Blogunuz için önemsemeniz gereken 10 temel ilke
Bloglar

Blogunuz için önemsemeniz gereken 10 temel ilke

Blog yazmak konusunda bence ilk akılda tutulması gereken şey istikrar. Düzenli bir blog yazarı süreç içinde kendini ve blogunu geliştirecek, geliştirmek zorunda hissedecektir. Tabii bazı noktalara dikkat etmek bloglardan alınacak verimi artırabilir.

Bunların bir kısmını  Dan Taylor'ın yazısında bulabilirsiniz. Ben de bunları aktarıp üzerine bir kaç ekleme yapmak ve sizlerden de fikir almak istiyorum.

1. Kendinizi anlatın: Dan Taylor'ın  ilk dikkat çektiği detay kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı anlatmanız. Kişisel bir blog tutuyorsanız sosyal ağ profilleriniz bu işi görebilir ama kısaca kendinizi tanıtmanızda fayda var.

İş veya şirket bloglarında ise bu açıklama daha kapsamlı ama fazla uzun olmamalı. Girişimcilerin 'hakkımızda' sayfasında kendilerini tanıtması da dikkate alınması gereken bir detay olmalı.

2. Abonelik: Eğer blogunuzun arayüzü yeterince iyiyse blogunuzun en sıkı takipçileri doğrudan gelen ziyaretçiler olabilir. Ancak yine de RSS takipçilerinizle boy ölçüşemeyebilirler. Her ne kadar yazılarımızın kolayca kopyalanmasını sağlasa da, Webrazzi'nin RSS'inde yazılarımızın tamamını paylaşıyoruz ve RSS takipçilerimize önem veriyoruz.

RSS aboneliğinin yanına e-posta aboneliğini de eklemek lazım ancak e-posta üzerinde içerik okuma oranı için kefil olamam. Hele ki ürettiğiniz içerik sayısı fazlaysa blogunuza e-posta abonesi olmak isteyen kişi sayısı azalacaktır.  Bunun yerine kullanıcılarınızı sosyal ağ hesaplarınıza yönlendirebilirsiniz.

3. Sosyal paylaşım: Günümüz internet dünyasında kullanıcılar arası etkileşimi blogunuzun dışına taşıracak sosyal ağlar var. Bunun en güçlü örneği de Twitter. Sosyal ağları blogunuz için aktif olarak kullanmanız size beklemediğiniz şekilde katkı sağlayabilir. Tabii sosyal ağlarda gelecek tepkilere de açık olmanız gerekiyor. Çeşitli paylaşım seçenekleriyle kullanıcılarınızın işini kolaylaştırmayı da unutmayın.

4. Popüler içerikler: Güncel bir blogun popüler içeriklerinin en çok göz önünde olması da önemli. En çok yorumlanan yazıların da okuyucuya ayrı bir alanda sunulması gerektiğini söyleyen Dan Taylor, iyi yorumculardan blogunuza yazı yazmasını isteyebileceğinizi de söylüyor. (Bilmeyenler için Erhan Erdoğan'ın bu şekilde Webrazzi'de yazmaya başladığını hatırlatayım.)

5. Arşiv: Avusturyalı yazarın dikkat çektiği, benim ise çok ilgi çekici bulmadığım ama olması gerektiğine inandığım nokta ise arşiv bölümü. Kategori bazlı sıralama ile okuyucuların daha kolay arama yapabileceğini savunuyor Taylor ve son olarak blogunuzun ücretsiz olması gerektiğine dikkat çekiyor. Üstelik bülten abonelerinize bazı özel ücretsiz içerikler de sunmanızı öneriyor. Bu noktada kişisel blogcuların en iyi yazılarını ayrı bir sayfada göstermesini ve e-posta abonelerine özel gönderimler yapmasını önerebilirim.

6. Özgün içerik: Blogunuzun internet deryasında kalıcı olmasını istiyorsanız özgün içeriğe önem verin. Kopya içeriklerden oluşan blog ve forumların daimi ziyaretçisi sıfıra yakındır. Genel haberi açıklasanız dahi kendi kelimelerinizi seçin. Sanırım bu detayı fazla açıklamaya gerek yok, bilinen ama pek önemsenmeyen bir gerçekten bahsediyorum.

7. Reklamlar: Okuyucularınız blogunuzda olduğu sürece misafirinizdir ve kimse rahatsız edici bir ortamda fazla kalmak istemez. Eğer blogunuzda reklam yayınlıyorsanız olmadık yerlere reklam koymayın. Biz çizginiz olsun ve bunu koruyun. Tasarımınızı bozacak tekliflerden kaçının.

