Silikon Vadisi kadın yöneticilerini arıyor

Silikon Vadisi kadın yöneticilerini arıyor

Funk müziğin ikonik isimlerinden James Brown'ın söylediği gibi gerçekten "This is a man's world". Birçok sektörde kadınlar üst düzey yöneticilik koltuklarını kapıyor olabilir, ancak Silikon Vadisi'nde işler böyle değil.

Catalyst şirketinin yaptığı araştırmaya göre kadın yöneticiler tüm sektörlerde yüzde 15.7'lik paya sahip. Kaliforniya'daki şirketlerde bu rakam daha düşük; 100 üst düzey yöneticiden sadece 10 tanesi kadın. Silikon Vadisi söz konusu olunca kadın yöneticileri payı yüzde 9.1'e düşüyor.

Silikon Vadisi'nin konu edilmesinin nedeni, son yıllarda kadın teknoloji kullanıcılarının oranının çok hızlı bir artış trendine girmesi. Örnek vermek gerekirse Nielsen'in yaptığı araştırmaya göre sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 55'i kadın. Daha da önemlisi, e-ticaret gelirlerinin büyük kısmının kadınlardan kaynaklanması. ZapposGrouponGilt GroupeEtsy ve Diapers gibi şirket gelirlerinin yaklaşık yüzde 70'i kadınlardan sağlanıyor.

Yapılan başka bir araştırmaya göre kadın üst düzey yöneticilere sahip şirketlerin borsada kaybetme olasılığı daha düşük. Bu şirketlerin hisselerinin borsada yükselme ihtimali, sadece erkek yöneticiye sahip firmalara kıyasla yüzde 36 daha fazla. Araştırma bunu kadınların problem çözme yeteneklerinin daha iyi olmasına bağlıyor.

Yukarıda paylaştığımız rakamlara bakılırsa, kadınların tüketimdeki paylarıyla yönetimdeki rolleri arasında orantısızlık var. Teknoloji ve internet şirketleri, en büyük müşteri kitlesi olan kadınları daha çok anlamaya çalışmak zorunda. Buradan yola çıkarak, özellikle Silikon Vadisi şirketlerinin en kısa zamanda kadın yöneticilere çok fdaha fazla sayıda koltuk ayıracağı rahatlıkla söylenebilir.

Silikon Vadisi şirketlerinde çalışan üst düzey kadın yöneticilerin bazıları şöyle:

Allison Johnson, Apple, Global Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Anne Raimondi, SurveyMonkey, Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Amy Chang, Google, Ads Global Başkanı Barbara Messing, Tripadvisor, CMO Caterina Fake, Flickr ve Hunch Kurucusu Carolyn Everson,Facebook, Global Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Heather Harde, TechCrunch, CEO Jennifer Bailey, Apple, Online Mağazalar Departmanı Başkan Yardımcısı Jessica Herrin, Stella & Dot, CEO Jessica Steel, Pandora, İş Geliştirme Departmanı Direktörü Joanne Bradford, Demand Media, Pazarlama  Departmanı Direktörü Julie Bornstein, Sephora Digital, Genel Başkan Yardımcısı Katie Jacobs Stanton, Twitter, Uluslararası Strateji DepartmanıDirektörü Kerry Wharton Cooper, Walmart.com, CMO Lori Goler, eBay, Başkan Yardımcısı Marissa Mayer, Google, Maps Departmanı Başkan Yardımcısı Raji Arasu, eBay, Teknoloji Departmanı Başkan Yardımcısı Selina Tobaccowala, SurveyMonkey, Ürün Departmanı Başkan Yardımcısı Stephanie Tilenius, Google, Global Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Tina Sharkey, BabyCenter Yönetim Kurulu Başkanı

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.