Dosya paylaşım sitelerinde yaprak dökümü: Filesonic, Uploaded.to ve TamDosya.com
Dosya Paylaşımı

Dosya paylaşım sitelerinde yaprak dökümü: Filesonic, Uploaded.to ve TamDosya.com

En büyük dosya paylaşım sitelerinden biri olan MegaUpload'ın kapatılması ve yaşanan tutuklamalar bir domino etkisine neden olmuş gibi görünüyor. MegaUpload'un kapatılmasından kısa bir süre sonra bu alandaki en önemli sitelerden bir diğeri olan Filesonic de dosya paylaşma özelliğini durdurduğunu açıkladı.

Film endüstrisine 600 milyon doların üzerinde zarar verdiği ve bu sırada yasa dışı gelir elde ettiği söylenen dosya paylaşım siteleri üzerindeki baskının artmasına neden olan MegaUpload olayının ardından Uploaded.to da ABD'ye hizmet vermeyi durdurdu.

Tüm bu olayların etkileri Türkiye'deki sitelerde de ilk günden hissedilmeye başladı bile.

İnternetin en büyük 10 dosya paylaşım sitesinden biri olan Filesonic, ana sayfasından yaptığı duyuruda kullanıcıların artık sadece kendi yükledikleri dosyalara erişebilecekleri ve dosya paylaşma özelliğinin şimdilik durdurulduğu açıklandı. Filesonic ayrıca dosya indirmeyi teşvik etmek için uyguladığı indirme başına ödül sistemine de son verdi.

Uploaded.to ise Filesonic'e göre farklı bir yol izleyerek sistemin ABD'de kullanılmasını engelledi. Siteye ABD'den erişen kullanıcılar servisin şu an için bu ülkede kullanılmadığı mesajı ile karşılaşıyorlar.

Dünyanın 13. en popüler internet sitesi olan ve 2010 yılında 77 milyon TL civarı gelir elde ettiği tahmin edilen MegaUpload, telif hakkı sahiplerini zarara uğrattığı iddia edilen 17 farklı site ile birlikte kapatılmıştı.

Bu sırada dosya paylaşımının en önemli isimlerinden biri olan RapidShare tarafından yapılan açıklamada gelir modellerinin korsan üzerine kurulu olmadığı, yasal bir iş yaptıkları için çekindikleri bir durum olmadığını söyledi.

Dosya paylaşım sektöründeki bu gelişmelerin Türkiye'de de yansımaları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'de özellikle film indirmek konusunda sık tercih edilen sitelerden biri olan Tamdosya.com da servisini kapatacağını duyurdu.

Çok yakın zamanda hem dosya paylaşım servisleri, hem de iş modeli dosya paylaşımı üzerine kurulu olan daha pek çok sitenin benzer bir yol izleyeceği tahmin ediliyor…

Yorumlar (41)
 1. bu kadar büyük siteler arasında tamdosya nedir allah aşkına. ilk defa duydum kim kullanıyordu ki kapanınca umursayalım.

  gençler istikbal torrentte :)

  1. Günlük 30k geliyor, sen ilk defa duysan birşey kaybetmediler

  2. Ali Atar Ali Atar

   O zaman kendine acımalısın. İlk defa duyuyorsan o site sahibinin bir suçu yok. Hatta sana ben bile acıyorum. Çok yazık :)

 2. Raif Terzioğlu Raif Terzioğlu

  Devrim gibi karar.

 3. Demir Demir

  Özellikle Filesonic'e çok şaşırdım. Çok değil, daha birkaç ay evvel yaptıkları işin yasal ve etik olduğunu savunan bir açıklamaları olmuştu. Bu kadar kısa sürede böyle bir U dönüşü yapmaları, en doğru deyimle paçayı sıyırma gayreti değildir umarım.

 4. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  SOPA nın etkisi ortalığı kasıp kavurdu.Kendi dosyalarımıza ulaşma imkanı varken dosyaları başka hesaplara aktarmak gerekir.

