Google Drive Geliyor… Bu Kez Kesin… Gibi…

Google Drive Geliyor… Bu Kez Kesin… Gibi…

Google'ın online bir depolama servisi üzerinde çalıştırdığı oldukça eski bir dedikodu. Google Drive kod adıyla anılan servise dair söylentiler 2006'ya kadar uzanıyor. Fakat o dönem merak yaratan bu servis aradan geçen yıllarda yeni bir gelişme (veya ipucu) ortaya çıkmayınca unutuldu. Bu süre boyunca bu alanda Dropbox, Box.net ve hatta iCloud gibi önemli gelişmeler oldu. Buna rağmen Google Drive ile ilgili yeni bir ses çıkmıyordu…

Ta ki düne kadar... Johannes Wigand dün bir blog yazında Google Docs'a çok benzeyen ama Drive adını taşıyan bir servise ait bulanık bir fotoğraf yayımladı. Wigand, Drive'ı Google tarafından desteklenen bir etkinlikle gördüğünü yazdı. Oldukça ilginç olan bu gelişme, TechCrunch tarafından da doğrulanınca iş daha ciddiye bindi.

Evet. Büyük ihtimalle Google Drive geliyor… Üstelik çok kısa bir zaman içerisinde…

TechCrunch'ın bildirdiğine göre Google Drive aslında Google içerisinde aktif olarak denenmiş bir servis. 2007 – 2008 yıllarında Google'da bu servisi kullanan çalışanlar o dönemlerde Drive'ın çok da başarılı olmadığını söylüyorlar.

Her türlü dokümanı online olarak yedekleme ve paylaşma imkanını tanıyan Drive'ın en azından bir etkinlikte gösterilmiş olması bu konuda çok aşama kaydedilmiş olduğunu anlamını çıkartmak için yeterli.

Aslında Google bu konuda bir süredir çalışıyordu. Örneğin Google hali hazırda, Docs'a dilediğiniz dosya türlerini yüklemenize ve paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu anlamda Docs aslında bir süredir sadece online bir ofis uygulamaları paketinden daha fazlasını sunuyor.

Docs ismi yerine Drive'ın gelmesinin sebeplerinden biri de Google'ın bu özelliği artık ön plana çıkartmak istiyor olması. Fakat tek neden bu değil. Google Drive farklı platformlarda kullanabileceğiniz ve dokümanlarınızı çeşitli cihazlarda senkronize edebileceğiniz bir servis olacak. Aynı Dropbox, Box.net veya iCloud gibi ve tabi daha fazla alana sahip olmak isteyenler için ücretli olarak…

Bu sayfada da görmekte olduğunuz ekran görüntüsünde Drive'ın docs.google.com altında çalıştığı görülebiliyor. Ama büyük ihtimalle Drive resmen açıldığında kullanılacak adres drive.google.com olacak.

Tüm bunlar halen Google tarafından onaylanmamış bilgiler ve bu yüzden Drive'ın ne zaman açılacağı kesin değil. Fakat söylentilere göre Ekim ya da Kasım ayında piyasada olması beklenen Android Ice Cream ile birlikte resmen duyurulması muhtemel.

Diğer yandan daha önce de Google Drive gün yüzüne çıkmaya çok yaklaşmış ama son anda iptal edilmişti. Küçük bir ihtimal de olsa tarihin tekrarlaması ve Drive'ın başka bahara kalması muhtemel…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.