8. Kalıcılık: Yazılarınızda bir haber akışı kadar ömrü olan yazılardan kaçınmaya çalışın. Saman alevi gibi parlayıp herkesin ilgisini çekecek yazılar yerine, hedefine ulaşan ve kullanıcıları geri döndürecek yazılar üretin. Bugün Webrazzi'nin geri dönen ziyaretçi sayısının yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri sanırım budur.

9. Basit ve kısa anlatım: Yazılarınızı her ne kadar anlayışı yüksek kişiler okusa da beyni fazla yormayan cümleler kurmaya çalışın. Kısa cümleler kurmak konusunda kendinizi geliştirin ve yazıyı gerek olmayan detaylara girmeden tamamlayın. (Bu detayı özellikle kendim için ekledim.)

10. Arama: Kullanıcılarınızın blogunuzda arama yapmasını kolaylaştırın. Eğer Techcrunch'ın yeni tasarımında arama yaptıysanız ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. Eğer biri blogunuzda bir şey arıyorsa, ona en kolay  yolu gösterin.

Bonus: Nabzı tutun Bu henüz standart eklentilerin yanıt veremediği bir durum olsa da, okuyucularınızı anlık veya saatlik popüler içeriklerden haberdar edebilirsiniz. Bu okuyucularınızın blogunuza uğraması için bir sebep teşkil eder ama kişisel blogcuların buna ihtiyaç duyacak yoğunlukta olmadığını da kabul ediyorum.

Tüm bunların üzerine eklenecek detaylar elbette var. Webrazzi olarak pek yakında karşınıza çıkacak yeni tasarımımızda bunları göz önünde tutacağız. Zira okunurluk anlamında Türkiye'nin en iyi sitelerinden (sadece bloglar değil) biri olduğumuzu düşünsek de bazı noktaları geliştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Sizlerin de bu anlamda tavsiyelerini duymak bizi memnun eder. ;)

 

Yorumlar (42)
 1. Natalya Natalya

  reklam şart bence :D

 2. Idris Baş Idris Baş

  sayemizde blogcular parayı götürüyor. blog sitelerine para kazandırmayı bıraklım.. kendi web sitelerimiz üzerinden para kazanalım derim.

 3. Raif Terzioğlu Raif Terzioğlu

  İçerik kraldır. Ziyaretçiler bir şekilde siteye ulaşır. Webrazzi yeni tasarım = eski tasarım. Ama yenilik iyidir. Teklit etmemek şartıyla! :)

 4. Aorhan Aorhan

  Çok güzel bir yazı olmuş. Her maddesine katılıyorum. Özellikle yeni başlayanlar okumalı. Çünkü buradaki 10 maddeden sadece bir kaçını yapmalarından dolayı bir süre sonra ne o kişi kalıyor ne de o blog kalıyor. Biraz bazı şeyleri aceleci tavırlardan dolayı başarıda yakalanamıyor.

  Bir site, bir blog popüler olmaya başladığı zaman kopyasını yapıyorlar hatta kopyasını daha da geliştiriyorlar ama içerik olarak boş ve gerekli blog ön çalışmalarından eksik olması onu çöp bloglar kategorisine götürüyor.

  Bence bu yazıyı iyice okuyup özümsemeliler.

 5. Furkan Özden Furkan Özden

  Bu faydalı bilgiler için teşekkürler. Özellikle 8 iyi iş görüyor :)

 6. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Guzel bir yaziydi, keyifle okudum. Turkiye'de guzel icerik ureten bu sektorle ilgili teknik veya trending konularla ilgili bir blog bulmakta hala zorlaniyoruz. Yoksa heveslenenler de webrazzi var diye bu alana girmekten mi kaciniyorlar? :P

 7. Yusuf Yusuf

  Faydali ve guzel bir yazi olmus guzel bilgiler

 8. Güzel bir derleme olmuş, tam zamanında olmuş aslında sonunda karar verip kendime de blog kuracam. Webrazzi temasını çok merak ettim kendi kişisel temanı farklı çiziyordum fakat webrazzi dikkat ettiği ayrıntıları merak ettim.

 9. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Biraz da arkadaş çevrenizin destek vermesi gerekir.Populer olmak hiç bilmediğiniz insanlar arasından öte, yakın arkadaş çevrenizde takip edilen blog olmaktan geçiyor.

 10. Batuhan Batuhan

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler :)

 11. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Saolasın :)

 12. Serdar Serdar

  Özellikle şu madde çok önemli: 7. Kalıcılık: Yazılarınızda bir haber akışı kadar ömrü olan yazılardan kaçınmaya çalışın. Saman alevi gibi parlayıp herkesin ilgisini çekecek yazılar yerine, hedefine ulaşan ve kullanıcıları geri döndürecek yazılar üretin.

