Google Drive için geri sayım başladı
Genel

Google Drive için geri sayım başladı

Google'ın kökenleri 2006'ya kadar dayanan bulut veri yedekleme servisi ile ilgili son bilgiler geçtiğimiz yılın Eylül ayında basına sızmıştı. O zamandan beri kapalı kapılar ardında geliştirilen uygulama ile ilgili son haber Wall Street Journal'dan geldi. WSJ'ın haberine göre Drive olarak adlandırılan bu yeni ürünün piyasaya çıkmasına sadece haftalar kalmış durumda.

Aynı popüler alternatifleri Dropbox, Box.net ve iCloud gibi kişisel bilgisayarlarınızdaki tüm verilerinizi buluta taşımanıza ve yedeklemenize imkan tanıyacak Drive'ın devreye girmesi bu alandaki hızla artan rekabeti de iyice kızıştıracak gibi görünüyor. Çünkü Google'ın kaynakları ile bu servisin daha düşük maliyetli olarak sunulması bu pazarın seyrini değiştirebilir.

WSJ'ın kaynaklarına göre Drive, diğer benzerleri gibi tüm kullanıcılara belli bir oranda ücretsiz veri depolama alanı sağlayacak. Daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için ek ücretlendirme yapacak.

Google'ın bu alana girmesi aslında sürpriz değil. Hali hazırda elinde pek çok farklı servisi için kullandığı devasa bir alt yapı bulunuyor. Diğer taraftan çok hızlı büyüyen bulut veri depolama alanına yapılan yatırımlar daha önce de aktardığımız gibi hızla artıyor. Geçtiğimiz Ağustos'ta Apple'ın da iCloud ile adım attığı bu alanda hali hazırda çok büyük bir pazar var.

2011 yılında bulut veri depolama pazarı 830 milyon dolar civarı bir çapa ulaştı ve Gartner'ın verilerine göre 2012'de yüzde 47'lik büyüme ile pazarın 1,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Örneğin bu alandaki öncülerden biri olan Dropbox 2007'de kurulmuş ve 2009'da Apple'ın "9 haneli" bir satın alma teklifini geri çevirmişti. Şu anda Dropbox'ın değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kullanıcıların kendi cihazlarındaki sabit diskler yerine verilerini bulutta saklamanın kolaylığına alışmasıyla beraber bulutlara taşınma da hızlanıyor ve hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu anlamda sektörün en önemli isimlerinden biri olan Google'ın atacağı adımlar tüm pazarı şekillendirmek ve kullanıcılar için daha uygun koşullar oluşmasına öncülük etmesi anlamında oldukça önemli.

Yorumlar (7)
 1. Burak Yüce Burak Yüce

  Dropbox gerçekten çok başarılı ve neredeyse eksiği yok. Eğer google daha iyi bir özellik sunmazsa, insanların kullandıkları sistemi bırakıp drive'a geçeceğini düşünmüyorum. Artık Google insanlara tekelleşmeye çalışan bir servis sağlayıcı gibi görünüyor.

 2. Mert Ak Mert Ak

  Dropbox'ta 10 GB alanım var (arkadaş davetlerimden dolayı) Ama google herşeyi çok güzel yapıyor ve google ürünleri marka gibi. Yani dropbox çok güzel olmasına rağmen yine de google'a geçerim. Geçen de çok olur. Artı diğer google ürünleriyle senkronize çalışması v.b felan....

 3. Serdar Çelik Serdar Çelik

  Google yeni hizmetleri ile bizi kendine bağlıyor.

  Ayrıca sürekli olan hizmetler de yenilemeler yapıyor.

  Dropbox kullanmıyorum box.net kullanıyorum eğer özellikleri iyi olursa bu hizmetide kullanırım.

 4. @Burak Sana katılmıyorum. İnternette hiç bir firma tekelleşemez, her zaman bir alternatif çıkabilir.

  @Mert Sana katılıyorum. Özellikle Google+ ile senkronize olursa servisin yayılması hız kazanacaktır.

 5. Eğer Google bunu Android'e entegre ederse resmen tadından yenmez. G+'ta var ama mesela fotoğraf çektiğin anda bulut sunucuya gönderilmesi yada oyunlardaki save'lerinin bulut sunucuya gönderilmesi gibi.

  Çok iyi olur.

  1. dropbox android var zaten

 6. Erkan Aka Erkan Aka

  arkadaşlar google drive ile skydrive'ın office belgesi görüntüleme özelliğini test ettim. kullandığım belge 451 kb. büyüklüğünde bir excel kitabıydı. kitap sayfa korumalıydı ve çok fazla ağır formüller içeriyordu. sonuç:

  1- google drive web tarayacısında bu belgeyi açtı ve üstüne üstlük diğer belgeden veriyi çekip hesap yaptı.

  2- skydrive belgeyi sayfa korumasını bahane edip açamadığını bildirdi. fakat skydrive basit excel dosyalarını açabildi.

  google drive'in uygulaması şu an ingilizce fakat yakın zamanda türkçe olacaktır.web sayfası türkçe. skydrive uygulama ve web sayfası türkçe ve 25 gb. bence office belgelerini diğer cihazlarınızla ve diğer google uygulamaları ile entegrasyon sağlayarak kullanmak istiyorsanız google drive'ı tercih edin. bence entegrasyonda google birinci sırada.

  alan kapasitesi açısından skydrive derim. fakat google microsoftla yarış halinde olduğu için eninde sonunda skydrive'ı kapasite açısından geçecektir bunu gmail'in sürekli artan kapasitesinde gördük.