Tiger Global ve Emre Kurttepeli'den Sporcum.com'a ikinci tur yatırım geldi
E-Ticaret

Tiger Global ve Emre Kurttepeli'den Sporcum.com'a ikinci tur yatırım geldi

Geçtiğimiz hafta Webrazzi E-Ticaret'12 Konferansı'nın da konuşmacıları arasında bulunan Sporcum.com'un ikinci tur yatırımını Tiger Global ve Emre Kurttepeli ortaklığından aldığını öğrendik.

Gerçekleşen yatırımın tamamının şirkete aktarıldığını öğrendiğimiz süreç sonunda ortakların hisse oranları korunmuş olarak gözüküyor.

Resmi kayıtlara geçen bilgilere göre, yatırım sonrasında Tiger Global %68,31, Emre Kurttepeli %29,11,  şirketin genel müdürlüğünü yürüten Ahmet Abamor %1,59, şirketin CTO'su M. Kartal Göksel ise %1 hisse oranlarına sahipler.

Gerçekleşen yatırım miktarı konusunda şirketten herhangi bir açıklama yapılmadı. Ama resmi kayıtlara yansıyan sermaye artırım rakamlarına baktığımızda 1,838 milyon seviyesinde bir yatırım gerçekleştiğini görebiliyoruz.

Yatırım rakamları konusunda Sporcum.com yetkililerinden kesin bilgiler gelirse ayrıca paylaşacağız.

15 Şubat Çarşamba günü gerçekleşen Webrazzi E-Ticaret'12 Konferansı'nda Sporcum.com Genel Müdürü Ahmet Abamor günde yaklaşık 200 paket kargolandığı bilgisini paylaşmıştı. Ayda 100 bin TL üzerinde reklam ve pazarlama bütçesi kullanıldığını öğrendiğimiz Sporcum.com'un, yeni tur yatırım sonrasında daha aktif bir tanıtım kampanyası yürüteceğini düşünürsek heralde yanılmış olmayız.

Elimize yeni bilgiler ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Onur Kaya Onur Kaya

  @Sporcum yetkilileri : 46-47-48 numara ayakkabı çeşitlerinizi arttırsanız daha iyi satış rakamları yakalayabilirsiniz. Büyük numara ayakkabı giyenlerin en büyük derdi ayakkabı bulamamak ya da ayakkabıyı bulsa bile çeşit bulamamak.

  Ayrıca sadece büyük beden ürünler üzerine bir girişim yapılırsa ben başarılı olacağınıda düşünüyorum. Bu alanda bulunan eksiklik malesef doldurulabilmiş değil. Yurtdışından ayakkabı getirmek zorunda kalan insanlar biliyorum.

  1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

   Onur Bey, büyük ayak numaraları için halihazırda bir girişim mevcut, http://www.fitbas.com/. Operasyon kadrosunda da tanıdık bir isim İsmail Emrah Demirayak var. Konuştuğumuzda da dediğiniz gibi talebin çok iyi olduğunu söylemişti.

  2. Can Talaylı Can Talaylı

   Sporcum.com satılan markaların Türkiye distribütörlerinin bir bayisi olarak çalıştığı için, distribütörlerin koleksiyonlarında büyük numaralı ayakkabılar ve büyük bedenli ürünler olduğu sürece Sporcum.com'un da stoklarında bu ürünler olacaktır.

 2. Bu holding yatirimi gibi olmus. Girisimci kim belli degil. Emre bey haftada kac saatini Sporcuma ayiriyordur? Iki profesyonel arkadasta kucuk hisselere var ama gercek girisimci motivasyonuna yakin olmaz. Ilginc.

  1. Onur,

   CNET.com da iken tamamen profesyonel olan grupların StoryServer, Solr, daha az bilinsede Madison (reklam platformu) gibi world class ürünleri yarattığına bizzat tanık oldum. Google'un çoğu başarılı ürünüde böyledir. Artı dünya devleri hep profesyonel kadrolar tarafından yönetilir. Bir Coca Cola'nın profesyonel üst düzey yönetim kadrosunda motivasyon eksikliği olmadığı gibi bizim de girişimlere göre bir motivasyon eksikliğimiz yoktur. Gerçek profesyonelliğin hakkıda zaten böyle verilir kanımca.

   Türkiye deki start-up scene genişledikce bizim gibi yapısı olan şirketlerinde sayısı artıcaktır diye düşünüyorum.

   --Kartal

 3. Ahmet Topcu Ahmet Topcu

  bu yatırım mı sermaye arttırımı mı acaba?

 4. Yusuf Ethem Yusuf Ethem

  Aylık 100 Bin TL. reklam ve günde 200 kargo gönderimi.

  Rakamlar doğruysa e ticarete yeni girecekler için çok önemli bir uyarı sinyali var.

  1. Arı Sütü Arı Sütü

   Türkiye'de ki alışılmış olan ama tam olarak üstüne düşülmeyen bir konuya değindiler. Rakamlar bana göre gerçek.

  2. Şimdiden break-even civarında gibi duruyor.

   İyi bir gösterge diye düşünüyorum.

   Repeat-customer'ların sayısı arttıkça karlılık oranı artacaktır.