Yönlendirilen trafikte Pinterest etkisi
Sosyal Ağlar

Yönlendirilen trafikte Pinterest etkisi

İnternetin yeni fenomeni Pinterest çok hızlı büyüyor. Bu büyümesi sadece sitenin ziyaretçi sayısı ile ilgili değil, aynı zamanda yönlendirdiği trafiğin oranı açısından da büyük önem taşıyor. Shareaholic'in aylık 260 milyon tekil ziyarete ulaşan 2 bin yayıncının verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre Pinterest şu anda en önemli trafik kaynaklarından biri haline gelmiş durumda. Buna göre Pinterest'in web sitelerine yönlendirdiği toplam trafik, Google+, YouTube, Reddit, LinkedIn ve MySpace'in gibi köklü ve önemli sitelerin yönlendirdiği trafiğin toplamını geçmiş durumda.

Ocak ayında yönlendirilen trafiğin yüzde 2,5'unu üreten Pinterest, sadece bir ay içerisinde yüzde 1,1 artış göstererek yüzde 3,6'ya ulaşmış.

Listenin tepesinde ise tüm yönlendirilen trafiklerin dörtte birinden fazlasına neden olan Facebook yer alıyor. İkinci sırada gelen StumbleUpon'ın oranı yüzde 5,07. Üçüncü sıradaki Google yüzde 3,62, dördüncü sıradaki Twitter yüzde 3,61 orana sahip. Yani seçilen 2 bin yayıncının beşinci en önemli yönlendirilen trafik kaynağı, Google ve Twitter'ın sadece çok az bir farkla arkasında yer alan Pinterest.

Pinterest kullanıcılarının yüzde 80'ini kadınların oluşturduğunu ve dolayısıyla yönlendirilen trafikte kadın kullanıcıların ağırlığı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Yorumlar (4)
  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    ben uğraşamadım o yüzden burada paylaşayım. Kullanımı arttırılan pinterest, tıpkı twitter gibi ünlü markaların bulunduğu bir yer haline gelecek. Baktımki Trendyol adıyla bir hesap henüz yaratılmamış. başka benzerlerini de siz bulun :) alın-verin, ekonomiye can verin...

  2. oha diyeceğim kibarca.

    adamlar güzel tasarım ve sistemle kısa sürede çok fazla büyüdüler, reklam potansiyeli çok iyi.

  3. Türkiye yada Türkçe ile ilgili bir data var mı ?

    1. eşimin takip ettiği benzer site var http://www.ilgilibilgili.com/