Girişimciler için Araçlar

Girişimciler ne tip araçlarla projelerinde daha verimli olabilir, projelerini daha iyi tanıtabilir, daha iyi performanslar elde edebilir ? Bu sorunun cevabını ararken aklımıza gelen ve faydalı olacağını düşündüğümüz bir liste hazırladık.

Sunucu barındırma ve alan adı ile ilgili birçok girişimcinin kafasında birçok isim vardır. O nedenle zaten bildiğimiz sunucu barındırma ve alan adı firmalarından bahsetmedik.

Başlıklar ve liste uzayabilir, unuttuğumuz araçlar varsa da maliyet odaklı olmak şartı ile hangi aracı kullandığınızı ve size sağladığı faydayı da belirtebilirseniz diğer girişimciler için de kolaylık sağlayacaktır.

Proje Yönetimi

Basecamp: Fazla söze gerek yok sanırım, 37Signals firmasının bir ürünü ve en çok beğenilen yeni nesil proje yönetim araçlarının başında geliyor.

Teambox: Üç projeye kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. E-Posta uyarıları ve basit arayüzü en büyük artısı.

Ortak Çalışma

Github: Kodunuzu depolamak, ortak kod yazmak için ideal. Taşeron firma ya da serbest çalışan yazılımcılarla çalışırken faydasını daha net görebilirsiniz.

Socialwok: Takım içi iletişim için güzel bir araç. Takımınız için facebook diye de düşünebilirsiniz.

99 Translations: Eğer global bir proje düşünüyorsanız bu site ve gönülllüler sayesinde sitenizi başka dillere de çevirtebilirsiniz.

Web Yönetimi

Google Analytics: Çok söze gerek yok sanırım, sitenizin, ziyaterçi, ziyaret tüm bilgilerini takip etmeniz için kullanmanız gereken en öncelikli araç.

Google Apps:   Kendi alan adınızla e-posta kullanımı için altyapı olarak Google Apps kullanabilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Araçları: Sitenizin özellikle arama motorları tarafından daha rahat taranması için site haritası yükleyebileceğiniz bir araç.

Google AdWords Reklam Planlama: Buradan hedef kitle seçerek doğru kitleye doğru reklamı yapabilir ve performansınızı ölçebilirsiniz.

Chartbeat: Google Analytics’e rakip diğer bir site analiz aracı.

Crazy Egg: Sitenizin kullanılabilirliğini ölçmek isterseniz sitenizdeki tıklanma bölgelerini ısı haritası şeklinde gösteren bir araç.

Tanıtım

Crunchbase: Girişiminiz varsa buraya bilgilerini girebilir, yatırımcı ve diğer girişimcilerin görmesini ve takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Venturebeat: Crunchbase ile benzer bir site. Girişiminizi buraya girerek başkalarının sizi daha rahat bulmasını sağlayabilirsiniz.

Sprouter: Girişiminizi buraya girerek sizinle benzer kişileri bulabilir, yatırımcıların size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

TheFunded: Girişimciler için birçok kaynağa ulaşabileceğiniz bir site.

KillerStartups: Girişiminiz hakkında bilgiler girebilir ve başkalarının girişiminiz ile ilgili değerlendirmelerini dinleyebilirsiniz.

YouNoodle: Girişiminizle ilgili çevrenizi genişletebileceğiniz bir site.

E-Posta

Sendloop: E-Posta pazarlama yapmak istiyorsanız, listenizi gönderip sonra da mesajınızı hazırlayıp tanıtım yapabileceğiniz ve sonrasında performansı ölçebileceğiniz bir araç.

EasyMsg: Sendloop benzeri başka bir e-posta pazarlama aracı.

Sendmail: Açık kaynak e-posta sunucusu. Interaktif bir e-posta yapısı kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

SendGrid: Uygulamanızdan kolay kurulumlu bir e-posta sunucusuna bağlanarak rahat bir şekilde e-posta göndermek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

SPF: Gönderdiğiniz e-postaların “spam” olarak değerlendirilmemesi için bu kayıtları yapmanız gerekiyor.

Kullanılabilirlik ve Tasarım

UI-Patterns: Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine “başkaları kullanılabilirlik adına neler yapmış ? ne sorunlar yaşamış? en iyi çözümler ne?” gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir site.

Patternry: UI-Patterns benzeri başka bir site.

Açık Kaynak Araçlar

Sphinx: Açık kaynak arama motoru. Siteniz içerisinde aramanın önemi çok ise bu sunucuyu kullanabilirsiniz.

Spree: Ruby on Rails için açık kaynak e-ticaret altyapısı.

Elgg: Açık kaynak sosyal ağ motoru.

SocialEngine: Başka bir sosyal ağ motoru.

PeoplePods: Başka bir sosyal ağ motoru.

Sunucu Performansı

LoadImpact: Projenize uzaktan ve sizin belirleyeceğiniz bölgelerden ziyaretçi göndererek sitenizin performansını ölçebileceğiniz bir araç.

Pingdom: Sitenizin sunucu performansını takip edebileceğiniz bir araç.

Taşeron Kullanımı

GetACoder: Eğer amacınız demo bir ürün yapmak ise buradan profillere ve yapılan yorumlara bakarak serbest çalışan yazılımcılar bulabilir veya Hindistan, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden küçük yazılım evi firmalar bulabilirsiniz.

RentACoder: GetACoder ile aynı mantıkta çalışan başka bir site.

Destek ve Bilgi Paylaşımı

Quora: Belirli başlıklar altında sorular sorarak o başlıkları takip edenlerin sorunuzu daha rahat görmesini sağlayabiliyor ve ilgili kişilerden cevaplar alabiliyorsunuz.

Stackoverflow: Özellikle yazılım ile ilgili sorularınıza cevaplar bulabildiğiniz bir site.

Beta ve Geri Bildirim

Prefinery: Siteniz için beta kullanıcı istiyorsanız ve bunu davetiye kodu göndererek yapmak istiyorsanız bunun için düşünülmüş hazır bir araç.

CrowdSound: Siteniz ile ilgili geri bildirim almak için sitenize ekleyebileceğiniz bir araç.

UserVoice: Crowdsound ile aynı türden bir araç.

Zendesk: Crowdsound ile aynı türden bir araç.

Data Toplama

80legs: Bir siteyi taramak istiyorsanız, 80legs ile “cloud” olmanın avantajı ile farklı ip’lerden o siteye ulaşarak data toplayabiliyorsunuz.

Web-Harvest: 80legs benzeri açık kaynak data toplama aracı.

Data-Marketplace:  Size belirli bir konuda data lazımsa buradan talep girebiliyorsunuz veya elinizde bir data olduğunda buradan satabiliyorsunuz.  (Ör: Türkiye’deki emlakçıkların adresleri gibi...)

Sosyal Medya Yönetimi

Boomsonar: Markanız veya şirketiniz ile ilgili algı, marka ve müşteri yönetimi yapabileceğiniz bir araç.

Monitera: Angelabs tarafından geliştirilen ve sosyal medya takibi için hem içerik toplama hem de raporlama imkanı sunan bir araç.

Somedya: Mask Production'ın sosyal medya takip servisi geçtiğimiz ay yayına girmiş yeni bir araç.

Devlet

Ticaret Sicil Gazetesi: Belki sürekli kullanmayacağınız fakat favorilerinize kaydetmeniz gereken bir site.

Internet Vergi Dairesi: Vergi borcunuzdan ödemelerinize kadar birçok bilgi içeren ve düzenli olarak takip etmeniz gereken bir site.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.