Fizy 2.0 Geliyor [İlk Ekran Görüntüleri]
Müzik

Fizy 2.0 Geliyor [İlk Ekran Görüntüleri]

Fizy 2.0 - TurkcellBir iki gündür Fizy.com'a girdiğinizde yenileniyor ibaresi ile sitenin kullanıma kapalı olduğunu görmüşsünüzdür. Turkcell'in yüzde 70'ini satın aldığı Fizy, daha önce bahsettiğimiz yenilikleri devreye almaya başlıyor.

Fizy’nin yakında Digiturk üzerinde bir kanal açacağını, yurtdışına açılacağını, özel üyelik  modeli oluşturacağını, Fizy markalı ürünler satacağını ve 2 sene sonra borsaya açılacağını paylaşmıştık. Sizleri fazla merakta bırakmamak için Fizy 2.0'ın detaylarını öğrendik ve ekran görüntülerine ulaştık.

Peki artık Turkcell'in sorumluluk ve teknolojisi ile ilerleyen Fizy 2.0 perdelerini  kaldırdığında neler göreceğiz?

Öncelikle anasayfada artık arama çubuğu ile karşılanacağınızı paylaşalım. Kendini dünyanın en hızlı müzik arama motoru olarak  tanıtan yeni Fizy, arama yaptığınızda ise oynatma, durdurma, tekrar ve karışık oynatma seçenekleri olan bir kolay erişim menüsü sunuyor.

Kullanıcılar için özelleştirilebilir profil sayfası sunan Fizy 2.0'da parça listesi içinde arama yapılabiliyor. Kısacası daha verimli bir platform sunuluyor.

Turkcell'in bu değişimin ardından yukarıda bahsettiğimiz yeniliklere devreye almaya başlayacağını düşünebiliriz ama mobil tarafın da buna hazırlıklı olması gerektiği bir gerçek. Aldığımız bilgilere göre ilk haliyle pek tatmin edici olmayan iPhone uygulaması çok kısa süre içinde yayında olacak. Fizy Android uygulaması ise Android Market'te yayınlanmış bile.

Fizy'nin artık ticari başarısı yüksek bir girişim olacağı çok net. Diğer yandan bu süreçte sunulan özelliklerin Fizy kullanıcılarını daha fazla memnun edeceğini kabul etmek gerekiyor.

Fizy 2.0'ı site açıldığında yorumlamak en iyisi ama şimdiden görüşlerinizi paylaşacağınızı düşünüyorum..

Yorumlar (45)
 1. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

  Dün yayındaydı fakat çok fazla bug vardı, çoğu fonksiyon ya çalışmıyordu yada hatalı çalışıyodu.

  2.0 sürümü ile birlikte sloganları "dünyanın en hızlı müzik arama motoru" olmuş!

  Bu arada twitter'da aktif değiller ancak Facebook sayfası bana göre iyi yönetilmiyor!

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Ben bir ara Facebook sayfalarının hacklendiğini düşündüm. Paylaşımlarında kullanılan üslup çok çocukça ve amatörce. Sırf bu paylaşımlarından dolayı facebook sayfasını beğenmekten vazgeçtim. Bence bu konuda uzman bir ajans ile çalışmalılar ya da sosyal medya kısmına daha profesyonel kişileri almalılar.

 2. Bugün aktif olması gereken yeni sürüm hala açılmadı.Dünya çapında başarı hedefleyen site için çok amatörce yaklaşım.En azından beta olarak açarak deneselerdi.

 3. Çağın Dönmez Çağın Dönmez

  Temel konsepti basitlik olan fizy'nin arayüzünü daha karışık ve düzenli hale getirmesinin temel sebebi reklam alanlarını daha verilmi ve rahat kullanabilmek içindir diye düşünüyorum. Mevcut arayüzde reklamların yerleşimindeki istikrasızlık böyle bir günün geleceğinin habercisiydi. Başlangıçtaki "kullanıcıyı reklamla boğmayız" anlayışından uzaklaşılacak gibi. Grooveshark'ı andırmış.

 4. Benim gibi dün gece Fizy'ye girenler, yeni arayüzü test etme imkanı buldular. Yeni arayüz görünüm olarak hoş olsa da, kullanılabilirlikten oldukça uzak ve karışık bir arayüz.

  Milyonlarca kullanıcıya hizmet veren bir servisin arayüzünün, görünüşünden ziyade kullanılabilirliği ve sadeliği ile ön planda olması gerektiğini düşünüyorum.

  Eski kullanıcılar her zaman Fizy'yi kullanmaya devam edeceklerdir ancak, basit olmaması sebebiyle yeni kullanıcı kayıtlarının ciddi anlamda düşeceğini tahmin ediyorum.

