Türk Telekom'dan 81 ile fiber optik bağlantı
Telekom

Türk Telekom'dan 81 ile fiber optik bağlantı

Veri trafiğinin giderek yoğunlaşması, Türkiye'deki fiber optik altyapı yatırımlarını arttırıyor. Bu çerçevede çalışmalarını sürdüren Türk Telekom, 81 ili birleştiren fiber altyapıyı çalışmalarını tamamladı. 150 bin 600 km uzunluğundaki fiber altyapı, 81 ildeki bazı semtlerde ev ve binalara ulaşıyor.

Genişbant alanında pazara yeni ürünler ve teknolojileri 2012'de sunacaklarını ifade eden Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, bu projenin  internet kullanımının yaygınlaşmasında büyük rol oynayacağı kanısında. Bozkurt ayrıca genişbant internet pazarının da büyümesini beklediklerini dile getiriyor.

Firmanın açıklamasına göre fiber internet altyapısının bulunduğu lokasyonlarda Türk Telekom ADSL müşterileri, istediklerinde fiber internet paketine ücretsiz olarak geçiş yapabilecek. İnternet servis sağlayıcılarının mevcut müşterileri ise kampanya kapsamında ücret ödemeden fiber internet paketlerini kullanabilecek.

Video izleme ve görüntülü konuşma gibi hizmetlerle beraber internet altyapısındaki yük giderek artıyor. Yükün artması sistemin birkaç yıl içerisinde tıkanmasına yol açacağı sektörde tartışılan bir konu. Ancak fiber optik altyapıya yapılan yatırımlar, yaşanacak problemlerin azalmasına neden olabilir.

Yorumlar (8)
 1. Murat Yavuzkaplan Murat Yavuzkaplan

  3 paket tipi duyurulmus bunlar 32-50 ve 100 mb hizlarda lakin hepside adil kullanim mevzuatina tabi. 32 mb icin 50gb, 50 ve 100 mb icin 100 gb aylik kota koymuslar. Bu kotaya ulasildiginda hiz 1mb a dusuyor. Fiyat olarakta 79-109 ve 149 tl belirlenmis. Hiz arigi olarak bir garanti vermiyorlar ve dilediginiz paketi secmek gibi bir durumda soz konusu degil. Gidip bir tt ofisine basvuruyorsunuz ve alacaginiz hizi test ediyorlar. Tum kurulum islemleri testler bittikten sonra 3 is gunu olarak belirlenmis. Eger elinizde uygun bir modem varsa (vdsl destegi olmiymis nedense??) hemen kullanabiliyorsunuz lakin yoksa onu da tt den alabiliyorsunuz.

  Ozellikle kota limitlemesi sebebiyle bircok kisi tercih etmeyecektir.

  Su zamanda hala kota konusuyor olmak kadar tuhaf baska birsey yok konu it olunca....

 2. Murat Yavuzkaplan Murat Yavuzkaplan

  Mevcut 3 paket bulunmakta. Bunlar 32Mbps (16-32mbps arası), 50 Mbps(32-50mpbs arası) ve 100 Mbps (50-100mbps arası) ve aylık 79, 109 ve 149 TL şeklinde fiyatlandırılmış.

  En kötü durumsa bu paketlerin çok komik kotaları olması. 32Mbps için 50GB, 50 ve 100Mbps içinse 100GB'lık "adil kullanım" kotaları mevcut. Bu kotalara ulaşıldığında hız 1Mbps ye düşüyormuş otomatik olarak.

  Online başvuru TTNET abonesi olsanız dahi mümkün değil, bir TTNET ofisine gitmeniz gerekiyor. Dileğiniz hızı seçemiyorsunuz aynı ADSL'de olduğu gibi hattınızın alabileceği hızı test ediyorlar ve uygun bir paket teklif ediyorlar. Kabul ederseniz eğer kurulum işlemleri 3 iş günü içerisinde tamamlanıyor.

  Bağlantı için ekstradan VDSL destekleyen bir modeme ihtiyacınız olacak eğer ki elinizde böyle bir modem yoksa onu da "uygun" bir fiyattan temin ediyorlar :)

  TTNET'ten bir başka hayal kırıklığı bana göre. Şu zamanda hala "kota" konuşuyor olması ciddi bir kalite düşüklüğü göstergesidir bir ISP için.

 3. Sergen Sergen

  Türk Telekom aklı başına geliyor ama bunuda fırsta çevirmek için gerçekten kota konulursa.Gerçekten bizi karanlık çağ bekliyor...

 4. Adil kullanım bana mı işlemiyor bir tek. Yüzlerce gblik kotam oldu hızda düşme soz konusu degil

 5. Supernova Supernova

  Vay beee adamlar hakkaten geleceği görmüşler üstelik daha yıl 2012 inanabiliyor musunuz fiberoptik geliyormuş hangi avrupa ülkesinde var ki bu fiber internet fiyatlar da çok uygun kotayı dert etmeyin o da adil kullanım için yani yine bizi düşünüyorlar bir de hep bunlar mevcut hükümetimizin sayesinde onlar olmasaydı mazallah hala 56k modemle internete giriyor olurduk.

  1. Dalga geçtiğine inanıyorum.

   Nereye fiberoptik döşemişler? Antalya'da işlek bir bölgede yaşıyorum en son Uydunet ve SOL kazdı burayı.

   Bundan 7 yıl öncede ben sanmıyorum fiberoptik döşediklerini.

 6. Mevlüt Mevlüt

  Aslında genele bakıldığında altyapı olarak dünya ortalamasının üzerindeyiz ve bunlar çok güzel gelişmeler ancak uygulamalar ve prosedürler tamamen kullanıcıları sömürmeye yönelik olduğu için bir türlü TTNet kullanıcıları olarak tatmin olamıyoruz!

  o değil de şu upload miktarları da sağlıklı bir seviyeye çekilse de, hiç değilse ufak çaplı yayınları evimizden yapsak ne güzel olurdu!

  dipnot: bu dev yatırımdan pay kapan 'denetimsiz' taşeron firmalarının çektiği fiber optik hatları toprağın en fazla 2-3 karış altına döşendi ve üzerine beton döküldü. Asfalt çalışmalarında, su ve kanalizasyon işlerinde, elektrik ve hatta telekomun kendi kazı çalışmalarında o hatların hepsi kaldırımlar gibi tekrar tekrar yeniden yapılacak muhtemelen...

  1. Dünya ortalaması speedtest.net gibi sitelerde mevcut. Keşke ortalamanın altında yer alabilsek.

   2-3 karış alta döşenen kablolara gelince;

   Artık il sınırları içerisinde ilgili kurumlara sormadan ve haritalarını almadan kazı yapılamıyor. Mobese vb. sistemler sayesinde artık bu olay rayına girdi.