 5. Burhan Burhan

  3 gün önce 6 aylık üyelik satın aldım ben filesonic o ne olacak

  1. Yusuf Yusuf

   r10' dan filesonic resmi konu başlığından tansel beye ulaşın, ondan detaylı bilgi alabilirsiniz ancak paranızı geri almanız düşük bir ihtimal. Wupload kapandığında benim de 1 aylık üyeliğim kalmıştı. Paranın iadesini istedim. Willy' den sitemiz halen çalışıyor, sadece ortaklık sistemini kapattık, para iade edemeyiz diye bir mail gelmişti. Buradan yola çıkarak sizin paranızı geri almha ihtimalinizin zor olduğunu düşünüyorum...

   1. Sezayi Sezayi

    dosya paylaşım sitelerinin hepsi yasal değildir...

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Sistemlerini kapatmak yerine dropbox gibi bir yapıya geçmeleri çok akıllıca olacaktır. Bunun için gerekli altyapıya sahipler. Dropbox gibi dosya saklama hizmetlerini ücretli olarak kullanan insanların sayısı da hızla artmakta.

 7. Abdullah Çakmak Abdullah Çakmak

  Rapidshareye dokunulmayıp megaupload'a dokunulmasında başka şeyler aramak lazım

  1. Deniz Deniz

   Bu dokunulma zorluğu rapidshare in isviçre 'de kurulu bir şirket olmasından ötürü olabilir.

   1. rapid rus mafyasında değil miydi yahu ?

 8. Deniz Deniz

  Ne olmasını bekliyorduk ki zaten?

  Korsan film paylaşımı yüzünden yapım şirketleri dijital dağıtım kanalları üzerinden elde etmeyi planladıkları kar oranlarının yakınına bile uğrayamıyor. Ayrıca korsan kullanım o kadar yaygın ve doğal bir biçimde yapılıyor ki, sanki internet üzerinden bir filmi indirmek ve izlemek herkesin hakkı ve gayet normal olarak algılanıyor.

  Sürekli olarak insanların ellerindeki verileri paylaşma özgürlüklerine atıf yapılıp duruluyor ama özellikle atlanan bir nokta var, bu insanlar zaten kendileri de bırakın paylaşım hakkını, kullanım hakkına dahi sahip olmadıkları verileri paylaşıyorlar.

  Bu konunun internet kullanım özgürlüğünün kısıtlanması ile bir ilgisi yok. Öncelikle kendimize karşı biraz samimi olalım ve şunu kabul edelim; hepimiz cebimizden para çıkmadan ister film olsun ister müzik olsun hatta kimi zaman yazılım olsun, veriye sınırsız erişmekten memnunuz. nokta. Bu verilerin hak sahipleri ise bu durumdan memnun değil. nokta. Bu paylaşım halihazırda bulunan yasalara aykırı. nokta. Bu paylaşıma açıkça ön ayak olan siteler, aracılar, sistemler de yasalara aykırı. nokta.

  Şimdi çıkıp şöyle diyebiliriz; ve bence de savunmamız bu şekilde gayet haklı olur: kendilerine ait olmayan, paylaşımı yasak olan digital veriyi bu tür alanlara yükleyenler sorumlu tutulmalıdır. Sistemler başka amaçlar için de kullanılmakta (ünlü linux dağıtım örneği..), bu şekilde kendini bilmez kullanıcıların faaliyetlerinden dolayı yasal zeminde dağıtım yapan kişilerin hakları site kapatılarak gaspedilmektedir.

  Bu durumda paylaşım sistemleri üzerlerine veri yükleyen kişilerin ayrıntılı kimlik bilgilerini kayıt altına almakla yükümlü bırakılmalıdırlar. Burada ise şöyle bir problem var; kullanıcılar hizmeti özgürce kullanmaya o kadar alışmış ki, bunu o kadar doğal biçimde ve bilinçsizce yapıyorlar ki, siz bu kullanım üzerinde yasal takip yaparsanız toplum üzerinde büyük bir infiale ve panik dalgasına yol açmanız kaçınılmaz. Dolayısıyla hükümetler bunu yapmayı tercih etmiyorlar. İçeriğe yasa dışı erişimin suç olduğu vurgusunu yapmak ve eğitim çalışmaları ise istenilen etkiyi ve caydırıcılığı yaratamıyor.