  Açık konuşmak gerekirse, Fizy'nin Facebook hesabını yönetenle yeni arayüzünü geliştirenin aynı kişi olduğunu düşünüyorum :)

 5. Her şeyi bırakıp sosyal medya uzmanlarını eğitseler daha faydalı olacak kendileri için. O saygısız ifadeleri gördükten sonra bir defa bile girmedim fizy'e.

  1. Bende aynı şeye katılıyorum, + olarak bu facebookda yer alan diğer birçok kişisel sayfadan bir farkı yok, bir sürü müzik paylaşımı yapan sıradan sayfalar ile fizy'nin face sayfası aynı. Şunlar gözüme çarptı.

   turgut esprinin sırası değil ..

   o zaman seni dışarı alalım turgut

   turgutizy

 6. herkes ağzına bir basitlik tutturmuş ki sormayın. bundan daha ne kadar basit olabilir ki? ilk arayüzü sevmeyen birisi olarak bu arayüzü çok iyi buldum

  1. daha basit, hizli ve arandiginda daha ozgun icerikler ornegi icin www.tubalr.com -a bak. Eskiden fizy-i gunluk cok fazla kullanan birisi olarak en son ne zaman fizy-i kullandigimi hatirlamiyorum.

   sadece youtube uzerinden calisan tubalr.com bile fizy-den daha cok isime yariyor

   1. Fizy de youtube apisi kullanıyor merak etme :D okadar medyayı nerden buluyor sanıyorsun

 7. fb sayfasında kullanılan üslup hoş olmuyor bazen, katılıyorum. ayrıca sayfada şarkı linki paylaşılması ve haftada 2-3 post tan fazla post atılması yanlış bence. fizy.com da bulamayacağım bişeyler paylaşılsa anlarım. diğer markaları örnek alsınlar bence o konuda..

 8. Turkcell ' in kurumsal ürün yönetiminin sonuçları. Yazık olmuş. Internet şirketi olamazsınızzzz

  1. fizy ürün değil yanlış olmasın ayrı şirket diye biliyorum. Ama son bir yıldır ne strateji var ne vizyon.. yazık olmuş

 9. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Yeni bir versiyon yayinlarken, once bir ton testler yapilmali, emin olunduktan sonra gruplar halinde insanlara yeni versiyon gecmeleri icin hak taninmali. Yeni kurulmus bir is degilsin, turkcell de var arkanda. E bu isin bari duzgun olsun demezler mi adama.

 10. Serdar Sezen Serdar Sezen

  Artık Fizy 2.0 yayında çokta güzel olmuş bence kapalı tonda renk her zaman iyidir.

 11. Sıcağı sıcağına test sonuçları:

  -Site yaklaşık 10-15 saniyede açıldı

  -Giriş sayfası simsiyah, ama sonuç sayfası bembeyaz, şok geçirdim

  -Sonuların gelmesi 20 saniyeyi buldu, bu bekleyiş esnasında yükleme yapıldığına dair herhangi bir imaj ya da ifade ile karşılaşmadım.

  -Arama yaptığım kelimeler sonuç sayfasında geldiğinde arama çubuğundan silidi, neyi aradığımı bilemiyorum

  -Play butonuna basıp bir süredir bekliyorum ama sonuç yok, herhalde çalışmıyor.

  -evet play butonu çalışmıyor, ama şarkının üstüne tıklayınca player gözüktü gibi, hala ses yok o ayrı.

  -pizzaaaaa, evet sözkonusu olan pizzaymış. O tasarımın içinde en dikkat çekici bir kırmızı tonla pizza reklamının olması beni çok sevindirdi. en çok baktığım yerde duruyor reklam. reklamın reklam olduğunu bilemedim suç benim.

  -birkaç dakikadır bekliyorum hala şarkı çalmadı.

  1. aynen sayfanin acilma suresi muzik arama suresi baya uzun. Bulamadiginda ne ariyorum, ne buldum bulamadim gibi bir seyler de cikmiyor. bari eski fizy-e donsunler. hic kullanisli degil yenisi.

  2. Nezih Darçın Nezih Darçın

   Aynı yavaşlık ve problemler bende de var, acaba benim bilgisayardan / playerdan mı diye düşündüm. Anlaşılan sistemi en kısa zamanda elden geçirecekler. Beta deseler daha uygun olurmuş. Gmail bile yıllarca beta yayın yaptı :)

  3. Yavaşlık konusunda size katılıyorum.Ama eski arayüzden daha güzel olmuş özellikle şarkı isimleri küçücük değil.

 12. Emre Yilmaz Emre Yilmaz

  Anasayfa görünümünü grinfe.com a benzetmişler. Artık fizy de başka sitelerden örnek alıyor.

