Google Drive Geliyor… Bu Kez Kesin… Gibi…
Araçlar

Google Drive Geliyor… Bu Kez Kesin… Gibi…

Google'ın online bir depolama servisi üzerinde çalıştırdığı oldukça eski bir dedikodu. Google Drive kod adıyla anılan servise dair söylentiler 2006'ya kadar uzanıyor. Fakat o dönem merak yaratan bu servis aradan geçen yıllarda yeni bir gelişme (veya ipucu) ortaya çıkmayınca unutuldu. Bu süre boyunca bu alanda Dropbox, Box.net ve hatta iCloud gibi önemli gelişmeler oldu. Buna rağmen Google Drive ile ilgili yeni bir ses çıkmıyordu…

Ta ki düne kadar... Johannes Wigand dün bir blog yazında Google Docs'a çok benzeyen ama Drive adını taşıyan bir servise ait bulanık bir fotoğraf yayımladı. Wigand, Drive'ı Google tarafından desteklenen bir etkinlikle gördüğünü yazdı. Oldukça ilginç olan bu gelişme, TechCrunch tarafından da doğrulanınca iş daha ciddiye bindi.

Evet. Büyük ihtimalle Google Drive geliyor… Üstelik çok kısa bir zaman içerisinde…

TechCrunch'ın bildirdiğine göre Google Drive aslında Google içerisinde aktif olarak denenmiş bir servis. 2007 – 2008 yıllarında Google'da bu servisi kullanan çalışanlar o dönemlerde Drive'ın çok da başarılı olmadığını söylüyorlar.

Her türlü dokümanı online olarak yedekleme ve paylaşma imkanını tanıyan Drive'ın en azından bir etkinlikte gösterilmiş olması bu konuda çok aşama kaydedilmiş olduğunu anlamını çıkartmak için yeterli.

Aslında Google bu konuda bir süredir çalışıyordu. Örneğin Google hali hazırda, Docs'a dilediğiniz dosya türlerini yüklemenize ve paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu anlamda Docs aslında bir süredir sadece online bir ofis uygulamaları paketinden daha fazlasını sunuyor.

Docs ismi yerine Drive'ın gelmesinin sebeplerinden biri de Google'ın bu özelliği artık ön plana çıkartmak istiyor olması. Fakat tek neden bu değil. Google Drive farklı platformlarda kullanabileceğiniz ve dokümanlarınızı çeşitli cihazlarda senkronize edebileceğiniz bir servis olacak. Aynı Dropbox, Box.net veya iCloud gibi ve tabi daha fazla alana sahip olmak isteyenler için ücretli olarak…

Bu sayfada da görmekte olduğunuz ekran görüntüsünde Drive'ın docs.google.com altında çalıştığı görülebiliyor. Ama büyük ihtimalle Drive resmen açıldığında kullanılacak adres drive.google.com olacak.

Tüm bunlar halen Google tarafından onaylanmamış bilgiler ve bu yüzden Drive'ın ne zaman açılacağı kesin değil. Fakat söylentilere göre Ekim ya da Kasım ayında piyasada olması beklenen Android Ice Cream ile birlikte resmen duyurulması muhtemel.

Diğer yandan daha önce de Google Drive gün yüzüne çıkmaya çok yaklaşmış ama son anda iptal edilmişti. Küçük bir ihtimal de olsa tarihin tekrarlaması ve Drive'ın başka bahara kalması muhtemel…

Yorumlar (8)
 1. Abdullah Çakmak Abdullah Çakmak

  Google Driver vb uygulamalar yerine tüm gücünü plusa aktarması daha doğru olacağı kanaatindeyim. Facebook'a rakip olacak bir sosyal ağ çıkarmaz ise yakında artık bilgisayarların giriş sayfası google değilde facebook olacak.

  1. google bir kaç kişinin bir iş üstünde çalıştığı bir şirket değil ki iki işi aynı anda yapamasın. binlerce çalışanı var :)

   1. Al bendende o kadar. Google+ 'un kurulusu zaten birsey yapmasalar bile Facebook kendi kendini bitirmesine yetecek. Iyicene degistiriyorlar millet Facebooktan bikti.

 2. GMail Drive bile epey başarılı ve tatmin edici..

 3. Google nin bilişim sektöründe her dala el atması hayli korkutucu , bence bu resmen sanal alemin tekelleşmesidir.

  Reklam piyasası resmen google nin elinde ve ödeme gününe yakın adsense hesaplarını dondurmasından bile elde ettiği kazanç hayal edilemez.

  Ancak google artık ''Arama Motoru'' imajından çıkıyor ve teknoloji üreten bir dev haline geliyor buna seyirci kalan diyer firmalarda son kullanıcıyı bir tekkelleşmeye itiyor.

 4. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Evet geliyor olabilir ama bu haberin reklam olduğu gerçeğini değiştirmez. Güzel bir pazarlama yöntemi Google'ın yaptığı aslında. TechCrunch'ında onaylamasıyla iyi bir reklam yapılmış sızma haberi uydurmasıyla.

 5. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

  Aşağıdaki satırlar webrazzi'de artık haber yapmak için haber yapıldığının kanıtıdır:

  Tüm bunlar halen Google tarafından onaylanmamış bilgiler ve bu yüzden Drive’ın ne zaman açılacağı kesin değil. Fakat söylentilere göre Ekim ya da Kasım ayında piyasada olması beklenen Android Ice Cream ile birlikte resmen duyurulması muhtemel.