  Diğer bir yöntem olarak bu sefer de digital verinin kopyalanmasını ve kopyaların işletilmesini önleme yollarına başvurabilirsiniz. Hepimizin en azından kulağına bir şekilde çalınmış olan DRM sistemlerinin amacı bu. Bu şekilde donanımsal olarak verinin kullanımına kısıt getirir, bilinç sahibi olmayan tüketiciyi anında kısıtlama ve uyarma şansına sahip olursunuz. Bu şekilde verinin kendi kendisini kontrol altında tutmasına yarayan sistemleri yaygınlaştırmak çok maliyetli ve işin kötü tarafı ksin bir çözüm sağlamaktan da uzaklar. Yazılım tarafı (hatta kimi durumlarda donanım desteği olsa bile) olan her çözümün kırılma noktası bulunabiliyor.

  Bu durumda hükümetler ne yapmalı sizce? Dijital veri dolaşımını yasal mı saymalılar? O zaman hak sahiplerinin hakları nasıl korunacak? Günümüzde zaten her türlü veri dijital hale gelmişken bu durumda hak sahipliği müessesesini tamamen çöpe mi atacağız? Çıkıp diyebilirsiniz ki; o zaman değişen dünyaya (yani korsanlaşan dünyaya) eser sahipleri ayak uydursun (karlarını azaltsınlar..) ve alternatif para kazanma (ucuz dağıtım) kanallarını efektif kullanmaya başlasınlar. Peki, aslında biraz durumu kendi lehimize zorlar gibiyiz ama bunu da kabul edelim; Fakat şunu unutmayalım, siz bir malı ne kadar ucuzlatırsanız ucuzlatın, onu -sıfır- maliyetle almak isteyen kullanıcılar her zaman bulunacaktır. Ve siz eğer bu sıfır maliyet yayımncılarının işini zorlaştırmassanız (rapidshare , megaupload vb) insanlar yine gidip bilmemne film sitesinden tek tuşa basıp filmlerini izleyecekler, itunes vb tarzı yazılımları açıp, xx dolar karşılığı sadece Y kadar bilgisayarda çalışan halleri ile uğraşmak istemeyeceklerdir.

  Bu iş çok yönlü ve alabildiğine karmaşık. Son söz olarak put.io gibi türk girişimleri de orta vadede bu rüzgardan zararlı çıkabilirler. Artık yasadışı veri aktarımı üzerine kurulu bir gelir modeli güvenli ve kolay bir para kazanma limanı olarak görülmemeli.

  1. Murat Bişkin Murat Bişkin

   600 milyon zarara uğradıkları yanlış olmuş, çok daha fazla milyarlarca dolar ancak bu dosya paylaşım siteleri yüzünden değil kendi marifetleri.

   Amerika yapım şirketleri içerikleri (film, müzik..) sadece bölgesel olarak sunuyorlar.

   Bu içeriklere bazen diğer ülkelerden ulaşmak mümkün oluyor bazen olmuyor.

   Diyelim ki Amerikada yayınlanan bir diziyi izlemek istiyorsunuz ve Türkiye de bunu gösteren hiçbir tv kanalı vb servis yok, bu dizi için ücretde ödemek istiyorsunuz gidiyorsunuz hulu, netflix vb servislere ama diyorlar ki siz Amerika dışındasınız sizin paranızı istemiyoruz diyorlar içeriğe ücret ödeyerek dahi uluşmanıza imkan vermiyorlar.

   Diziyi izlemek isteyen kişide alternatif yollarla ulaşıyor diziye, buna megaupload gibi servislere abone olup ücret ödemekte dahil.

   Şimdi şunu niye yapmıyorlar, versinler bana hulu'ya erişimi Türkiyeden megaupload gibi sitelere verilen aylık 9-10 dolar gibi paralarıda alsınlar hem paralarına para katsınlar hemde insanlarda bu eziyetten kurtulsun.

   Yapımcı hem bana ben sana içeriğimi satmıyorum , ücretli kullandırmıyrum diyor sonrada diyorki ''Ya kardeşim gidiyorsun korsanlık yapıp bana zarar ettiyorsun'' ya kardeşim sende bana versene be parasını verecem bak.Amerikan vatandaşına parayla olmayana parasıyla bile dahi yok.

