'Teknoloji Vadisi'nde girişimci ve yatırımcılar bir araya gelecek
Genel

'Teknoloji Vadisi'nde girişimci ve yatırımcılar bir araya gelecek

Türkiye’de girişimci ve yatırımcıları tek bir platformda birleştiren projeler artmaya devam ediyor. Son örneklerinden birini TTNET, ‘Teknoloji Vadisi’ ile gerçekleştiriyor. Her sektörden iş fikrini yatırımcılarla buluşturmayı hedefleyen proje, yaratıcılık ve teknolojik gelişim alanına katkıda bulunmayı hedefliyor.

İş fikrine sahip girişimciler ve yatırımcılar, www.ttnetteknolojivadisi.com.tr web adresindeki “Girişimciler” bölümünden kayıt olarak sisteme fikirlerini giriyor. Sunulan fikirler TTNET’in profesyonel ekipleri tarafından ön değerlendirmeye alınıyor. Değerlendirmeyi geçen fikirler yatırımcıların beğenisine sunuluyor.

Yeni iş fikirlerinden yararlanmak isteyen yatırımcılar ise web sitesindeki “Yatırımcılar” kısmından şirket isimleri veya kendi isimleriyle kayıt oluyor. Yatırımcılar böylece değerlendirilmiş fikirlere ulaşabiliyor. Yatırımcı talebine bağlı olarak girişim fikirleriyle ilgili bilgi alma, değerlendirme ya da yatırım için görüşme imkanı sağlanabiliyor.

Teknoloji Vadisi projesini değerlendiren TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, geleceğin başarılı girişimci ve yatırımcı hikayelerinde önemli rol oynamayı planladıklarını ifade ediyor.

Sistemin nasıl işlediğinin aşağıdaki grafikle takip edebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Çok mantıklı değil.

  dijital ortamda fikrimi yazıcam, değerlendirmeye alınacak. çok iyi bir fikir değil. Yüzyüze görüşmek ve bunun bir güvenirliğini sağlamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü çok basit, fakat çok önemli fikirler ortaya çıkabilir.

 2. Arkadaslar, paranoyaklik yapmayi sevmem.

  Ancak TTnet yazılım piyasasında çok güvenilen bir firma değildir. İhaleler vs. leri hep garip olmuştur. Fikirlerini rahat rahat paylaşmak isteyenlerin aklının bir köşesinde olmasında fayda var.

 3. Ben güvenipte fikrimi bir platformda yayinlamam.

  Yanlis mi düsünüyorum?

 4. Apaçık fikir hırsızlığı yada fikir sömürüsü platformu. Aman dikkat. Her fikri olanın yatırımcı aramaması gerekir. Bankadan git kredi al, paşalar gibi geri öde. Yatırımcı para karşılığı ortak oldumu, hep daha fazlasını ister, verdiği parayı geri ödeyip göndermezsin. Senin kara kaşına ortak olmuyor, destek içinde. İçeri sermaye arttırır hisseni azaltır elinden alır yada başkasına satar. Bunlar gereksiz şeylerdir. yatırımcı para kazanma amacından çok hissesini değerlendirip satarak işten çıkma olarak bakar, fikir sahibi umrunda değildir. Bugün bize türkiyenin büyük internet girişimci ve yatırımcıları adı altında pompalana kişiler de böyledir. Bu konuda en iyi yazılmış kitap Rework'tür ve why you don't need outside investors başlığı altında bugibi girişmci yatırımcı tuzakları irdelenmiştir.

 5. Murat Yavuzkaplan Murat Yavuzkaplan

  "Yok artık!"

  Cidden hangi kafayla çıkıyor böyle projeler anlamıyorum :)

  Ben fikrimi yazıcam detaylarını paylaşıcam sonra başka biri yatırımcı olarak gelip görecek bu fikirleri hemde "online"????

  Süpersin TTNET, asrın en saçma projesi olarak birinciliği garantiliyor diyorum, siz?

 6. Bican Cetin Bican Cetin

  Şimdi parası çok olup beyni az çalışanlar; imkanı az olan ama beyni fantastik şeylere çalışanlardan seçmece fikir alıp, ahanda bunu başka bir ekibe yapın diyecek ve işi götürecek? Yanlışım varsa düzeltin böyle anladım ben.

  1. Yanlışsın dostum, onların parasıda çok değil. Çok olsa bile vermezler, o fikri adam tutarak başka ekibe yaptırtsa daha pahalıya mal olacak. Bu şekilde hem iki kuruşa ortak oluyor, hemde girişimciyi kendi personeli gibi bedavaya çalıştırtıyor.

 7. Cenk Esen Cenk Esen

  Bu kadar paranoyak olmayın...

