Keyground: Profesyonel video yayıncılığı için yerli bir girişim

Keyground: Profesyonel video yayıncılığı için yerli bir girişim

İnternetin hızla gelişen alanlarından biri video olmasına rağmen profesyonel veya kurumsal video yayıncılığı için kullanılan araçlarda çok fazla alternatif olduğu söylenemez. Türkiye özeline indiğimizde, bu konuda iş yapan belki birkaç firma adı sayabiliriz.

2011 Etohum 15 girişimlerinden biri olan Keyground da bunlardan. Bir süredir beta yayınına başlayan Keyground, PozitifTV'nin de kurucusu olan Cem Evren Ateş'in girişimi. Webrazzi kurucusu Arda Kutsal'ın melek yatırımcısı olduğu Keyground, kurumsal veya profesyonel video yayıncılara anahtar teslim bir platform sunuyor.

Webrazzi TV'nin altyapısında da kullandığımız Keyground'un özelliklerine bakacak olursak, tarayıcı veya ftp üzerinden upload, videonun mobil dahil farklı platformlarda görüntülenebilecek şekilde encode edilmesi veya edilmemesi gibi seçenekler, kullanışlı yönetim arayüzleri, detaylı istatistik sayfaları, API ve uzaktan erişim desteği gibi özellikler öne çıkıyor.

Henüz beta yayında olan servis, şimdilik sadece birkaç şirket tarafından kullanılıyor ve bir taraftan da geliştirilmeye devam ediyor. Wordpress eklentisi ilk açıldığı günden beri hazır olan servisin önümüzdeki günlerde eklentide bir güncelleme yapacağını ve bu şekilde eklentinin çok daha fonksiyonel olacağını biliyoruz.

Aylık olarak alan ve bant genişliği kullanımına göre ücretlendirilen servis tamamlandığında, dünyadaki örneklerinden teknik olarak bir eksiği olmaması planlanıyor. Bu anlamda Keyground, büyüyen video yayıncılığı ve reklamcılığı pazarında iyi bir başlangıç yaparak Türkiye'de olduğu kadar globalde de kendine iyi bir yer edinebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.