   1. katılıyorum. ek olarak bu zararlar hesaplanırken her zaman fazla göstermek kardan kayıp gösteriliyor. unutmasınlar ki bedava olması o içeriği indiren sayısı o kadar çok olmaz kayıp hesaplamaları da çok fark ederdi.

  2. Cemal Tansel Cemal Tansel

   Sizin mantığınızla yola çıkarsak flash disk, harici disk vb. saklama üniteleri üreten tüm firmalarıda kapatalım. Bu aygıtlarda genellikle film, mp3 gibi dosyalar taşınıyor veya bu aygıtları satın almak için muhtarlıktan ikametgah, nüfus hüviyet cüzdanı fotokopisi vb. belgelerle başvuru yapalım, ne dersiniz?

 9. Kadir Kadir

  tamdosya ne ya? dosya paylaşım sitesi değil ki! dosya paylaşım sitelerinin linklerini ekleyerek download'a sunan bir site. indirme başına ücret alıyor ama bu haberle alakası yok.

 10. Ali Sancı Ali Sancı

  Kesinlikle uygulanmalı.Bir çok insanın yıllarını verdiği emeği bir saniyede yok edilmemeli.

  İnsanlar bu kadar basit,çalışmadan bir şeylerin sahibi olursa memleketlerin batması hiç de uzun süremeyecek...Üreten değil tüketen toplumlar kısa ömürlü olmaya mahkum.

  1. Eminim windows dahil kullandığınız bütün programlar lisanslıdır. Deneme sürümleri hariç hiç lisanssız program kullanmamışsınızdır. Bilgisayarınızda 1 tane bile mp3, film, dizi, klip, resim vs.. yoktur. Sizin gibi olmalı her insan :)

   1. Toptan Ayakkabı-Toptan Ayakkabı Fiyatları Toptan Ayakkabı-Toptan Ayakkabı Fiyatları

    bahsedilen bir çok insanda emeklerini biraz ucuza veya insanlığın yararına sunsa iyi olur.

 11. Mrauthor Mrauthor

  SOPA onaylanmadı ama onaylanmış gibi dosya paylaşım sistemine vurgun yapıldı.Yazıda yer verilmemiş ama asıl en büyük olay FileServe'de yaşandı.FileServe en büyük dosya paylaşım sitesiydi.Kazanç programını kapattı ve son olarak illegal dosya barındıran hesapları premium yada free bakılmaksızın sildi.Dosya paylaşım sistemine çok ciddi bir darbe vuruldu.Bundan sonra herkes Torrente yönelecek gibi görünüyor.Türk Telekom gibi internet hizmeti veren şirketlerde de sınırsız ve yüksek hızda hesap alımları azalacak.

  1. Murat Bişkin Murat Bişkin

   Torrente bir yönelim yok , torrent kullananlarla paylaşım sitelerini kullananlar ayrı kesimler.Yönelim açık olan sitelere ve adı daha az duyulmuş sitelere olacaktır .Rusya siteleri bu durumdan karlı çıkabilirler , sonuçta FBI'ın gidip Rusya da baskın yapmasını pek mümkün görmüyorum.Megaupload'a Yeni Zelanda da baskın yapılmış, Yeni Zelanda sanki Amerika'nın bir eyaleti gibi herşeye yes demiş.

   Duruma bakın Amerika sırf filmleri, dizileri internette paylaşıyor şirketlerime zarar ettiriyor deyip istediği kişileri ülkesi dışında baskın yapıp yakalıyor.Başka bir ülkede o ülkenin haberi dahi olmadan askeri operasyon yapıyor hukuk mukuk hak getire.

   Türkiye ülkemizde suç işlemiş terörist vb olan ve avrupada bazı ülkelerde yakalanmış olan kişileri dahi teslim alamıyor, isteyip duruyoruz ama vermiyorlar.

   Amerikada ki bu rahatlığın sebebi nedir? Türkiyede ki durum nedir , imkansızlık mı yoksa başka birşey mi?

