E-ticarette teknik ve operasyonel anlamda her şeyin üstesinden gelseniz dahi rekabet için satış performansını arttırıcı yöntemleri kullanmanız artık bir mecburiyet. Yabancı servisler Türkiye'ye geldikçe buraların potansiyeli de yavaş yavaş açığa çıkıyor. 2011 yılında kurulan Leadbox.com.tr, iki yeni hizmetle e-ticaret sitelerine üye kazandırma yarışına katılıyor.

Girişimin kurucusu  Alper Çetinkaya, satış ve pazarlama alanında çeşitli yönetim kademelerinde görev alan ve bugün farklı projelerde yatırımları bulunan bir isim. Leadbox ile sunduğu hizmet ise, telepazarlama ve doğrudan postalama şirketlerine yeni potansiyel müşteriler kazandırıyor.

Hedef kitlesine uygun tüketici bilgilerini izinli şekilde iş ortakları ile paylaşan Leadbox, e-ticaret sitelerine "Sponsorluk" ve "Co-Registration" başlığı altında iki yeni hizmet sunuyor.

Eticarette ziyaretçi sayısının nakit akışına direkt etki etmediğini düşünürsek üye kazanımın öne çıktığını görebiliriz. Elbette üyelerin potansiyel hedef kitleden kazanılması da önemli ve Leadbox bunu başarmaya çalışıyor.

Sponsorluk modeli ile her ay hızlı bir şekilde e-ticaret sitelerine 100 bin yeni üye kazandırıyor. "Co-Registration" modeli de e-ticaret sitelerinin hedeflerine uygun (seçilen kriterlerde) üyeleri seçmesine imkan tanıyor.

Co-Registration hizmetinde kullanıcılar bir internet sitesine üye olurken (aynı bilgileri tekrar girmeye gerek kalmadan) farklı bir siteye de istekleri doğrultusunda üye olabiliyor. Kullanıcılar kampanya sayfalarında çeşitli yarışma, çekiliş ve anketlere katılabilmek için üyelik formlarını doldururken istedikleri internet sitelerine de otomatik olarak üye kaydediliyor.

Bilinen online reklam modellerinden daha ekonomik olmaları halinde, e-ticaret siteleri için çok mantıklı olan bu hizmetler potansiyel e-ticaret kullanıcılarını da harekete geçirebilir. Tabii dağınık haldeki e-ticaret kullanıcılarına ulaşırken bu kitlenin ihtiyaçlarına doğru cevaplar bulabilmek önem arzediyor.

Yorumlar (13)
 1. Bu co-registration kadar sacma birsey yok ya. Bosu bosuna para yakiyor millet bu sistem ile.

 2. Sadece istenen kriterlerde üye kazanmak önemli bir avantaj. Üye kazanımı için harcadığın para ve karşılığında ne aldığınla çok alakalı.

  1. Arı Sütü Arı Sütü

   Evet, harcanan üye kazanma maliyetleri kazandığın üyelerin getirileri aşamasında önemlidir. Ama hedefine uygun üyelere ulaşmak zaten mutlaka kazandırır.

  2. malesef öyle düsündügünüz gibi degil. Bir üye sadece başka birşeyi elde etmek icin sizin ürüne registration yapiyor. Üyeligi yanliş yolda teşvik ettiriyor, üye olan kişi registration sonra birdaha da sitenize ugramiyor.

   Yani yapan arkadaşlar kendi tecrübesini yapsin.. yapmasin demiyorum. Sadece dikkatli bir şekilde iyi izlesin bu kanali.

 3. Domain Kuponu Domain Kuponu

  Bu maillerimizi isteğimiz dışında databaselerinde tutan sonra 10larca spam gönderen bir yöntemse ben yokum arkadaş.

 4. Ahmet Şen Ahmet Şen

  Eticaret ile yakından ilgili biri olarak bekleyelim görelim diyorum. Her gün açılan onlarca eticaret sitesi olduğu göz önünde bulundurulursa bu piyasa uzun zamanlar farklı alternatiflerle bilinçli kişilere kazanç kapısı olacak gibi gözüküyor..

