Facebook çantasını hazırladı, borsaya açılıyor

Facebook çantasını hazırladı, borsaya açılıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı konumundaki Facebook, borsaya açılmak için son hazırlıkları yapıyor. WSJ'nin kaynaklarına göre Facebook önümüzdeki hafta başvurusunu yapabilir.

Kaliforniya merkezli internet devinin Çarşamba günü Amerikan menkul kıymetler komisyonu SEC'e gitmesi beklenirken, beklentilerin bir kaç hafta sonra gerçekleşebileceği de konuşuluyor.

Morgan Stanley güvencesiyle büyük adımı atacağı belirtilen Facebook'un 75-100 milyar dolar arasında bir değerle açılış yapması bekleniyor. Bu değerleme Facebook'un kasasına 10 milyar dolar koyabilir. WSJ, yatırımcıların sosyal medya ilgisiyle değerlemenin değişebileceğini aktarıyor. Borsanın durumu ve Avrupa ekonomisinin selameti de Facebook'un değerini etkileyebilir görünüyor.

800 milyon aktif üyesi olan Facebook, 100 milyarlık bir değerleme görmesi halinde Google'ın yarısından büyük, Microsoft'un yarısından küçük ve yaklaşık olarak Apple'ın 1/4'i kadar olacak. Her gün 500 milyon kullanıcının ziyaret ettiği Facebook, 1 milyar kullanıcıya ulaşma hedefinde ve 350 milyon aktif mobil kullanıcıya sahip.

Facebook'un nasıl bir çıkış yapacağı merak konusu ama halka arz sonrasında Facebook'un kurucusu ve CEO'su Zuckerberg'in yönetim performansı her 3 ayda bir yatırımcılar tarafından incelenecek. Mark Zuckerberg çeşitli açılardan daha büyük bir sorumluluk altına girecek ve yanlışları sadece Facebook'ta değil, borsada da yankı bulacak.

Goldman Sachs'ın da önemli bir rol alabileceği söylenen Facebook'un borsa macerası, sosyal medya dünyasının en büyük ekonomik çıkışı olacak. Sosyal ağların ilk halka arzını Linkedin ile görmüştük. Linkedin iyi bir çıkış yapmıştı ama Facebook'ta daha hızlı hisse değeri değişimleri görmemiz mümkün.

2004 yılında kurulan Facebook, bugüne kadar 2,34 milyar dolar yatırım aldı ve fiyatı açıklanan satın almalara 60 milyon dolar ve lobi faaliyetlerine 1,35 milyon dolar harcadı. Sosyal ağ devi kısa süre önce de ABD eski başkanlarından Bill Clinton’ın basın sekreteri Joe Lockhart ile anlaşmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.