   1. Murat Bişkin Murat Bişkin

    Torrent içinde sınırsız ve yüksek hız lazım Telekom'un bir kayıp yaşayacağını sanmam.Yalnız hollywood lobisi amma güçlüymüş çok sayıda senatörü satın almışlar şirketlerine ortak etmişler , yasa tekliflerini oylanmadan bile yürürlüğe soktular bu ne hız.

   2. Özgür Özgür

    %100 rus hostingleri karlı çıkacak

 12. Teoman Teoman

  zamani gelmisti, sineklerle ugrasmak yerine batakligi kurutuyorlar sonunda.. Bu siteler sayesinde para kazananlarin acilen b planlarina baslamalarini oneririm

  1. b planlarımı varki ::)=?

   1. Google Kazançları Kitabı Indir Google Kazançları Kitabı Indir

    Sitemiz üzerinden bilgi alabilirsiniz bu konuda Cengiz bey. Kolay gelsin.

 13. Vostok Vostok

  tüm film siteleride kendilerini tek tek kapatmaya başladı.

 14. Güncel Blog Güncel Blog

  Herkeslere geçmiş olsun ne diyelim.

 15. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Görünen o ki film endüstrisi kendi içinde çok sorunu var ve ya bu iş yapma şekilleri hoşlarına gidiyor http://www.disruptiveconversations.com/2012/01/the-super-simple-secret-to-stopping-online-piracy-hint-its-not-sopa.html

  Amerikada yaşayan birisi bile ücretli olarak içeriğe ulaşamıyor bu durum nedir böyle, insanlara siteler ve torrent gibi alternatiflerden başka yol bırakmıyorlar ve paralarını kaptırıyorlar böylece.

 16. Istiridye Mantarı Istiridye Mantarı

  Zamanı gelmişti sanırım. Bu sitelerden kazanç sağlayanların vay haline demek lazım. Yeni gelir modeline doğru kaymalarını öneririm.

 17. Bünyamin Bünyamin

  Türkiye açısından asıl hak gaspını facebook yapıyor.

  Online film ve dizi izleme sitelerinin tamamına yakını videolarını Facebook üzerinden yayınlıyorlar. Bunlara dizimag, diziport vb markalar bile dahil. Kendi serverları üzernden yayın yapmak hem inanılmaz maliyetli hem de yasal olarak sıkıntılı.

  Facebook videolar'a da el atmasını bekliyorum bu dalganın. İnanın bana Facebook'u bu yönüyle kullanan tek millet de biziz :)

 18. dunya kupasindan birer birer elenen takimlar gibi cok huzunlu bi makale oldu online stream film izleyenler icin.ben kokusunu almistim.almanyada kino.to yu kapatmislardi yakin gecmiste.

 19. Domain Kuponu Domain Kuponu

  Yapılan yatırımların, yapılan projelerin son verilmesi kötü bir durum. Ancak biri kapanır biri açılır bu ihtiyacı birilerinin gidermesi lazım.

 20. Iyi Is Iyi Is

  Yani tam dosya sitesinin sahibi çok güzel bir reklam yapmış oldu artık kimse,seo hocası wp ücretsiz tema ile sitesini yapmış sanki türkiyede dosya paylaşma sitesi imiş gibi webrazzi gibi müthiş bir yer de reklamını yapmış oldu,hayırlı işler.

 21. Tamdosya Kazası Tamdosya Kazası

  TamDosya nedir yaw büyük kuruluşların yanında sadece bir toz parçası yanlış zamanda yapionuz reklamını

 22. Ibrahim Ibrahim

  Bekledigim bir gelismeydi.Gerci bir yolunu bulup devam ederler.Bu isten kazanc saglayanlar simdiden yeni arayislara gecmislerdir.

  1. Alper Alper

   Bu ne ilk nede son olacak sürekli değişim olmak zorunda şartlar bunu gerektiriyorsa yapacak bir şey yok

   1. Evden Eve Antalya-Evden Eve Antalya Nakliyat Evden Eve Antalya-Evden Eve Antalya Nakliyat

    kesinlikle katılıyorum değişim olmak zorunda

 23. Günce Günce

  www.eggyou.com da gayet güzel, dosya sınırı vs. de yok ayrıca türkçe desteğinin olmasıda cabası!