Girişimcileri başarıya götürecek 10 araç
Araçlar

Girişimcileri başarıya götürecek 10 araç

Konuk yazarımız Ayhan Koçak, şirket ve organizasyonların kara tahtası swabr.com'un ürün yönetiminden sorumlu kurucu ortağıdır.

Apar topar işe başlayıp, tabiri caizse kazma kürekle çalışmaktan ibaret olmamalı yeni nesil girişimcinin projesi. En son teknolojiyi ve metodları bilmeli ve projesi için en uygun olanını işleme sokmalıdır. Eğer gecemizi gündüzümüze katıp, sosyal hayatımızı uyku saatimizi el emeğimiz, göz nurumuz projelerimize yatırıyorsak, bunu en faydalı şekilde uygulamak isteriz elbette.

Aşağıda sıraladığım araçlar büyük bir kitle tarafından kullanılan ve projenin ilk tohumları saçılırken fikirlerinizi online ortama aktarabileceğiniz, uygulamadan tutun kod paylaşımına kadar gerekli ana uygulamalardır.

1. MindMeister - Zihin haritası oluşturma uygulaması (Online mind mapping) :

Bu uygulama aklınızdaki fikirleri şekillendirmenize yarıyor. Davet edilen kullanıcılar ile kolayca herhangi bir harita paylaşabilir ya da çoklu ortamda harita üzerinde gerçek zamanlı çalışabilirsiniz. Renk kodlu etkiler, saniyeler içinde diğer kullanıcılar tarafından değişiklikleri vurguluyor ve entegre edilmiş canlı sohbet sayesinde doğrudan düşünce alışverişine izin veriyor.

2. Mockflow - Arayüz tasarım taslağı (online/offline mockups & wireframing):

Taskları çoklu ortamda geliştirip farklı formatlarda paylaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları: pdf, html, png. Ödemli sürümündeki Google Apps entegrasyonu, taslakçı ile tasarımcı arasındaki paylaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

3. GitHub - Sosyal kodlama  (social coding):

Git kod sürüm kontrolü tabanlı mükemmel bir kod yönetim aracı. Çoklu kullanım ve kod incelemesi konularında oldukça başarılı. Ayrıca takım gruplama sistemi ile kullanıcılara farklı yazma-değiştirme-okuma hakları verebilirsiniz. Sade tasarımı ile çok konuşulması da cabası.

4. PivotalTracker - Proje yönetimi uygulaması (project management software):

Scrum metodu ile çalışanların çok hoşuna gidecek bir araç. İlk beta sürümünü kullanmaya başladığımda resmen aşık olmuştum. Release planı yapıp ona göre görev dağılımı yapıyorsunuz. Post-it kullanmandan scrum nasıl olur diyorsanız Pivotaltracker'ı incelemenizde fayda var.

5. Dropbox - Dosya paylaşım (online file sharing):

Lise öğrencisinden büyük şirket yöneticilerine kadar herkesin kullandığı Dropbox, bizlere online dosya saklama ve paylaşmada büyük kolaylık sağlıyor. 2GB’a kadar ücretsiz olması ve her kullanıcının yönetebileceği gayet basite indirgenmiş ayarları ile kullanıcı kitlesini oldukça geniş tutuyor Dropbox. Dosyalar üzerinde birden fazla kişinin çalışabilir olması sizleri email trafiğinden kurtarıyor.

6. Cacoo - Diyagram çizme (online diagramming):

Diyagram çizmek ve paylaşmak bundan daha basit olamazdı. Hoş tasarımı ile ayrıcalık yaratan Cacoo gerçek zamanlı sohbet özelliği ile sizlere iş arkadaşlarınız ile bir diyagram üzerinde fikir aliverişi yapma fırsatı sunuyor.

7. Confluence - Viki & kod dokümantasyon (online wiki & documentation):

Her projenin olmazsa olmazı dokümantasyon için bir çok çözüm var. Fakat Atlassian Confluence size temiz ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. Bunun dışında Jira, MS Sharepoint, Balsamiq Mockups, Gliffy vb. yüzlerce add-on ile kullandığın diğer araçları vikiniz ile konuşturabilirsiniz.

8. Jira - Görev ve hata yönetimi (online task management):

Yine Atlassian'dan güzel bir çözüm. PivotalTracker'a göre çok daha fazla fonksiyonları olan Jira, profesyonel görev yönetimi aracı alanında dünya markası olarak görülüyor. Scrum metodu ile çalışıyorsanız Greenhopper ya da PivotalTracker ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Greenhopper zaten Atlassian ürünü ama PivotalTracker için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

9. Highrise - Müşteri ilişkileri yönetimi (online customer relationship management):

37signals'ın harikalarından bir tanesi olan Highrise ücretini hak edecek kadar kullanışlı. Kendi içinde basite indirgenmiş görev uygulaması insan kaynakları çalışanlarını karmaşık görev uyugulamalarından kurtarıyor. Yorum, açıklama ve yapılan işlemleri bir akış şeklinde yayınlaması kullanımı etkili kılıyor.

10- Evernote - Sanal hafıza (virtual memory):

İlginizi çeken her şeyi kayıt edebilirsiniz ve bulmak için sadece bir kaç saniye yeterli. Resim, link, video, doküman vb her türlü kayıt için kullanabilirsiniz. Hafızaya kayıt ederken etiketle ve bu şekilde konuyla ilgili tüm verileri listeleyebilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında önceki yazımıza göz atabilirsiniz. Sizin de çok kullandığınız veya tavsiye ettiğiniz uygulamaları duymak isteriz?