  1. Çağrı Çağrı

   Ya hit almak için bu kadar düşmeyin. Ne alakası var verdiğiniz site ile yeni fizy' nin.

 13. Ahmet Duran Ahmet Duran

  Bence yeni fizy = lookfm.com

 14. grooveshark ve eski fizy varken turkce muzikler icin fizy geri kalanlari icin grooveshark kullanirdim. simdi grooveshark o kadar kendini gelistirdi ki, ve kullanicilari da artti. fizy groovesharkin yanindan bile gecemez. adblock ile daha da guzel

 15. İlk izlenimim dünyanın en yavaş müzik çaları olduğu. Pentium 120MHz'de çalışan Winamp 3.0 bile bundan iyi deneyim sunuyordu. Şarkı listesinde her yere tıklıyorum, çift tıklıyorum, üçlü tıklıyorum, 20-30 kereden sonra bir şey çalıyor ama o da istediğim şarkı olmuyor. Parçalar arasında geçiş yapamıyorum vs.

  Bu kadar çok tutulmuş ve insanların sempati duyduğu bir yerli girişim böyle tepkiler alıyorsa herhalde bir silkelenip kendilerine gelmeleri gerekiyor.

  1. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

   Sonuna kadar katılıyorum. Aynı şekilde 2-3 defa tıklıyorum ancak başlatıyor şarkıyı.

 16. Çağlar Çekici Çağlar Çekici

  Yeni fizy güzel olmuş.

  Tabi siz de sitenize kullanışlı bir resim galerisi ekleseniz iyi olur...

 17. Eski fizy her yönden daha güzel en azından herşey düzgün çalışıyordu. İnsan bir loading koyar yahu. Ne bekliyoruz bu kadar 4 dk bir parçayı dinlemek için 30sn beklemek gerçekten güzel birşey! Kullanıcı algısı ve davranışları düşünülmemiş, ergonomik bir tasarım yok ortada, test edilmemiş hazır componentler kullanılmış daha neler neler çok kızgınım. Bu kadar mı acizsiniz.

  html5 versiyonunu hazırlıyordunuz piyasaya lanse ettiniz. Göremedik henüz birşey. Eski fizy geri verin bize.

 18. Fizy'nin yeni goruntusu cok kotu olmus. Turkcell'in el attigi ne kadar belli. Tasarimdan, kullanici deneyiminden anlamayan birisinin mudahale ettigi bariz. Ne diyelim, yeni oyuncagin hayirli olsun Turkcell.

  1. Samet T. Samet T.

   Aynen katılıyorum. Bildiğim kadarıyla Turkcell yönetiyor artık kuranlar yönetmiyor. Gerçekten bir senede nereden nereye geldiler... Facebook'daki acayip yönetici de bonusu.

   Gurur duyulacak birşeyimiz vardı onun da içine ettin. Bravo Turkcell.

 19. Flaş Can Flaş Can

  Fizy mühendisleri gerçekten çok iyi iş çıkardı bu tarz bir projeyi hayata çıkararak ancak yinede büyüme bahanesiyle %70 hisselerini satmayacaklardı..

 20. Giriş yapmama rağmen şifremi hatırlamıyor, bazen de giriş yapmıyor. Facebok'ta paylaştığımda bir şarkıyı hata sayfası açılıyor.... Bitmemiş 2.0 neden yayına sokmuşlar ki bitirmeden?

 21. "Dünya'nın en YAVAŞ müzik arama motoru" olduğuna kesinlikle bende katılıyorum, keşke Avea alaydı bu siteyi Turkcell'den çok daha iyi bir performans ve kullanıcı deneyimi yaşatacağı kesindi benim gözümde.

 22. Ha bu arada Facebook sayfası yöneticisi eğitilmemeli kesinlikle direk işten çıkartılmalı, "FIZY" marka algısını o kadar küçülttü ki benim gözümde o admin, çok daha küçük sayfalar çok daha adabıyla ve saygı çerçevesinde yanıt veriyor Facebook sayfalarından, bu ne densizlik, bu ne işbilmezliktir yahu.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Kesinlikle, hiçbir şey yapamıyorlarsa şarkıcı - şarkı adı - link şeklinde paylaşım yapsalar daha iyi olur... Bu yüzden sayfalarını beğenmekten vazgeçtim...

 23. Hakan Aytaş Hakan Aytaş

  Bir öncekine göre çok daha iyi olmuş..

 24. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  Giriş yapana kadar çok bekletiyor ve giriş yapsam dahi hatırlamıyor. Bu sürüm hoşuma gitmedi benim, hatalar oldukça fazla. Ayrıca anasayfadan listelerime ulaşmak için arama yapmanın dışında bir seçenek göremedim ben. Olmadı bu sefer Fizy eğlendirmedi :)

 25. Tolga Ergin Tolga Ergin

  Bazen basit düşünmek yetiyor da artıyor

  http://www.loudlee.com

 26. Hakan G Hakan G

  Bu ne kardeşim, sağında Efes Pilsen solunda Miller bira reklamları. Olmadı fizy...

