Galatasaray'dan yeni bir sosyal oyun: Galatasaray Fantasy Manager 2012

Internet ve sosyal medyanın hayatımıza girişiyle bazen farkında olmasak da yaşantımızda ciddi değişimler meydana geliyor. Bu 'yeni düzen'in etkilerine spor kulüpleri üzerinde de rastlamak mümkün.

Galatasaray Fantasy Manager 2012Internet ve sosyal medyanın hayatımıza girişiyle bazen farkında olmasak da yaşantımızda ciddi değişimler meydana geliyor. Bu 'yeni düzen'in etkilerine spor kulüpleri üzerinde de rastlamak mümkün.

Uzun süredir internet ve sosyal medya'da yaptıklarıyla dikkatleri üzerine çeken Galatasaray, şimdi de bir Interaktif Sosyal Spor Oyunu'yla karşımızda: Galatasaray Fantasy Manager 2012. Oyunu, sosyal spor oyunları konusunda önemli bir tecrübeye sahip olan From The Bench firması geliştirmiş. Facebook üzerinde oynayabileceğiniz ya da App Store'dan indirebileceğiniz oyunun en önemli özelliği ise gerçek zamandan aldığı verileri de oyun akışında kullanıyor oluşu.

Galatasaray Fantasy Manager 2012 oyununun piyasaya çıkışı sonrası Galatasaray Sportif A.Ş. Pazarlama ve İletişim Direktörü Ertuğ Silay ile kısa bir röportaj yapma şansına sahip olduk. Kendisi Galatasaray’ın sosyal medya ve internete bakış açısı ve yeni oyunu hakkında önemli bilgiler verdi:

Erman Taylan:  Merhaba öncelikle. Galatasaray Spor Kulübü'nün sosyal medya ve internet teknolojilerine verdiği önem oldukça dikkat çekici. Resmi Facebook/Twitter/Google Plus hesapları, mobil uygulamalar, internet üzerinden kurulan iletişim ve yürütülen kampanyalar... Son olarak ise Galatasaray Fantasy Manager 2012 oyunu. Galatasaray'ın internet ve sosyal medyaya bakışı hakkında neler söylemek istersiniz? Yurtdışında bulunan diğer kulüplerle kıyasladığınızda Galatasaray'ı hangi noktada görüyorsunuz?

Ertuğ Silay: Geçmişte yaptığımız projelerden Galatasaray taraftarlarının internet ve sosyal medyaya fazlasıyla ilgi duyduğunu gördük. Bundan yola çıkarak kendimize uzun bir yol haritası çizdik.

Birinci ve en büyük amacımız taraftarlarımızla bire bir iletişim halinde olmak. Bu noktada resmi sitemizi de efektif bir şekilde kullandığımıza inanıyoruz. Aylık 2 milyon tekil ziyaretçi rakamı ile Türkiye’de ilk 100’de bulunan tek spor kulübü sitesiyiz. Resmi sitemizin içeriğini ise Mehmet Şenol liderliğinde Dergi’mizin ekibi hazırlıyor.

Facebook sayfamızın şu an için 6.400.000 takipçisi var. Ve bu rakamın 4.500.000′u her ay aktif olan taraftarlarımızdan oluşuyor. Twitter’da da Türkiye’nin ilk resmi spor kulübü hesabıyız. Twitter‘ı da aktif olarak kullanıyoruz. Hatta Twitter’dan gelen mesajlarla acil durumlarda (maç öncesi ulaşım problemi gibi) aksiyon aldığımız dahi oluyor. Bunların yanında Google Plus’da da yer alan ilk resmi spor kulübüyüz ancak şu an bu hesabı çok aktif kullanmıyoruz. Kısacası geldiğimiz nokta şu: kulümüzle ilgili haber ya da duyuruları sosyal medya ve SMS kanallarıyla 7 milyonu aşkın taraftarımıza anında iletebiliyor ve taraftarlarımızın ne düşündüğünü kulüp markalarımızdan neleri talep ettiğini hızlıca öğrenebiliyoruz.

2. hedef ise Galatasaray markalarının tanıtılması ve taraftarlarımızda sahiplenilmesi. GS Bonus, GSMobile, GSNET, GSTV, GS Sigorta, GSBilyoner, GSStore gibi. Şu an baktığımızda markalarımızdan elde ettiğimiz gelirler, sponsor gelirleriyle yarışıyor. Bu çok önemli bir başarı aslında. Diğer bir ifade ile taraftarlarımız Kulüp markalarını kullanarak Kulübümüze sponsor oluyor.

Erman Taylan: Galatasaray Fantasy Manager 2012 fikri nereden doğdu? Oyunun gerçek hayattan aldığı verileri kullanıyor oluşu ilgi çekici. Gelen tepkiler ve istatistikler ne yönde?

Ertuğ Silay: Avrupa’nın önde gelen kulüpleriyle yakın ilişki içerisindeyiz. Birçok toplantıya davet ediliyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Yine bu toplantıların birinde Real Madrid vasıtasıyla From The Bench firması ile tanıştık ve bu proje için kolları sıvadık. Oyunun özelleştirilmesi için harcanan ciddi bir mesainin ardından 19 Ocak’ta oyunu yayına aldık.

Şu an istatistik ve tepkilerden çok memnunuz. 1 hafta içersinde 63,000 kişi oyunu aktif oynamaya başladı. Biz oyunun gidişatından ve kısa sürede ulaştığı rakamdan oldukça memnunuz, From The Bench de bizimle çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Oyunu hem iPhone hem de Facebook üzerinde oynamak mümkün. Şu anda Facebook kullanım oranı iPhone’un biraz üstünde diyebilirim.

Erman Taylan: Galatasaray Pazarlama ve İletişim A.Ş.'nin uzun vadede internet ve sosyal medya konularındaki hedefleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Ertuğ Silay: Yakın gelecekteki planlarımızın arasında sporcularımızla taraftarlarımızı sosyal medya üzerinden buluşturmak, canlı oturumlar düzenlemek de yer alıyor . Ayrıca Dailymotion ile birlikte gerçekleştireceğimiz bir Online TV projemiz var. İmzalar atılmak üzere. Altyapımız hazır, her zaman olduğu gibi yenilikleri takip edeceğiz. Bir önceki soruda bahsettiğim 2 hedef de her zaman odak noktamız olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.