Yorumlar (23)
 1. Siraceddin El Siraceddin El

  Bir çoğu kullandığım ve hayatımı inanılmaz kolaylaştıran pratik araçlar / siteler gerçekten. Proje takip için özel kullanım kolaylıklarına sahip ve ücretsiz hizmet sunan Asana.com adresi de ilave edilebilir.

  1. asana.com yüksek yatırım almasına rağmen uzun süre kullanıcı kazanamadı. 2011'in son çeyreğinde kendini ispatladı ve şu anda gerçekten güzel bir ürün. Hatırlatman için teşekkürler.

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Paylaşım için teşekkürler. Ama biraz reklam kokuyor:)

 3. Kagan Gungor Kagan Gungor

  Bu listeyi oluştururken, ücretsiz alternatifleri ile birlikte verseydiniz çok daha faydalı olacaktı. Zira var!

  Yine de sektöre yeni arkadaşlar için fikir verici olabilir.

  Bunun dışında maalesef Türkiye'de birçok firma free'sini bile kullanmazken/kullanamazken - ücretli olan modellerini kullanacaklarını hiç zannetmiyorum.

  1. ücretsiz alternatiflerini yazin o zaman.. zira var demek yetmiyor.

 4. Şerafettin Şerafettin

  Webrazzi'de gördüğüm en faydalı yazı diyebilirim.

  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

   Bir yazıya iki Şerafettin çok :)

 5. Burcu Yılmaz Burcu Yılmaz

  Birçoğunu hiç duymamıştım. evernote.com ve cacoo.com süpermiş. basecamp de listeye eklenebilirdi.

 6. Deniz Keser Deniz Keser

  Bazılarını kullanıyoruz ama çoğu aşırı pahalı. Adını bile duymadığım siteler var listede. Hepsini detaylı incelemek lazım. Ayrıca önemli olan kimler bu metodları kullanıyor? Herkes wireframe çiziyor mu mesela?

  1. Güzel bir konuya değindin Deniz. Mutlaka herkes kullanmıyordur bu metodları. Bu paylaşımla amacım, okurlara sadece bu uygulamaları kullandırtmak değil, aksine bu tür metodların ve uygulamaların mevcut olduğunu hatırlatmaktır.

 7. güzel kaynaklar teşekkürler

 8. Muhammed Er Muhammed Er

  Belki biraz reklama kaçacak ama ben kendi yazdığım uygulamayı kullanıyorum. www.gorevlistem.com Basit ve kullanışlı. Yakın zamanda kodlarınıda açacağım(opensource). İlgilenen olursa bana e-posta ile ulaşabilirler.

  1. Muhammed, inceledim uygulamanı. Scrum metoduna uygun bir uygulama geliştirirsen belirli bir kullanıcı kitlesine ulaşmaman için bir sebep yok. Basit bir tasarım ile 3 sütun yapsan(backlog/current/done), post-it tarzı kartlar ile çalışsan etkili olurdu.

   1. Muhammed Er Muhammed Er

    Teşekkürler.

    Tasarım konusunda çok dertliyim. 3 sütun özelliğini elimden geldiğince çabuk ekleyip sistemi güncelleyeceğim.

  2. Hakan Yurt Hakan Yurt

   iyiymiş:), mvc ye yeni başlamışsın kolay gelsin

 9. Hakan Usta Hakan Usta

  Bu uygulamaların çoğunun yerli versiyonu olmasına rağmen bu kadar yabancı hayranlığı nedendir? Yerli sektörün gelişmesini istemiyorsunuz herhalde

  1. Hakan bizimle paylaşırsan hangi uygulamanın yerli karşılığı olduğunu, benim ve mutlaka diğer arkadaşların da ilgisini çekecektir.

 10. daha önce yine webrazzi de daha kapsamlı bir yazı vardı.

  https://webrazzi.com/2010/11/22/girisimciler-icin-araclar/

 11. Basedilen hizmetler gayet güzel. Çoğunu tanıyorum da, Jira ve dropbox'u da kullanıyoruz.

  Ama aslında hiçbiri yeni veya farklı bir çözüm sunmuyor. Sadece eskiden yukarıda basedilen hizmetler için yazılım alır pc'lerimize yüklerdik. Şimdi aynıları cloud'da bulunuyor. Tek fark budur.

  Kompleks prosedürler ve işler için cloud kendisini hala ispatlamamıştır bence. Güvenlik ve gizlilik konuları risk sayılır. Ayrıca bir platformda başka bir platforma geçmek nerdeyse imkansız gözüküyor. Bağımlılık oluşuyor.

 12. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  wunderlist de çok başarılı bir uygulama. her platform-işletim sistemi için mevcut ve senkronize çalışıyor. hem cebinize hem bilgisayarınıza yükleyip bir süre kullanmanızı tavsiye ederim.

  http://www.6wunderkinder.com/wunderlist/

 13. Çağrı Çağrı

  Gerçekten mükemmel yazı. Ot gibi çalışıyomuş bunca zaman.

 14. Arı Sütü Arı Sütü

  Bayağıdır webrazzi'yi takip ediyorum. Fakat böyle yararlı bir yazı görmedim. Evernote uygulaması özellikle çok hoşuma gittim. Notlarımı dizmeye başladım bile :)

 15. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Trac i da kullanabilirsiniz.. Wiki.tarzinda bseyler olusturmak icin. Ayrica.feedback toplamak ivin de toollar var aradtirmanizi oneririrm