 13. Mustafa Bedir Mustafa Bedir

  blogcular için faydalı bilgiler vermişsiniz

 14. Sıralamay 6-8-7-8 diye gitmiş.

  Tam bir liste10.com yazısı olmuş aslında ;)

 15. Web Seyyahı Blogu Web Seyyahı Blogu

  1. Kendinizi anlatın: sadece kişisel bloglar için önemli

  2. Abonelik: göreceli bir kavram, çünkü kişisel pc yaygınlaştıkça yer imlerine eklemek kolaylaşıyor

  3. Sosyal paylaşım: okadar çok paylaşım yapılınca anlamsızlaşıyor

  4. Popüler içerikler: sık güncellenen bloglar için geçerli bir olgu

  5. Arşiv: önemli

  6. Özgün içerik: en önemlisi

  7. Kalıcılık: + süreklilik

  8. Reklamlar: bilinçli kullanıcı artıkça rahatsız edici reklamı olan siteler banlanır

  9. Basit ve kısa anlatım: anlaşılabilir olması en hassas nokta

  10. Arama: artık standart olarak var.

  11. Nabzı tutun: normali bu...

  12. *tasarım : kullanım ve görsel işlev önem sırasında üst sıralarda gelir

  13. *seo : olmazsa olmazı...

  14. *kişisel olmayan bloglar için fayda sağlama: faydası olmayan blog bir kez tıklanır unutulur

  açıklanan nokatar zaten prof. bloggerlerin uyguladığı kriterler yeni bir şey yok ama makale çok öznel olduğundan belirtiğim hususlar atlanmış

  1. Mustafa Dertli Mustafa Dertli

   Yeni bir şey de ekleyeyim blogunuza kaynakça eklemek blog yazarken yararlandığınız kaynakların okuyucu tarafından bilinmesi yazılarınızın ciddiye alınmasını sağlayabilir. blogda bağlantı verme uygulaması var ama kaynak olarak; kitap, dergi, ansiklopedi, gazete vb. kullanıyorsanız bağlantı veremezsiniz.

 16. Gayet güzel bir yazı olmuş.Paylaşım için teşekkürler.

 17. Emrah Kara Emrah Kara

  Üzerinde durulması gereken önemli kriterlerden bahsedilmiş. Ama Fırat beyin de dediği gibi en önemli şey istikrar.

 18. Said Murat Said Murat

  Cok Tesekkurler, elinize, zihninize saglik. :)

 19. Emiracle Emiracle

  11. Lütfen artık daha fazla blog yazmayın.

 20. Bcakir Bcakir

  Bunlar herkesin uygulaması gereken olmazsa olmazlar. Başarılı olan kişiler zaten bu kriterleri uygulayanlar. Bence bu yazıyı eleştirenler, sadece yazmak için yazmış olurlar. Çünkü bu yazıyı kim yazarsa yazsın webrazzi kadar insana ulaştırması mümkün değil. Bundan dolayı, benzer yazı çok olsa da yararlanan kişi sayısı azsa (ulaşılan kişi sayısı) tartışmaya bile gerek yok.

 21. Izmia Izmia

  Yazıdaki tek eksik bence " sabırlı olun " maddesi olmuş, onuda ben ekleyim. : İçerik olarak güzel seyler paylaşmanıza karsılık kullanıcılar tarafından tepki görmüyorsanız, sabredin yavas yavas acılırlar. Aksi halde blog sahibi, demoralize olup o ilk yazma heycanını kaybedebilir..

 22. Teknik Soru Teknik Soru

  Özgünlük en önemlisi. Yazılarınız kendinize aitse zaten arama motorları ziyaretçiyi size yönlendiriyor.

 23. Demir Demir

  Bu yazıya iki açıdan yorum yazmak istiyorum.

  1) Başlıkta da yazdığı gibi "temel" ilkeler bunlar. Bütün profesyonel blog yazarları tarafından bilinen ve kullanılan ilkeler olabilir, yeni bir bilgi içermiyor da olabilir. Yine de Webrazzi'nin bir köşesinde yer alması gereken bir içerik bu. Fırat Demirel'in eline sağlık.

  2) Diğer yandan, Webrazzi blog yazarları için bir kaynak sitesi değil. Webrazzi, sosyal medya ve internet dünyasındaki gelişmeleri takip eden, bu gelişmelerin içinde bulunan hatta bazen de bu gelişmeleri yöneten bir internet kuruluşu haline geldi. Bu nedenle bu yazının, Webrazzi'nin şu anki güncel içerik kalitesinin altında olduğunu üzülerek belirtmek isterim.

