Pabbuc.com iki yıl üst üste yüzde 500 büyüme gösterdi [infografik]
E-Ticaret

Pabbuc.com iki yıl üst üste yüzde 500 büyüme gösterdi [infografik]

Serdar Yaman'ın kurucusu olduğu ve Gittigidiyor kurucularından ilk yatırımını alan Pabbuc.com, geçen yılların özetini çıkardı ve  5 yılda yakaladığı ciddi büyümeyi paylaştı.

İnfografikteki ilk bilgi kadınların e-ticarette ilgisini gözler önüne seriyor. Kadınlar Pabbuc.com kullanıcılarının yüzde 70'ini oluşturuyor ve yılda 5 ayakkabı satın alıyor. Yüzde 30'luk kesimi temsil eden erkekler ise Pabbbuc.com'dan yılda 2 ayakkabı alıyor.

Pabbuc.com son 2 yılda üst üste yüzde 500 büyüyerek e-ticarette ayakkabının potansiyelini bir anlamda ispat etmiş. Sipariş teslim sürecinin önem taşıdığı e-ticaret sektöründe Pabbuc.com'un verdiği rakamlar da kayda değer. Serdar Yaman'ın bir ara evinde tutmak zorunda kaldığı ürünler, artık anlık 80 binden fazla ürün bulunduran bir depoda tutuluyor. Bir siparişi kargoya iletme süresini ortalama 4 saat, sipariş süresini ise ortalama 1 saat olarak belirtiliyor.

Temelleri İzmir'de atılan girişimin aylık ziyaretçi sayısı 1 milyonu geçmiş. Bir çok önemli markayı biraraya getiren sitede her ziyarette ortalama 25 sayfa gezilmesi ve hemen çıkma oranının yüzde 0,1 olması oldukça iyi görünüyor ama kadınların ayakkabı, çanta ve aksesuar eğiliminin etkili olabileceği akla geliyor.

Pabbuc.com'un istatistiklerine göre İstanbul (yüzde 30), tek başına Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Adana'nın toplamı kadar sipariş veriyor. Siparişlerin kalan yüzde 40'ı ise diğer Anadolu illerinden geliyor.

İnforgrafik son olarak yüzde 99'u olumlu 11 binden fazla yorum aldıklarını paylaşıyor ki bu hem müşteri memnuniyetine hem de kullanıcıların sadece alışveriş yapıp siteden ayrılmadığına işaret ediyor.

Pabbuc.com, Türkiye'de dikey e-ticaretin ilk önemli oyuncularından ve ortaya konulan tabloya bakılırsa iddalı olmaya devam edecek. Rekabetin arttığı zor bir alanda hizmet veriyor olsa da özellikle infografikte yer alan son bölüm Zappos'u akıllara getiriyor. Siteye baktığınızda her girişimin kendine has detaylara çözüm üretebileceğini de görüyorsunuz.

Yorumlar (10)
 1. Güzel infografik olmuş yalnız bounce rate oranının 0.1 olması imkansız. Sitede analytics kodu iki defa koyulmasından kaynaklı bu oran gerçekleşmiş. Yani bounce rate oranı gerçek değil, bilginize.

  1. Mustafa Mustafa

   kesinlikle katılıyorum, siteye hergün sadece kendileri girmiş bile olsaydı bouncerate %0.1 olamazdı! zappos.com => pabbuc.com :) ah klon vah klon

   1. ah su Turkler, vah su Turkler

    simdi her ayakkabi magazasi acan klon olacak tabi. en azindan pabbuc denilince akla pabuc geliyor. zappos-un ayakkabiyla ne alakasi var? ne site islevselligi olarak, ne de tasarim olarak benzetme yok.

    Pabbuc.com -u cok basarili buluyorum. Cidden adam yilmadan calismalarini surdurdu. Basarilarin devamini dilerim.

   2. @Ulvi: zappos ispanyolca da sanırım pabuç anlamına geliyordu :) zappos'un kurucusunun kitabını al bir oku derim, presta gibi bedavalarla bu iş olmaz. syg,

   3. @ahmet ohooo zapatos-dan yaranan zappos (bi de ispanyolca) ve pabuçdan yaranan pabbuc olunca ayni sizin dediginiz klon oluyor degil mi? bu boş klon laflarınızdan daha çok adamın gözle görülen ilham alınacak başarısından konuşmak lazım. herhalde tum mehmetler de sizin klonunuz :))

 2. Ozberk Olcer Ozberk Olcer

  Hemen Çıkma Oranı yalnızca %0.1...

  Temel ölçü birimleri, endüstri ortalamaları konusunda fikir sahibi olunmadığı zaman böyle veriler ile karşılaşıyoruz herhalde. Hemen Çıkma Oranımız 1000'de 1 burada bir hata var denmesi gerekirken infografiğe taşınmış olması ilginç.

  Hızlı bir bakışta analytics kodlarının yanlış kurgulandığı; sayfa gösterim sayıları ve hemen çıkma oranlarının yanlış ölçüldüğü hemen görülüyor.

 3. Nihat İpekçi Nihat İpekçi

  Pabbuc, gerçek bir başarı hikayesi. Kurucusu Serdar Yaman'ın 5 yıl boyunca göstermiş olduğu istikrardan dolayı tebrik etmek lazım. Yazıyı okurken çok keyif aldım. Başarıların devamı dilerim.

 4. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Pabbuç çok başarılı bir girişim , serdar bey in projeye olan aşkı ile buralara kadar geldi. Buradan çıkarılacak ders rakamlar filan değil bırakın atın onları kenara .

  İşine , ciddiyet le sarılmış , müşteri memnuniyetini hep üst seviyede tutmaya çalışmış ve pabbuc.com 'u bir bebek gibi ilk gününden bugüne gelmesini sağlamış kişiyi veye kişileri örnek almalıyız.

  Projeniz için yatırım almaya gittiğinizde , sanıyormusunuz ki sizin projeniz yüzünden size yatırım yapıp o paraları vermeyi kabul ediyorlar ! Oradaki insanlar kişiye yatırım yaparlar ( %90 ) dikkat edin e-tohum a gelen bir çok proje öyle görülmemiş yapılamıyacak işler değildir ama işte burada şu güzel laf devreye giriyor ;

  doğru işi yapmak mı işi doğru yapmak mı * işte bütün mesela bu. İşi doğru yapan kişileri örnek almalıyız.

  Sevgiler

 5. bu, infografikten ziyade info-sisirme olmus :) pabbuc.com'un aylık, birakİN 1M+ ziyaretciyi, 500K ziyaretçisi olma ihtimali Madonna'nın her akşam bana "aşkım seni çoook özledim" diye sms atma ihtimaliyle kafa kafayadır ki yani Madonna'yla aram iyidir... O derece yani :) Hele hele %0.1'lik bounce rate uahauhuh ya bi gidin yaahu... Yapmayın bu kadar da abartmayın şu "network effect" yaratıcam stratejisini.

 6. Yigit Tezel Yigit Tezel

  Aylık 1 Milyon ziyaretçi biraz fazla abartı olmuş. Türkiyede toplam 30 Milyon İnternet kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor yani internetteki her 30 kişiden biri ayakkabı mı alıyor. Pek mantıklı gelmedi.

  Demek ki güzel tasarıma sahip bir infografik ve abartılı rakamlar ile internette başarılı olunmuyormuş Kasım 2012 itibari ile pabbuc.com kapandı.