Keyground: Profesyonel video yayıncılığı için yerli bir girişim
Genel

Keyground: Profesyonel video yayıncılığı için yerli bir girişim

İnternetin hızla gelişen alanlarından biri video olmasına rağmen profesyonel veya kurumsal video yayıncılığı için kullanılan araçlarda çok fazla alternatif olduğu söylenemez. Türkiye özeline indiğimizde, bu konuda iş yapan belki birkaç firma adı sayabiliriz.

2011 Etohum 15 girişimlerinden biri olan Keyground da bunlardan. Bir süredir beta yayınına başlayan Keyground, PozitifTV'nin de kurucusu olan Cem Evren Ateş'in girişimi. Webrazzi kurucusu Arda Kutsal'ın melek yatırımcısı olduğu Keyground, kurumsal veya profesyonel video yayıncılara anahtar teslim bir platform sunuyor.

Webrazzi TV'nin altyapısında da kullandığımız Keyground'un özelliklerine bakacak olursak, tarayıcı veya ftp üzerinden upload, videonun mobil dahil farklı platformlarda görüntülenebilecek şekilde encode edilmesi veya edilmemesi gibi seçenekler, kullanışlı yönetim arayüzleri, detaylı istatistik sayfaları, API ve uzaktan erişim desteği gibi özellikler öne çıkıyor.

Henüz beta yayında olan servis, şimdilik sadece birkaç şirket tarafından kullanılıyor ve bir taraftan da geliştirilmeye devam ediyor. Wordpress eklentisi ilk açıldığı günden beri hazır olan servisin önümüzdeki günlerde eklentide bir güncelleme yapacağını ve bu şekilde eklentinin çok daha fonksiyonel olacağını biliyoruz.

Aylık olarak alan ve bant genişliği kullanımına göre ücretlendirilen servis tamamlandığında, dünyadaki örneklerinden teknik olarak bir eksiği olmaması planlanıyor. Bu anlamda Keyground, büyüyen video yayıncılığı ve reklamcılığı pazarında iyi bir başlangıç yaparak Türkiye'de olduğu kadar globalde de kendine iyi bir yer edinebilir.

Yorumlar (5)
 1. Said Murat Said Murat

  Tebrik ediyorum ve Basarilarinizin devamini diliyorum. Cok mantikli ve islevli bir proje olduguna eminim. :) Basarilar tekrar :)

 2. Yatırım detaylarını öğrenebilirmiyiz ?

 3. Said Murat Said Murat

  Ayrica Etohum 2012'de, Bugun, Pozitiftv'den Cem Bey de bu yatirimdan bahsetti. :) Tektat Basarilar Dilerim...

 4. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Çok güzel bir servis. Başka yerde görmediğim pek çok özelliği var. Bu bakımdan geliştirenleri tebrik ediyorum.

  Fakat ücret / trafik oranı özellikle video içerik yapan siteler için oldukça yüksek. Biz video oyunlar üzerine video içerik üreten bir siteyiz. Bizim aylık trafik ihtiyacımız yaklaşık 7 - 10tb. Keyground'ın görebildiğim en yüksek trafiğe sahip planı 500gb, yani bizim ihtiyacımızın 15 - 20 kat azı. Buna rağmen istenen ücret bizim 10tb için verdiğimizden bile fazla.

  Doğası gereği video içerik çok fazla trafik ihtiyacı doğuruyor. Bu nedenle fiyatları çok fazla buldum.

  1. Cem Evren Ateş Cem Evren Ateş

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Dünya'daki örnekleri incelediğimizde keyground modeli servislerde ortalama 600$/TB gibi bir fiyatlandırma mevcut. Üstelik yayını tamamen yurtdışı networklerden yapıyorlar. Yurtiçi network kullanmamıza rağmen fiyat konusunda da elimizden geldiğince rekabetci fiyatlar hazırladık. Önümüzdeki günlerde farklı özelliklerdeki yayıncılar için alternatif paketler oluşturacağız.

   Keyground ile ilgili önerilerinizi cem [at] keyground com adresine gönderebilirsiniz.