Groupon ürün tarafına adım attı: Groupondeals.de
E-Ticaret

Groupon ürün tarafına adım attı: Groupondeals.de

2011 yılında karlığını artırarak belini doğrultan Groupon, 2012 yılında finansal durumunu pozitife çevirmek için yeni adımlar atıyor. Şirketin yeni adımlarıysa hizmetlerin dışında yeni kategoriler açmak ve ürünlerdeki zaman sınırlamasını kaldırmak oldu.

Groupon, Almanya’da açtığı yeni sitesi Groupon Deals ile giysiden teknolojiye kadar birçok kategoride indirim ürünleri satmaya başladı. Satılan ürün yelpazesini büyüten şirketin en büyük değişikliği zaman sınırlamasını kaldırarak gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Önceden satılan ürünlerde 1 gün gibi zaman sınırlamaları bulunuyordu. Yeni girişimdeyse zaman sınırlaması olmadan alışveriş yapmak mümkün.

Groupon grup ve fırsat alışveriş segmentinden farklı bir yöne kaydığını söyleyebiliriz. Şirket bu stratejiyle operasyonlarının bulunduğu ülkeleri genişletirse Amazon.com’u rakip olarak karşına alabilir.

Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre yeni tasarımın Almanya’da test edildi söylendi. Groupon Almanya'dan alınan tepkilere göre bu yeniliği diğer ülkelere de taşımayı planlıyor.

Türkiye'de grup alışveriş sitelerinde de benzer girişimler bulunmuştu. Hizmet ürünleri ağırlıklı ürün yelpazesine sahip olan Markapon, farklı ürün gruplarını satmaya başlamıştı. Bu ürünlerin arasında bebek eşyalarından elektronik gibi farklı kategoriler bulunuyor.

Yorumlar (5)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Ben bu satış tekniğine bayılıyorum. Kupon siteleri artık e-ticaret de yapar oldu bir ürünü inanılmaz indirimi fiyatlar ile satışa sunuyorlar.

  one day one deal ile kupon mantığı iç içe geçti ne olsa müşteri kitlesi genelde aynı kitle kupon alan internet üzerinden alışveriş de yapıyor.

  Yalnız şöyle bir şey söyleyeceğim eğer bir bir ürününüz var ise ve bu kupon sitelerinde satışa çıkarmak istiyorsanız ya çok indirimli vereceksiniz yada çok daha indirimli vereceksiniz. ( yani para kazanmak çok zor )

  Ben geçen ay bir ürünü çıkarmak istedim kendi ithalatımız olan ben ürünü 55 e verebiliyorum onlar 29 - 30 a ver diyorlar :) . He nedir bulursun uygun fiyata ürün veya üretirsin vs sonra günde 1000 de satarsın 10 000 de . Yeni bir ürünün var ise tanıtmak için filan bu alanları da yanında kullanabilirsin. ( minimum kar marjı ile )

  Düşük maliyete ürünü üretenler , ithal edenler var ise ( bir şekilde ) kupon sitelerinden güzel satış rakamları yakalanabiliyor.

  Bir sürü kupon sitesi var sıra ile deneyin hepsi kabul ediyor zaten . Birer hafta ile hepsinde çıkabilirsiniz. Bu da girişimciler için bir fırsattır işte !

  Ürün bulun ürün sonrada " alınız ve satınız ".

  H

 2. Istiridye Mantarı Istiridye Mantarı

  Türkiyede de amazon gibi internet girişimlerine ihtiyaç var. Ben muadillerinin olduğunu dahi düşünmüyorum. Grupon gibi şirketler fırsat sitelerinin etkisiyle bu karlılıkta bence. Teşekkürler yazı için.

 3. Geç bile kaldı.

  Grup alışveriş siteleri, indirimlerin bireylerin dikkatini çektiğini ve bunların internet üzerinden büyük kar kazandırdığını kanıtladı.

  Sonrasında büyük yatırımlarla alışveriş kulüpleri kuruldu. Bunlar grup alışveriş sitelerinden daha çok kazandırdılar, kazandılar.

  Bu yüzden Groupon pazar payı olarak geriye düştü.

  Geç kaldı ama toparlayabilir. Sonuçta büyük bir çevresi, sermayesi ve ekibi var.

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Cok fazla bu sehir firsat sitelerinin urun satisina yoneldigini goruyorum. Ama bence bunun en buyuk sebebi sehir firsatlarinda olan daralma, rekabet artisi, insanlarin ilgisinin azalmasi. Yani urun satisinin daha da tercih edilmesi degil bence.

 5. Mantar Tohumu Mantar Tohumu

  Bana kalırsa geç bile kaldı bu konuda..