  Webrazzide yayınlanan projelerin yada e-tohuma başvuran projelerin amaçlarından biride melek yatırımcı çekmek değilmi. Sen projeni ortaya çıkar, gerekli patentlerini al. O zaman kimse çalamaz fikrini. Ve her platformdada müşteride yatırımcıda bulunursun. (Webrazzi, E-tohum yada TTNET...) Bunları yapamıyorsan zaten o fikre fazla kafa yormaya da değmez.

 8. http://www.ttnetteknolojivadisi.com.tr/pages/yatirimcilar/

  "tamam ben yatirimci olmak istiyorum. gosterin bana projeleri, proje basina 2bin TL vereyim, 10 tane projeye %50 ortak olayim...."

  maalesef ulkemizdeki "yatirimci" kimligi genel olarak bu sekilde isliyor, elimde 15-20bin TL nakit parasi olan yada cevresi biraz kuvvetli olan herkes yatirimciyim diye geziniyor (tabii herkesin kendine girisimciyim demesi de ayri bir konu).

  sadece bu konu icin degil, 4-5 yildir takip ettigim, hemen hemen bircok yarisma, girisimcilik - destek olusumlari buna benzer kosullarda ilerliyor.

  2008 yilinda Turkcell Mobil Gelecek yarismasinda 15 finalist proje arasinda yer aldim, juriye ciktim projeyi sundum, o zaman gsm alt yapisi desteklemedigi icin projeye destek vermediler, suanda kendim hazirliyorum, kimseden destek almayi dusunmuyorum.

  ulkemizde yatirimcilar olaya bakkal hesabi olarak yaklasiyorlar, 5bin tl veririm, dukkanin yarisina ortak olurum, 1 sene sonra bu parayi 2 katina cikartmak isterim....

  turkiye de internet denilince akla gelen ilk 10 kisi bile bu kafada ilerliyor cunku... herkes neden turkiye 'den twitter cikmiyor, facebook cikmiyor diyor ama kimse dusunup kendini elestirmiyor, kimse bundan 2 yil oncesine kadar gelir modeli olmayan twitter a neden milyon dolar yatirim yapildigini sorgulamiyor.

  yatirim yapan kisileri / gruplari webrazzi dahil olmak uzere teknoloji sitelerinde goge cikartiyor, pohpohluyoruz, ama hic bir editor 'bu adam gelir modeli olmayan bir projeye neden milyon dolar yatirdi' diye aciklama yapip, turkiye de bakkal zihniyetli yatirimci guruhunu aydinlatmiyor, iste bizim asil sorunumuz bu. yurtdisi projeyi pohpohlariz, yatirim yapanlari manset yapariz -zenginin mali zugurtun cenesini yorar- ama turkiye den benzer -belki daha iyi- bir proje ciktiginda "XXX sitenin klonu lan bu" deriz, yatirimci der ki "zaten bunu elin gavuru ameriga da yapmis, ben simdi sana neden para vercem"...

  can arkadasimizin dedigi gibi, eger kredi cekme ve kendi kendinizi idare etme imkaniniz varsa, kurtlar sofrasinda yem olmak mantiksiz.

  benim sahsi fikrim, bu tip yarismalar / olusumlara katilmadan once projeyi tamamen bitirmek. daha sonrasinda basvuru yaptigimda, proje fikri calinsa bile -ki muhtemelen ilk ben dusunmemisimdir bu projeyi- fikri uygulamak isteyen kisi / kurum benden geride baslayacaktir, cunku benim elimde hazir bir urun, onlarin elinde ise uygulama gelistirme suresi kadar eksik olan bir fikir olacaktir.

 9. gizlilik sözleslesiymis eee pekala ttnet tarafinda 3ncü partilerle paylasilmayacagini nasil garanti ederler?

 10. Arkadaşlar ben başvuru yaptım bu platforma. 3 gün önce başvuru süresi doldu ama ne internet sitelerinde bir bilgi var nede e-posta ile bir geri dönüş yaptılar. Saf saf bekliyoruz. TTNET yine şaşırtmadı :D

  1. Aynı durumdayım bende tek fark benim 2 ay oldu. Başvurudan 2 hafta sonra maille proje detayı istediler ne bir bilgi ne bir sözleşme hiç bir şey yok bana ayrıntıları ver diyor adamlar. Genel ne işe yaradığını anlatan başvuru formundan biraz daha kapsamlı bir dosya yolladım ama ses seda yok. Mail atıyorum cevap gelmiyor, arıyorum ulaşılmıyor, ulaşıldığında adam gibi kimse bir şey söylemiyor. Kısacası yazdığınız bilgilerin akıbeti meçhul olarak kalıyor! Tam bir TTNET klasiği!