Çalışanlar 'ofis'e veda ediyor

Laptop, tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazlar tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirdiği gibi patronları da değiştirmeye başladı. Son yapılan araştırmalara göre artık çalışanlar artan oranda ofise veda ederek 'mobil çalışma'ya yöneliyor.

IDC araştırma şirketinin son hazırladığı rapora göre 2015’te yaklaşık 1.3 milyar kişi mobil olarak çalışmaya başlayacak. Bu rakam o yıl dünyadaki tahmini toplam çalışan işgücünün yüzde 37.2’sine eşit.  Rakamlar, gelecekte patronların nasıl çalışan modeli istediğini açıklıyor. Ancak bunun altında başka bir neden de yatıyor. Patronlar, mobil olarak çalışanları tercih ederek tasarruf edeceklerini düşünüyor.

Yapılan araştırma, en çok mobil çalışanın Asya-Pasifik bölgesinde olacağını öngörüyor. 2010 itibariyle  Asya-Pasifik bölgesinde 237 milyon mobil çalışan bulunuyordu. Bu rakamın 2015’te 838 milyona ulaşması bekleniyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da ise mobil çalışanların 58 milyon kişi olduğu açıklanan araştırmada, 2015’te bu rakamın 244 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Araştırmada 2020 yılında mobil olarak çalışanların toplam mobil çalışanların yarısına denk geleceği de iddia ediliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.