Teknoloji devlerinden spam'e karşı güç birliği

Aralarında Google, Microsoft, Yahoo!, Facebook gibi bir çok devasa şirketin bulunduğu teknoloji devleri, güçlerini yığın mesajlara (spam) ve yemlemeye (phishing) karşı birleştirmiş durumda.

Büyük markaların isimlerini ve güvenilirliklerini kullanarak benzer domain adlarından gelen dolandırıcılık mesajlarının artması, bu konuda önlemler alınmasını zorunlu hale getirdi. Teknoloji devleri bu spam ve dolandırıcılığa karşı güçlerini birleştirerek daha kökten çözümler üretmeye karar vermiş olacaklar ki ortaya DMARC çıktı ve sistem gün geçtikçe büyüyecek gibi gözüküyor.

DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) adlı sistemin amacı, artan spam kullanımını ve dolandırıcılıkları azaltmak. Hem kullanıcıları korumaya yönelik olan bu uygulama, hem de bu markaların güvenilirliklerini ve imajlarını korumaya da yardım etmeyi amaçlıyor.

Sistem alan adı bazlı kimlik doğrulamasını hedefliyor. Duyurusu yapılan DMARC ittifakına katılan firmalar arasında Google, Microsoft, Facebook, Bank of America, Fidelity, LinkedIn, Paypal gibi markalar ve AOL, Gmail, Hotmail, Yahoo! Mail gibi servisler bulunuyor. Bu ittifaka olan katılımın artması da bekleniyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Google, Microsoft, Yahoo, LinkedIn ve AOL Agari çatısı altında koordineli olarak çalıştıklarını duyurmuştu. Firmaların bu çabalarının daha fazla katılımcı kapsayacak şekilde büyümesi bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.