Çalışanlar 'ofis'e veda ediyor
Mobil

Çalışanlar 'ofis'e veda ediyor

Laptop, tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazlar tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirdiği gibi patronları da değiştirmeye başladı. Son yapılan araştırmalara göre artık çalışanlar artan oranda ofise veda ederek 'mobil çalışma'ya yöneliyor.

IDC araştırma şirketinin son hazırladığı rapora göre 2015’te yaklaşık 1.3 milyar kişi mobil olarak çalışmaya başlayacak. Bu rakam o yıl dünyadaki tahmini toplam çalışan işgücünün yüzde 37.2’sine eşit.  Rakamlar, gelecekte patronların nasıl çalışan modeli istediğini açıklıyor. Ancak bunun altında başka bir neden de yatıyor. Patronlar, mobil olarak çalışanları tercih ederek tasarruf edeceklerini düşünüyor.

Yapılan araştırma, en çok mobil çalışanın Asya-Pasifik bölgesinde olacağını öngörüyor. 2010 itibariyle  Asya-Pasifik bölgesinde 237 milyon mobil çalışan bulunuyordu. Bu rakamın 2015’te 838 milyona ulaşması bekleniyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da ise mobil çalışanların 58 milyon kişi olduğu açıklanan araştırmada, 2015’te bu rakamın 244 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Araştırmada 2020 yılında mobil olarak çalışanların toplam mobil çalışanların yarısına denk geleceği de iddia ediliyor.

Yorumlar (4)
 1. Bcakir Bcakir

  Bence kişi nerede rahat ediyorsa orada çalışmalı. Bence işi aksatmadığı sürece, mekan önemli değildir.

 2. Uğur Y. Uğur Y.

  Jason Fried 'in TED konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

  http://www.ted.com/talks/lang/tr/jason_fried_why_work_doesn_t_happen_at_work.html

 3. Burak Diri Burak Diri

  Özellikle internet sektörü çalışanlarının en az %60-70 kısmı evden çalışabilir diye düşünüyorum. İstanbul'da eziyete dönüşen ulaşım sorunu, vs. çok ciddi maddi/manevi kazanç sağlayacaktır. Şirketler, düşen ofis ve personel giderlerini, çalışanla paylaşabilir. :)

  Ancak evden çalışma için, çok iyi iş yönetim sistemleri geliştirilmeli.

  Çalışanların ve hatta toplumun, evden çalışma kültürüne, disiplinine uyum sağlayabilmesi gerekir.

  Örnek vermek gerekirse; evden çalışan bir adamın yakın çevresi, sanki o kişi evde oturuyormuş gibi yaklaşır. "Ya bugün bizim şu banka işini hallediversen?? Evdesin nasıl olsa, şunu yapıversen?" gibi yaklaşımlar çokça olur gibi geliyor. Mahalle baskısı yani. :)

 4. Dunyada yaygin olarak kullanilan sanal ofis ve hazir ofis sistemini Turkiye'de studiooffices.com olarak veriyoruz.