Ömür Topaç: GittiGidiyor 2012'de yüzde 50 büyüme hedefliyor [Eticaret12]
E-Ticaret

Ömür Topaç: GittiGidiyor 2012'de yüzde 50 büyüme hedefliyor [Eticaret12]

GittiGidiyor,geçen yıl eBay tarafından 217 milyon dolara satın almasıyla dikkat çekmişti. Bu satın almayla beraber şirkette bazı değişiklikler gündeme gelmeye başladı. Bu değişikliklerden birini GittiGidiyor Pazaryeri Direktörü Ömür Topaç E-ticaret’12 konferasında anlattı.

Oturumda en dikkat çekici açıklamalardan biri GittiGidiyor'un açık artırma sistemi üzerineydi. Konu hakkında konuşan Ömür Topaç, eBay satın almasıyla beraber açık artırmanın yeniden gündemlerine girdiğini söyledi.

Topaç, “Gittigidiyor açık artıma işini yapamadı, bıraktı söylemleri gerçekçi değil. O dönemdeki iş dinamikleri kapatmayı gerektirdi. Açık artırma sistemini açmak için tarih vermiyoruz. Ancak yeniden değerlendirmeye başladık.” diye konuştu.

Büyüme rakamlarıyla konuşmasına devam eden Topaç, GittiGidiyor’un cirosal bazda 2011’de yüzde 19 büyüdüğünü söyledi. Şirketin 2012’deyse yüzde 50 büyüme hedefine ulaşmak istediğini sözlerine ekledi. Topaç, bu sıçramayı gerçekleştirmek için satış ekibinin güçlendirildiğini ve fiyatlandırma konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı.

GittiGdiyor’un eBay içindeki yerinden bahseden Ömür Topaç, satın almadan sonra Türkiye’nin tamamen Avrupa’daki merkeze bağlandığını söyledi. eBay’in Avrupa bölgesinde stratejik olarak Almanya ve İngiltere’yi ayrı tuttuğunu ifade eden Topaç, şirketin ikinci sırada İtalya ve Fransa’ya önem verdiğini belirtti. Topaç, “Rusya’nın hariç olduğu ‘Rest of Europe’ bölgesinde Türkiye yer alabiliyor” dedi.

Yatırımcıların neden Türkiye’ye stratejik olarak baktığı konusuna değinen önemi ne olarak bakarsak, yatırımcılar MENA bölgesine girmek istiyorlar. Türkiye'ye yatırımların akması bu bölgelere geçiş sürecinde kolay olması içi yapılıyor.

Yorumlar (2)
  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Bence açık arttırma sistemi 2.el satışlar için önemli. Sıfır ürünlerde hemen al ile tek fiyattan satış yapılabilir. Fakat örneğin eski değerli bir ürünümü ben en çok teklifi verene satmak istiyorum. Bence eskiden sistem iyiydi. İsteyen açık arttırma ile isteyen hemen al ile tek bir fiyata satın alabiliyordu. Bence bu tür köklü değişikliklerde kullanıcılara sorulmalı. Şahsen açık arttırma kalktığından beri GittiGidiyor'u kullanmadım, alternatif açık arttırma sitelerine yöneldim.

  2. Arı Sütü Arı Sütü

    Gittigidiyor için açık arttırma oldukça önemli bir unsurdu bence. Bu şekilde bir gelişime gitmeleri gerek bence.