 24. Bunlar gerçekten çok temel ilkeler daha gelişmiş tavsiler gerek.

 25. Medyagen Medyagen

  en amatör "blog" yazarlarından en "ticari" blog yazarlarına kadar hemen herkes, burada değinilenleri zaten biliyor yada bildiklerinin farkında değiller

  Uygulamada farklılıklar veya eksiklikler olabilir ancak esas olan şu; biz "okuyan" bir millet olmadığımız için haliyle "blog" da okumuyoruz, o nedenle temel kriter, "ilgi çekici içeriğin son derece kısa ve öz bir şekilde ifade edilmesi" olmalı.

 26. Tuğra Tuğra

  Dikkat edilmesi gereken kurallar gerçekten,teşekkürler.

 27. Bir site reklamsız olursa hiç yazı yazma daha iyi.

 28. Konusu geçen kuralların çoğu dikkat edildiğinde öncü bloglarda mevcut yeni arkadaşlarda ben dahil kendini sürekli geliştirmeye çalışan arkadaşlar bu tür blogları örnek alarak ilerlediklerini düşünüyorum. Okurlarını dünüşerekten (Daha yeni daha yaratıcı olmak.)

  Medyagen arkadaşımızın yorumuna göre okumayan bir milletmişiz buna hiç katılmıyorum her yerde bu şekilde deniyor ama internet ortamında bulunan bilinçli çoğunluğun daha farklı olduğunu düşünüyorum.

 29. Harika bir yazı olmuş. Yeni başlayan biri olarak söylüyorum :)

 30. Webbaharatı Webbaharatı

  Hepsi birbirinden önemli fakat en göze çarpanları özgün içerik, kalıcılık ve popüler içerik gibi görünüyor. çok güzel bir yazı emeğinize sağlık

 31. Kadın Masalları Kadın Masalları

  Verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

 32. Mustafa Mustafa

  gayet güzel bilgiler kesinlikle faydalı olacaktır teşekkürler.

 33. Omer Sucu Omer Sucu

  faydalı bilgiler , teşekkürler

 34. Gerçekten güzel bir yazı olmuş keyifle okudum. Teşekkürler.

 35. Blogger Eklentileri Blogger Eklentileri

  Bir blogun başarısını ölçecek en etkili kriter takipçiler. sadık ziyaretçileriniz ne kadar fazla ise o kadar kaliteli içerik üreten biri olduğunuzu düşünüyorum.

 36. Gökhan Gökhan

  Yukarıda yazanları şu sıralar tek tek uyguluyorum ve sonucun olumlu olmasını dört gözle bekliyorum.....

 37. Ben yeni bi blog açtım fakat arama motorunda çıkmıyo.Yardımcı olur olur musunuz?

  1. Yahya Duran Karaoğulları Yahya Duran Karaoğulları

   Hande Hanım, yeni blogunuz hayırlı olsun; ancak sabırlı olmanız lazım. Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak bir zaman meselesidir. Aslında makaledeki listede anlatılanlar zaten herşeyi güzelce açıklıyor, uygulamak lazım. Ayrıca siz özgün içerik üretmeye devam edin ve ziyaretçi sayınızı artırmaya başlayın; google zaten sizi listelemeye başlayacaktır.

   Ziyaretçi sayınızı hızla artırmakla alakalı çok pratik bilgileri ben de sitemde sürekli paylaşıyorum. Webrazzi gibi platformlarda da bulabilirsiniz, hem çok okuyun, hem de sürekli faydalı içerik üretmeye devam edin.

   Başarılar dilerim.

 38. Adnan Güney Adnan Güney

  Tek kelime ile harika bir yazı olmuş elinize sağlık.Yeni blog açan kişilerin, dikkat etmeleri gereken konular arasında yer alıyor.Her nedense ilk blog açan arkadaşlar, hemen Google aramalarda çıkmak ister.Blog her ne kadar ücretsiz bir servis olsada, Web aramalarında çıkabilen resmi bir hüviyet taşımaktadır.Bu nedenle blog'u bir araba gibi düşünürsek ; önce kullanmasını öğrenmek gerektiğini arkadaşlarımız hep unuturlar.Blog kullanım prosedürü ve Google Web kriterlerini biraz da olsun bilmek gerekir.Bilmek içinde okumak lazımdır.Her zaman söylerim."Bakmak ile Görmek" bu kelimelerin anlamını çok iyi analiz etmek lazım.Bakıyoruz ama görmüyoruz, gördüğümüzede bakmıyoruz.Toplumdayız ancak, toplum içinde değiliz.Tekrar kolay gelsin diyerek başarılar diliyorum.

 39. Mustafa Y. Mustafa Y.

  Blogum için pay çıkarttığım bir çok yer oldu. Yeni düzenlemeler yapmak istiyordum ve okuduğum kriterler doğrultusunda yol alacağım

 40. Doğukan G. Doğukan G.

  4. ve 6. madde çok önemli, diğerleri opsiyonel olabilir ama özgün ve güncel konulara yer vermenin en iyisi olduğunu düşünmekteyim.