Google mobilden ne kadar kazanıyor?

Google'ın birinci gelir kaynağı olan reklamlarda, mobil kanallar etkisini önemli ölçüde hissettirmeye başladı. Her ne kadar Google, mobil cihazlardan elde ettiği reklam gelirini ayrı bir kalem olarak düzenli bir şekilde açıklamıyor olsa da, Ekim ayında Larry Page firmanın mobil gelirlerini 2,5 milyar dolar civarında olduğundan bahsetmişti.

Cowen Group'tan alaniz uzmanı Jim Friedland bu alanda paylaşılan kısıtlı verileri değerlendirerek Google'ın mobil reklam kazançları ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdi. Friedland'ın var sayımlarına göre Google'ın 2012'deki tahmini mobil gelirleri yüzde 232 artarak 5,8 milyar dolara ulaşacak.

TechCrunch'ta yer alan çalışmaya göre Friedland Google'ın şu anda piyasadaki her bir mobil cihaz başına yılda 7 dolarlık bir gelir elde ettiğini ön görüyor. 2012'de ise bunun 1 dolar daha artarak 8 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bu rakamlara göre Google'ın 2010 yılındaki 800 milyon dolarlık gelirleri tüm kazançlarının yüzde 3'ünü oluştururken, 2011'de 2,5 milyar dolara çıkan mobil gelirler bütün içerisinde yüzde 7'lik bir paya ulaşmıştı.

2012'deki 5,8 milyar dolarlık beklenti Google'ın tüm gelirlerinin yüzde 13'ünü mobil cihazlardan kazanacağı anlamına geliyor.

Bundan sonraki yıllar da ise piyasaya çıkan akıllı telefonların sayısının artması ve Google'ın cihaz başına elde edeceği reklam gelirinin yükselmesiyle mobil gelirler firma için daha da önemli hale gelecek.

Friedland'a göre 2013'te Google cihaz başına 9 dolarlık gelir elde etmeye başlayacak. Bu durumda firmanın mobil gelirleri 9,9 milyar dolar olacak ve toplam gelirin yüzde 18'ine ulaşacak.

2014'ten 2016'ya kadar cihaz başına yılda 10 dolarlık gelir elde etmesi beklenen Google'ın mobil kazançları da sırasıyla 13,7, 17,4 ve 20,7 milyar dolar olacak şekilde artacak. 2013'ten itibaren mobil kazançların Google'ın toplam gelirlerine oranı ise sırasıyla yüzde 21, yüzde 24 ve son olarak 2016'da yüzde 26 olacak.

Mobil yükselişini her alanda görüyoruz ve bu durumun Google'ı etkileyeceği de kesin. Bu durumda Friedland'ın tahminlerinin gerçeğe çok uzak olmadığını da söylemek mümkün. Friedland'ın burada hesaba katmadığı tek değişken rakiplerin bu konudaki çalışmaları. Bunu da ancak zaman içerisinde görebileceğiz.

Görsel Kaynak: Osprey Flyer

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.