Facebook mutsuz ve üzgün olmamıza mı sebep oluyor?
Genel

Facebook mutsuz ve üzgün olmamıza mı sebep oluyor?

Bir kişinin profiline bakarak o kişinin ne tarz müzikler dinlediğini, nerede ve nasıl yaşadığını, ne iş yaptığını, nerelere gidip nerelere gitmediğini hatta sosyoekonomik ya da psikolojik durumunu bile kestirmek mümkün.

Bu yeni hayat rejiminin yarattığı ruh hali de elbette akademik araştırmaların konusu, özellikle de Facebook kullanıcıları söz konusu olduğunda.

İnsanlar en güzel fotoğraflarını, en eğlenceli ve mutlu anlarını koyarak kendilerini gösterdikleri bu ortamda araştırmalar yapmak da dolayısı ile psikolojinin konusu. İnternet üzerindeki psikoloji ise siberpsikoloji olarak tanımlanıyor ve bunun temelleri oluşturan bir altyapıyı da Facebook kullanıcıları ve eğilimleri hazırlıyor.

Utah Valley Üniversitesi'nin yaptığı yeni bir araştırma'ya göre Facebook'u yoğun olarak kullanmak bizi üzüyor, daha mutsuz olmamıza sebep oluyor. Nedeniyse arkadaş listemizdeki insanları 'mutlu görmek'.

425 lisans öğrencisi üzerinde yapılan araştırmanın katılımcıları Facebook arkadaşlarının kendilerinden daha iyi hayatlara sahip olduklarını ve daha mutlu olduklarını düşünüyorlar. Çok geniş bir araştırma grubu olmamasına rağmen üniversite öğrencileri arasında yapılan bu araştırma gençlerin Facebook'u daha çok ciddiye aldıklarını, insanların kendi hayatları ile diğer hayatları daha çok karşılaştırdıklarını ortaya koyuyor.

Sosyolog Hui-Tzu Grace Chou ve Nicholas Edge'in araştırmasına göre gerçek hayatta arkadaş olunmayan Facebook 'arkadaşları'nın hayatlarının araştırma grubundakilere çok daha görkemli görünüyor. Sadece Facebook'tan tanıyıp gerçek hayatta görüşmediğimiz insanların bizden çok daha iyi hayatlara sahip olduklarını ve çok daha mutlu yaşadıklarını düşünüyoruz.

Bu durum ise Facebook kullanıcılarının kendilerini daha mutsuz hissetmelerine sebep oluyor. Sorunun çözümünün ise Facebook'tan olabildiğince uzak durarak, gerçek ilişkilere daha çok zaman ayırmak olduğu aşikar.

Yorumlar (6)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Herkes en mutlu ve en gösterişli hallerini facebook a yansıtıyor.Bu yüzden bizler de arkadaşlarımızın tüm hallerinin öyle olduğunu sanıyoruz

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Biz arkadaşlar arasında çok sıkça bu konuyu tartışıyorduk ve artık nihayet bilimsel olarakta kanıtlanmış.

  Artık insanlar facebook'a bakarak kendi hayatlarını sorgulamaya başlıyor, bu da belirli bir zaman sonra hayattan zevk almanızı zorlaştırıyor.

  Yani düşünsenize çok fazla samimi olmadığınız ancak tanıdığınız ve facebookta arkadaşınız olan kişi;

  -amsterdam fotoğraflarını paylaşıyor,

  -çeşitli gece kulüplerinde check-in yapıyor,

  -istinye park'ta park yeri bulamadığını ileti olarak yazıyor,

  -sanki tek derdi sömestır tatilinde uludağ'da kayak yapmasına engel olmayacak kar kalınlığıymış gibi bir imaj çiziyor.

  Şimdi siz bu adam hakkında epeyce bir ön yargıya sahipsiniz öyle değil mi? Peki buraya kadar sorun yok, zaten esas sorun kendi hayatının nasıl devam ettiği noktasında oluyor ki;

  -muhtemelen baban zengin değil ancak orta halli bi yaşantın var,

  -evden okula veya işten eve gidip gelen birisin,

  -ayrıca sen okula/işe arabayla giden biri de değilsin,

  -yurtdışına çıkacak bir imkanın olmamış,

  -kayak pahalı bir spor demişler masraf olmasın demişsin,

  -her gün biraz daha fazla para nasıl kazanırım diye düşünen, geceleri internette takılan girişimci bir tipsin.

  Benim tavsiyem facebooka günde 25 kez değilde 1 kere girin, yaşam tarzınızı değiştirmeye çalışmayın, fazla düşünmeyin (herkesin hayat düzeni farklı) ve siz siz olun kendinizi asla kıyaslamayın, yoksa ne kendinize ne de çevrenize huzur verirsiniz.

  1. 4.murad 4.murad

   aynen öyle..

 3. Kemalcan Kemalcan

  hiç bu açıdan düşünmemiştim ama bi yerde haklısınız.

 4. Barbaros Barbaros

  hayat ta yanlız kalanların tek umudu gibi gercek yaşam dışarda

 5. facebook yorumlara baksaniz %98 :) var. %2 :( insanlar fb ta yalnizca guzel veya olumlu seyleri paylasma egilimindeler