LinkedIn profiliniz için 6 önemli öneri

Şirketlerin eleman seçerken sosyal ağlardan da yararlandığını artık biliyoruz. Özellikle  Facebook'un bu amaçla kullanıldığını paylaşmıştık. Ancak Facebook gibi ağlarda özel yaşam ağır bastığı için kişinin kariyerine ilişkin yeterli ayrıntıya ulaşmak zor. İş ağı olarak kurulan LinkedIn ise zaman zaman Facebook'taki alışkanlıklardan etkileniyor, profil sayfalarında sık sık özel paylaşımlara, eğlenceli linklere yer veriliyor.

Unutmayalım, iş çevrelerinin kullandığı LinkedIn profil sayfalarının diğer sosyal ağlardan bir farkı olması gerekiyor. Bu farkı yaratmak için sık sık dile getirilen, aşağıdaki 6 tavsiyeden yararlanabilirsiniz.

1) Paylaşılan içerikler ciddi olmalı

Özel yaşamla ilgili paylaşımların Facebook ve Instagram gibi uygulamalar üzerinden yapılması daha uygun. LinkedIn'de içerik paylaşırken biraz daha seçici ve hedefe odaklı olun. Bunun için LinkedIn’deki uygulamaları ve tartışma gruplarını kullanabilirsiniz.

2) Profil sayfanıza fotoğraf ve video yüklemeyi unutmayın

LinkedIn'de fotoğraf ve video gibi görsel içerikler paylaşın ama dikkat edin. Arada renkli görüntüler de paylaşabilirsiniz ancak meslek yaşamınızla mümkün olduğunca ilgili olmasında fayda var. Profil sayfanıza biraz renk katmak için Flavors.me veya About.me gibi mikrositeleri kullanabilirsiniz.

3) Kariyer odaklı profil yaratın, arkadaşlık değil

LinkedIn'de bugünü ya da eğlenceyi değil geleceği düşünün.  İlerleyen günlerde çalıştığınız işten ayrılıp yeni bir iş arayabilirsiniz. Bunun için kariyer odaklı bir profil yaratmakta fayda var. Profilinizden sürekli olarak 'gezdim, tozdum, eğlendim' mesajları vermek potansiyel iş kapılarını kapatabilir. Dahil olunan gruplar ve gönderilen iletilerle daha agresif olmaya çalışın. Böylece kariyer hedeflerinizi genişletebilirsiniz.

4) Kendinizi ön plana çıkarmayın

Gruplarda agresif olun diyoruz ancak sürekli kendinizden de bahsetmeyin, reklamınız yapmayın. LindekIn'de 'megolamanlık' puan kaybettirecek bir davranıştır.  Bunun yerine gruplarda sohbet etmeye çalışın, fikir üretin, paylaşın. Böylece iletişiminizin güçlü olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

5) Hedef kitlenizi doğru seçin

LinkedIn'de her 'bağlantı' talebine olumlu yanıt vermek zorunda değilsiniz. İsmini dahi duymadığınız ya da profesyonel alanınızın tamamen dışında kalan kişileri eklememeye çalışın. Kariyer hedeflerinizi ve iş bağlantılarınızı göz önünden bulunduran hedef kitle yaratın. Arkadaş listenizi '500+' yapmak sandığınız kadar avantajlı değildir.

6) Profiliniz estetik olsun

Profilinizin göze iyi görünür olması gerekiyor. Ana sayfanızı gereksiz derecede ayrıntılı bilgilerle doldurmayın. Öz geçmişinizi kısa ve kolay okunur bir şekilde yazın. Yukarıda okuduğunuz tavsiyeleri dikkate alarak, sade bir ana sayfa görüntüsü yaratın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.