Türk Telekom'dan 81 ile fiber optik bağlantı

Türk Telekom'dan 81 ile fiber optik bağlantı

Veri trafiğinin giderek yoğunlaşması, Türkiye'deki fiber optik altyapı yatırımlarını arttırıyor. Bu çerçevede çalışmalarını sürdüren Türk Telekom, 81 ili birleştiren fiber altyapıyı çalışmalarını tamamladı. 150 bin 600 km uzunluğundaki fiber altyapı, 81 ildeki bazı semtlerde ev ve binalara ulaşıyor.

Genişbant alanında pazara yeni ürünler ve teknolojileri 2012'de sunacaklarını ifade eden Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, bu projenin  internet kullanımının yaygınlaşmasında büyük rol oynayacağı kanısında. Bozkurt ayrıca genişbant internet pazarının da büyümesini beklediklerini dile getiriyor.

Firmanın açıklamasına göre fiber internet altyapısının bulunduğu lokasyonlarda Türk Telekom ADSL müşterileri, istediklerinde fiber internet paketine ücretsiz olarak geçiş yapabilecek. İnternet servis sağlayıcılarının mevcut müşterileri ise kampanya kapsamında ücret ödemeden fiber internet paketlerini kullanabilecek.

Video izleme ve görüntülü konuşma gibi hizmetlerle beraber internet altyapısındaki yük giderek artıyor. Yükün artması sistemin birkaç yıl içerisinde tıkanmasına yol açacağı sektörde tartışılan bir konu. Ancak fiber optik altyapıya yapılan yatırımlar, yaşanacak problemlerin azalmasına neden olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.