  Çoğu kullanıcı genç, 15-25 arası.

  Onları içki içmeye özendirmeyelim lütfen

  Ayıp. Ayrıca youtube açıldı, bu site biraz gereksiz oldu. Grooveshark ta çok daha iyi...

 27. yeni fizy hiç beğenmedim kullanışlı değil zorlaştırmışlar değişmezse kullanmayı bırakacağım rsmsn işi yokuşa sürmüşler.

 28. ilk fizy daha kolay kullanıyorduk yeni yüzü beğenmedik kendi listemizi bile oluşturamıyoruz bence bu karışıklığın çözülmesi gerekiyor

 29. 500: Internal Server Error

 30. Youtube Api kullanan bir sitenin bu hale gelmesi ne garip değilmi :)) iyi bir tanıtım ve kurnaz bir akılla neler yapılabiliyor.

 31. Yahu, önce şu yasa dışı huylarından bir vazgeçsinler. Youtube'a yüklediğim ve başka hiç bir yerde olmayan videomun sesine fizy denen bu siteden erişiliyor.

  Bildiğiniz üzere Youtube da sizin videolarınızın gösterildiği sayfadaki reklamlardan para kazanabiliyorsunuz. İşte fizy bu parayı kazanmamı engellediği gibi, Youtube'un kurallarını da çiğniyor. Özetle yasadışı. Müyapla vs yapılan anlaşmalar beni bağlamaz. Müyap'a üye değilim. Cebime fizy'nin bu yaptığı işlemden kaynaklı hiç bir para da girmiyor.

  Turkcell mi verecek benim paramı kim verecek? Hadi Youtube kendi koyduğu kuralları çiğdirtiyor diyelim, göz yumuyor.

  Youtube kurallarına göre yasak olan bir işlem ses ile görüntüyü ayırıp, görüntüyü gizleyerek sadece sesi vermek.

  Hiç kimse Fizy'nin Youtube'daki videoyu gizleyip sesi verdiğini söylememi reddedemez, zira bariz bir şekilde sadece ve sadece Youtube'da yer alan acayip acayip videolar bile Fizy'den bulunabiliyor.

  Son mobil uygulamalarında cdn üzerinden sesleri akıttıkları görünüyor, arkaplanda ne yaptıkları umrumda değil, web üzerinden açık seçik görünüyor ki, youtube'daki bana özel video çalınmış durumda. Bu durum sadece benim değil, dünyadaki pek çok videonun başına geliyor.

  Hiç kimse bana videonun Fizy'nin anlaşma yapacağı ya da yaptığı yerlere kaydettirmem gerektiğini söyleyemez. Zira ben bizzat Youtube servisini kullanarak para kazanmaya çalıştığımı söylediğimde dahi, tek başına bu Fizy'i yasa dışı yapmaktadır.

  Turkcell böyle bir projeyi nasıl satın aldı anlamıyorum. Bu kadar mı kolay milletin emeğinin üzerine konmak, hele ki böyle basit bir projeyle. Hiç kimse "basit değil","çok kompleks","dünyanın en iyisi" gibi cümlelerle gelmesin, artık bu cümleleri kullanmayan proje kalmadı. Youtube'da arama yaptırıp, sonuçları hafızada tutup çeşitli proxy ya da hafıza havuzlarıyla sunmak, dosyaları çeşitli sunucular arkasından yönlendirmek ya da muhafaza etmek... Tüm bu basit işlemleri yaparak da başkalarının emeklerinin üzerine yatmak. Afedersiniz: iğrenç.

  Neden benden daha sakin olmamı bekleyemezsiniz:

  1- Emeğim çalındı ve parasını verecek kimse yok.

  2- Youtube kendi kurallarını çiğnetiyor göz göre göre.

  3- 100% doğrulukta videonun Youtube üzerinden çalınarak fizy sonuçlarında döndürüldüğünü biliyorum.

  4- Daha önce benzer mobil ve web projelerin youtubeun şikayetiyle kapatıldığını ya da geri çekildiğini biliyorum.

  5- Tüm bunlar, özellikle ülkemde prim yapıyor!

  6- Turkcell bu yasadışı oluşumu satın aldı ve göğsünü gere gere logosunu benim videomu çaldıkları sayfaya basıyor.

  7- Ne diyim...

 32. Mavidar Mavidar

  çok kasıyor flash mı ne ama hiç memnuniyet getirici diil

 33. Bende Fizy nin yeni halinde daha çok memnunum