Girişimcileri başarıya götürecek 10 araç

Girişimcileri başarıya götürecek 10 araç

Konuk yazarımız Ayhan Koçak, şirket ve organizasyonların kara tahtası swabr.com'un ürün yönetiminden sorumlu kurucu ortağıdır.

Apar topar işe başlayıp, tabiri caizse kazma kürekle çalışmaktan ibaret olmamalı yeni nesil girişimcinin projesi. En son teknolojiyi ve metodları bilmeli ve projesi için en uygun olanını işleme sokmalıdır. Eğer gecemizi gündüzümüze katıp, sosyal hayatımızı uyku saatimizi el emeğimiz, göz nurumuz projelerimize yatırıyorsak, bunu en faydalı şekilde uygulamak isteriz elbette.

Aşağıda sıraladığım araçlar büyük bir kitle tarafından kullanılan ve projenin ilk tohumları saçılırken fikirlerinizi online ortama aktarabileceğiniz, uygulamadan tutun kod paylaşımına kadar gerekli ana uygulamalardır.

1. MindMeister - Zihin haritası oluşturma uygulaması (Online mind mapping) :

Bu uygulama aklınızdaki fikirleri şekillendirmenize yarıyor. Davet edilen kullanıcılar ile kolayca herhangi bir harita paylaşabilir ya da çoklu ortamda harita üzerinde gerçek zamanlı çalışabilirsiniz. Renk kodlu etkiler, saniyeler içinde diğer kullanıcılar tarafından değişiklikleri vurguluyor ve entegre edilmiş canlı sohbet sayesinde doğrudan düşünce alışverişine izin veriyor.

2. Mockflow - Arayüz tasarım taslağı (online/offline mockups & wireframing):

Taskları çoklu ortamda geliştirip farklı formatlarda paylaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları: pdf, html, png. Ödemli sürümündeki Google Apps entegrasyonu, taslakçı ile tasarımcı arasındaki paylaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

3. GitHub - Sosyal kodlama  (social coding):

Git kod sürüm kontrolü tabanlı mükemmel bir kod yönetim aracı. Çoklu kullanım ve kod incelemesi konularında oldukça başarılı. Ayrıca takım gruplama sistemi ile kullanıcılara farklı yazma-değiştirme-okuma hakları verebilirsiniz. Sade tasarımı ile çok konuşulması da cabası.

4. PivotalTracker - Proje yönetimi uygulaması (project management software):

Scrum metodu ile çalışanların çok hoşuna gidecek bir araç. İlk beta sürümünü kullanmaya başladığımda resmen aşık olmuştum. Release planı yapıp ona göre görev dağılımı yapıyorsunuz. Post-it kullanmandan scrum nasıl olur diyorsanız Pivotaltracker'ı incelemenizde fayda var.

5. Dropbox - Dosya paylaşım (online file sharing):

Lise öğrencisinden büyük şirket yöneticilerine kadar herkesin kullandığı Dropbox, bizlere online dosya saklama ve paylaşmada büyük kolaylık sağlıyor. 2GB’a kadar ücretsiz olması ve her kullanıcının yönetebileceği gayet basite indirgenmiş ayarları ile kullanıcı kitlesini oldukça geniş tutuyor Dropbox. Dosyalar üzerinde birden fazla kişinin çalışabilir olması sizleri email trafiğinden kurtarıyor.

6. Cacoo - Diyagram çizme (online diagramming):

Diyagram çizmek ve paylaşmak bundan daha basit olamazdı. Hoş tasarımı ile ayrıcalık yaratan Cacoo gerçek zamanlı sohbet özelliği ile sizlere iş arkadaşlarınız ile bir diyagram üzerinde fikir aliverişi yapma fırsatı sunuyor.

7. Confluence - Viki & kod dokümantasyon (online wiki & documentation):

Her projenin olmazsa olmazı dokümantasyon için bir çok çözüm var. Fakat Atlassian Confluence size temiz ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. Bunun dışında Jira, MS Sharepoint, Balsamiq Mockups, Gliffy vb. yüzlerce add-on ile kullandığın diğer araçları vikiniz ile konuşturabilirsiniz.

8. Jira - Görev ve hata yönetimi (online task management):

Yine Atlassian'dan güzel bir çözüm. PivotalTracker'a göre çok daha fazla fonksiyonları olan Jira, profesyonel görev yönetimi aracı alanında dünya markası olarak görülüyor. Scrum metodu ile çalışıyorsanız Greenhopper ya da PivotalTracker ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Greenhopper zaten Atlassian ürünü ama PivotalTracker için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

9. Highrise - Müşteri ilişkileri yönetimi (online customer relationship management):

37signals'ın harikalarından bir tanesi olan Highrise ücretini hak edecek kadar kullanışlı. Kendi içinde basite indirgenmiş görev uygulaması insan kaynakları çalışanlarını karmaşık görev uyugulamalarından kurtarıyor. Yorum, açıklama ve yapılan işlemleri bir akış şeklinde yayınlaması kullanımı etkili kılıyor.

10- Evernote - Sanal hafıza (virtual memory):

İlginizi çeken her şeyi kayıt edebilirsiniz ve bulmak için sadece bir kaç saniye yeterli. Resim, link, video, doküman vb her türlü kayıt için kullanabilirsiniz. Hafızaya kayıt ederken etiketle ve bu şekilde konuyla ilgili tüm verileri listeleyebilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında önceki yazımıza göz atabilirsiniz. Sizin de çok kullandığınız veya tavsiye ettiğiniz uygulamaları duymak isteriz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.