Mobil uygulamalar için analiz aracı: Flurry
Mobil

Mobil uygulamalar için analiz aracı: Flurry

Yapılan araştırmalar (*) herhangi bir gün baz alındığında mobil uygulamaların televizyonlardaki "prime time" kuşağından iki kat büyük bir kitleye hitap ettiğini gösteriyor. Üstelik söz konusu kitle para harcamaya daha müsait. Akıllı telefonların kullanımı arttıkça uygulamaların kullanım analizleri daha da ön plana çıkıyor. Flurry de bu pazardaki en büyük oyunculardan biri.

Müşterileri arasında Skype, Andry Birds, Facebook gibi şirketlerin de bulunduğu Flurry'yi kullanan 50 binin üzerinde şirket ve 100 binin üzerinde uygulama var. Flurry'de şu an iOS, Android, Blackberry ve Windows Phone platformları destekleniyor.

Flurry, uygulamanızın kaynak koduna yapacağınız ufak eklemeler sayesinde uygulamanızın kullanımı hakkında önemli verilere ulaşabilmenizi mümkün kılıyor. Uygulamanızı yükleyen cihazların işletim sistemleri ve versiyonları, uygulamanızın aktif kullanıcıları, uygulamanızın içindeki sayfaların gösterim oranları gibi bilgilerin haricinde yine kod üzerinde belirleyeceğiniz custom eventler/özelleştirilmiş aksiyonlar ile örneğin Facebook'ta Paylaş butonuna kaç kere basıldığının istatistiğini tutabiliyorsunuz. Flurry Analytics haricinde reklam ve mobil oyunlar için farklı modelleri de bulunan Flurry'de FA yani Flurry Analytics kullanımı tamamen ücretsiz.

Flurry

Flurry

Twitter'dan 3 kat büyük veri

Analiz araçlarının yaşadığı en büyük problemlerden biri de sahip oldukları datanın büyüklüğü. Flurry yapmış olduğu açıklamada, saniyede 15 bin farklı kullanıcının oturum bilgilerini sakladıklarını söylüyor. Twitter'ın NBA Finali'nde bir saniyede ulaştığı tweet sayısı ise sadece 6 bin. Bu rakamlar sayesinde Flurry'nin ne kadar iyi bir teknik altyapıya sahip olması gerektiğini anlayabiliriz. Flurry de diğer birçok analiz aracı gibi Cloud Computing/Bulut Bilişim'in nimetlerinden yararlanıyor. Ayrıca Hadoop ve HBase gibi Facebook'un da kullandığı teknolojileri de kullanıyor.

Uzun vadede büyük risk: kullanıcı sözleşmeleri

Kurulduğu günden bu güne birçok yatırım alan Flurry'nin uzun vadede sahip olduğu en büyük risk ise Apple ve Android'in kullanıcı sözleşmeleri. Evet, Android Market ve App Store'a uygulama gönderen geliştiricilerin okumadan imzaladıkları sözleşmelerden bahsediyorum. Şu an için herhangi bir yaptırımla karşılaşmamış olsalar da Steve Jobs'un 2010 yılında bir soru üzerine "Uygulamanın yüklü olduğu tablet veya telefonla ilgili bilgileri kullanan yazılımlar kullanıcı sözleşmemizi ihlal etmiş oluyorlar" cümlesini hatırlatıyorum. Hızla büyüyen ve aynı zamanda ciddi bir reklam platformu haline gelen Flurry'nin kullanıcı sözleşmelerine eklenecek bir maddeden ciddi anlamda başı yanabilir.

iOS ve Android platformundaki oyunlar için ayrı bir modelleri de mevcut: Flurry Gap. Flurry Gap ile oyun sahipleri kullanıcıların oyunu ne kadar süre için oynadığını, hangi noktada ne kadar zaman kaybettiğini ve hatta oyunu terk ettiğini öğrenebiliyor. Bu veriler ise oyunu daha oynanabilir ve kullanıcı alışkanlıklarına uygun bir noktaya taşıyor.

*: Söz konusu araştırma Amerika Birleşik Devletleri'nde yapıldı.

Yorumlar (4)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  araştırma abd de yapıldı demişsiniz. webrazzi mobil uygulamasına flurry i entegra ederek çıkan istatistikleri yayınlamanız mümkün mü?

  benim uygulamamın istatistiklerini şu adreste bulabilirsiniz. burada en çok dikkatinizi çekmek istediğim şey uygulamam %73 oranında kırılmış cihazlara yüklenmiş durumda. yani aslında kazanabilmem gerekenin 4te1 ini kazanabiliyorum. sonuç:artık güncelleme çıkartmakla uğraşmıyoruz çünkü hevesimiz kaçtı.

  http://www.dropbox.com/gallery/31310141/1/flurry?h=ac4e9a

  1. Yeni bir güncellemeyi bugün gönderdik. Diğer güncellemed flurryyi ekleyebiliriz. Geri dönüş için teşekkürler.

  2. Hakan Hakan

   Ozan hocam istatistiklerinizi inceledim. bir uygulama geliştirici için gerçekten uyuz edici bir durum.

 2. Mobilci Mobilci

  Flurry GAP için verdiğiniz bilgiler yanlış. Flurry Gap tarif edildiği gibi oyun hakkında istatistik toplayan bir API değil. Danışmanlık hizmeti gibi birşey. Adamlar kendi deneyimlerini sizinle paylaşıyor ona karşılık da kendi uygulamaları AppCircle'ı uygulamanızın içine koymalarını istiyorlar. Sayfalarındaki PDF de açıklamalar mevcut.