 5. Co registration'da farklı uygulamalar var. Kullanıcı isterse üyelik gerçekleşiyor. İyi bir kurguda ekonomik maliyetle doğru profilde üye almak mümkün.

 6. Muhasebe Muhasebe

  Sorması ayıp bu firmanın veriambarında kayıtlı mail sahiplerinin bu satın alınacak firmalardan herhangi bir çıkarı yoksa, ilk alışverişte %30 indirim v.b., kullanıcıya faydası ne olacak? Mail sahiplerinin bundan haberi var mı? Kendi maillerinin satıldığından? Yoksa R10'dakilerden mail listesi alıp satıyorlar mı?

  1. Co-Registration mail listesi satın almak değildir.

 7. Enes Akar Enes Akar

  Ben bu işi yapsam bunu webrazziyle paylaşmaz, sadece müşterim olan şirketlere duyururdum. Bilgi yarışmasıyla insanların bilgilerini alıp şirketlere satmak, pek sempatik gelmiyor. 100.000 potansiyel tüketici bilgisi = 100.000 oltaya takılan balık gibi

 8. Ahmet K. Ahmet K.

  lead generation işini bu makale ile duymuş, konunun öneminden ve sistemden bi'haber arkadaşlar; 4-5milyon üyelik e-ticaret sitelerinin ne kadar hedef kitleye ulaşmış olduğunu ve halen neden reklam harcaması yaptığını da açıklayamaz. e-ticaret'in içinde, özellikle başlangıç seviyesindeki şirketler, üye kazanımının önemini, maliyetini ve zorluklarını bilir. leadbox sektörde bir öncü gibi görünüyor. muhtemelen bu hizmeti veren daha çok şirket göreceğiz. özellikle izinli pazarlama yasasından sonra, yaşayarak öğreneceğiz bu şirketlerin önemini.

 9. Adem Altan Adem Altan

  Eğer üyelerin hangi kategorilerden alışveriş yaptığı bilgisi tarafınıza ulaştırılıyor ve üye başı ödeme yapıyorsanız etkili olarak kullanılabilir.

  Tabi bir de bu bilgi ne kadar doğru girildiği önemli. İnsanlar kendi kazançları için tüm seçenekleri seçebilir, bu da hem zaman hem de para kaybı olarak döner.

 10. Digitalhero Digitalhero

  Sistemin yapısını ve birim ücretleri eski tip kanallar ile kıyaslayanlara çok mantıklı gelmeyecektir.

  Sadece doktorlara sattığınız bir ürününüz olduğunu düşünün. Çok yeni gözükmekle birlikte aslında bu sisteme göre eski olan kanallarda "acaba ben nerede reklam versem doktorlar görür, acaba hangi kelimeye yatırım yapsam bunu doktorlar tıkları" düşünmek yerine siz doğrudan teklifinizle birlikte tıklayabileceği opsiyonu doktor'un önüne koyuyorsunuz. Üstelik doktorun kim olduğunu siz aramıyorsunuz çünkü birisi sizin için daha önce aramış bulmuş.

  Üstelik yeni e ticaret kanunu ile zaten izinsiz veri paylaşımı ve kullanımı ortadan kalkacak. Firmalar ya kendisi yeniden izinli lead oluşturacaklar, ya eskiden böyle bir sistem kurgulamışlarsa oturup buna dua edecekler yada mecburen bu şekilde izinli veritabanı oluşturmuş kişilerle beraber çalışmak zorunda kalacaklar.

  Co-registration data satmak değildir. Amacına ulaşma yoluna giden bir insanın karşısına koyulan bir engel de değildir. Siz neyle ilgilendiğinizi söyleyin ki ilgilenmediğiniz şeyler yüzünden sizi boşuna reklam havuzunda boğmayalım demektir.

  Lead sağlayan memnun, Lead'i kullanan memnun, lead'in kendisi memnun.