2012'de takip edilecek en ilginç yenilikler

2012'de takip edilecek en ilginç yenilikler

New York merkezli, dünyanın en büyük reklam ajanslarından JWT’nin yayınladığı, “2012’de Takip Etmeniz Gereken 100 Şey” (100 Things to Watch in 2012) raporu, birçok konunun yanı sıra 2012’nin dijital dünyası için de önemli ipuçları içeriyor.

Bazıları çok bilinen şeyler olsa da, 2008 yılından bu yana yayınlanan ve oldukça faydalı öngörüler sunan bu rapordan ilgi çekici başlıkları Webrazzi okurları için derledim. Yazıyı okuduktan sonra raporun tamamını incelemenizi tavsiye ederim.

Yaşlılar için mobil uygulamalar

Babannesi iPad kullanan kaç kişi var bilmiyorum ama şu bir gerçek ki iPad kullanan insanlar da zamanla kaçınılmaz olarak yaşlanıyor. Yani adı Ayça olan ve iPad kullanan babannelerden çok uzakta değiliz. Bu durum yaşlılar için mobil uygulamaları gündeme taşıyor. GlassesOff adlı iPhone uygulaması bu alanda atılmış bir adım. Uygulama, kullanıcılarına egzersizler yaptırarak okuma gözlüklerine olan ihtiyaçlarını azaltıyor. Uygulama şu anda denekler üzerinde test ediliyor ve bu yıl içerisinde satışa çıkmayı bekliyor. Bu uygulamada olduğu gibi yaşlı insanlara yönelik uygulamaların sayısında artış bekleniyor.

Kendi cihazını kendin getir

Birçok insan iş ve eğlence için kendi cihazlarını (akıllı telefon, tablet, laptop) kullanmaya başladıkça, iş dünyası da buna adapte olma ihtiyacı hissediyor. Birçok şirket, network’üne ve bilgisayarların işletim sistemlerine güvenlik kısıtlamaları getirse de (Facebook’u engellemek gibi) 3G üzerinden iPad’iyle internete bağlanan çalışanlar için şirketlerin yapabilecekleri şeyler kısıtlı.

Öte yandan bu durumu fırsat bilen şirketler de mevcut. Virgin America, American Airlines ve Condor gibi havayolu şirketleri, koltuk arkasındaki ekran yerine kendi tabletini tercih eden yolcular için wi-fi üzerinden uçak içi eğlence sisteminin içeriklerini yayınlıyor.

Kalabalığın gücünü kullan

Kullanıcıdan aldığı dataları kullanan uygulamalar, kullanıcılarına daha güvenilir ve sağlıklı bir hizmet veriyor. Türkiye’de çok yaygın olmasa da dünyada 8 milyon kullanıcısı olan Waze navigasyon uygulaması bu avantajı kullanıyor. Kullanıcılardan aldığı anlık bilgilerle yol durumu hakkında bilgi veren uygulama, kullanıcılarının gücüyle gelişiyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de hizmet vermeye başlayan ve kullanıcılardan olumlu not alan Yandex Haritalar uygulaması da benzer bir şekilde trafikteki araçlardan veri alarak sağlıklı bir trafik bilgisi veriyor.

Hareket algılama

Kinect for Windows yazımda da değindiğim gibi önümüzdeki günlerin önemli trendlerinden biri Natural User Interface’i kullanan uygulamalar olacak. JWT raporunda da buna dikkat çekiliyor. Uygulama ile iletişim için herhangi bir kontrol cihazı yerine (fare, klavye, dokunmatik ekran) insan mimiklerini kullanan bu teknoloji yaratıcı çözümler sunuyor ve sunmaya devam eedcek.

Daha akıllı Check-in’ler

Teknolojiyi takip eden birçok şirket RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) ve NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojileri ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Havayolu şirketleri RFID etiketlerine biniş kartı özelliği kazandırıyor. Oteller, oda anahtarı yerine NFC özellikli cep telefonlarını kullanıyor. Böylece RFID etiketleri ya da NFC teknolojisi ile kişiye özel birçok uygulamanın önü açılıyor.

Laikleşmiş akıllı telefonlar

iPhone gibi akıllı telefonlar iş ve eğlence için tüm özellikleri bir arada sunduğundan beri iş için ayrı kişisel ihtiyaçlar için ayrı telefon kullananların sayısı azalıyor. Bu da akıllı telefonlar için laiklik problemini (ofis ve kişisel işlerin ayrılması) gündeme getiriyor. AT&T’nin sunduğu Toggle uygulaması bu alandaki ilk adımlardan birisi. Uygulama ile akıllı telefonlar birkaç tıkla ofis veya kişisel kullanım için uygun hale geliyor (Cumartesi sabahı yurtdışından işle ilgili bir mail almamak için güzel bir fikir!).

Tam metnine bu adresten ulaşabileceğiniz raporda dijital dünyayla ilgili birçok farklı ipucu daha var. Bir blog yazısı olması hasebiyle kısa kesip sizi bu harika raporu incelemeye davet ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.