Ülkeye göre içerik kısıtlamayı Twitter'dan önce Google başlatmış

Ülkeye göre içerik kısıtlamayı Twitter'dan önce Google başlatmış

Twitter'ın ülkelere göre içerik kısıtlama yöntemi farklı çevrelerden çok tepki toplasa da, farklı ülkelerle bu konuda sorun yaşayan diğerlerine de ilham veriyor. Google da Twitter modeline benzer yeni bir uygulamayı Blogger.com için uygulamaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Blogger destek sayfasında yayınlanan yazıya göre bloglar önümüzdeki haftalarda artık ülkelere özel alan adlarından erişilebilir hale gelecek. Yani baslik.blogspot.com adresini yazdığınızda, alan adı uzantısı bulunduğunuz ülkeye göre .com yerine .com.tr veya .fr ya da .de olarak otomatik değişecek.

Daha da ilginç olanı Google'ın bu yazısının son olarak 9 Ocak tarihinde güncellenmiş olması ve bu süre boyunca fark edilmeden kalmayı başarması. Twitter'daki çok benzer uygulama ise 26 Ocak'ta duyurulmuş ve çok ses getirmişti.

Google'ın yönetimi aynı Twitter'da olduğu gibi ülkelerden gelen içerik kısıtlama talepleri sonucunda içerikleri silmek yerine, belirli bir bölgede göstermemek üzerine kurulu. Her ne kadar Twitter'ın durumunda bu çok ciddi tepkilere neden olmuş olsa da, bu yöntem aslında sansüre karşı koymanın dolaylı bir yöntemi.

Google ve Twitter gibi uluslararası firmaların ülkelerden gelen içerik kısıtlama taleplerini görmezden gelmeleri çoğu zaman mümkün değil. Bu gibi durumlarda içeriğin tamamen kaybedilmesi yerine, en azından kısıtlama talebi olmayan ülkelerden erişilebilmesi hem Twitter, hem de Google açısından bir kazanç.

Buradaki önemli bir detay Google'ın içeriği tamamen silip silmeyeceği ile ilgili. Google içeriğin sadece ilgili ülkenin alan adı altında yer alan blog'lardan silineceğini söylüyor ama diğer ülkelerden bu içeriğe erişilip erişilemeyeceği konusunda bir yorum yapmıyor.

Fakat Google'ın konuya daha fazla dikkat çekmemek için bu açıklamayı bilinçli olarak yetersiz yapılmış olması ve içeriğin diğer ülkelerden erişilebilir olacağı yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.