Yerli kuş oyunu: Speedy Birds
Oyun

Yerli kuş oyunu: Speedy Birds

Mobil platformlarda kuş temalı oyun çılgınlığı tam gaz devam ediyor. Ancak bu sefer tanıtacağımız kuşlu oyun ‘Made in Turkey’ damgası taşıyor. Farmer Games’in geliştirdiği Speedy Birds, yazılımcı ve grafik tasarımcı ekibiyle tamamen yerli ekibin elinden çıkmış.

Oyunun amacı tek cümleyle anlatılabilecek cinsten: Uçan kuşa havadaki yemleri yedirmeye çalışıyorsunuz. Bunu yaparken çarpmamanız gereken kuşlar bulunuyor. Oyunda sadece bir hak mevcut. Bu sebepten dolayı diğer kuşlara çarpıldığında yeniden başlamak gerekiyor.

Angry Birds gibi 2 boyutlu grafik üzerinde oynanan oyunun kontrolü iPhone'larda bulunan hareket sensörüyle gerçekleşiyor. Yönlendirme için herhangi bir tuşa basmak veya dokunmak gerekmiyor. Bu yüzde oyunun kontrollerine sade diyebiliriz.

Oyunun kontrolleri için sade demiştik. Ancak oyunun oynanabilirliği sanıldığı kadar kolay değil. En küçük ani hareket kuşunuzu kontrolden çıkarabilir. Kendi adımıza konuşmak gerekirse oyuna alışmak uzun bir süre alabiliyor. Kontrollere alıştıktan sonra oyunda rahat bir şekilde ilerlemek mümkün.

Apple, Türkiye App Store'da 'Adventure' ve 'Arcade' kategorilerinde öne çıkan oyunlar arasında bulunuyor. Speedy Birds, App Store'da 0.99 dolarlık fiyatla satışta. Apple'ın oyun platformu olan Game Center'a da açık olan oyunda alınan puanlar arkadaşlar arasında paylaşılabiliyor.

Birçok farklı ögeyi içinde barındıran oyunlardan farklı olarak Speedy Birds, sadeliğiyle dikkat çekiyor. Oyunun komplike bir hikayesi yok. Bu yüzden kafanızı meşgul etmeden oynamak mümkün. Kısa süreli boş zamanlarınızı geçireceğiniz keyifli bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Geliştirici arkadaşları tebrik ediyorum. Line Birds 'ün izinden giden; güzel görünen, rahat kontrollere sahip, hem göze hem de kulağa hitap eden bir ürün oluşturmuşlar.

  Toplanabilen eşya sayısını arttırıp , bunları aldıkça aktif olan powerup lar gibi oyun mekaniğine çeşitlemeler getirebilirlerse çok daha fazla başarılı olacağını düşünüyorum. Bu hali ile biraz fazla tekrar ediyor, bu durum da uzun süreli oynanabilirliği olumsuz etkileyebilir.

  1. Speedy Birds Ekibi Speedy Birds Ekibi

   Sevgili @Deniz,

   Yorumunuz için çok teşekkürler. Oyunun şu anki halinde 21 adet hedef mevcut. Bu hedefler oldukça zorlayıcı olabiliyor ve tamamladıkça daha fazla puan kazanma şansımız var.

   Bunun yanında bahsettiğiniz geliştirmeleri yapıyoruz, sonraki versiyonlarda çok daha yenilikler olacağını şimdiden söyleyebiliriz..

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Keşke grafikler biraz daha iyi olsaydı.

  1. Arı Sütü Arı Sütü

   Zamanla geliştirilir sanırım ve iyi bir şeyler olabilir. Ama aslına rakip dahi olamaz :)