Firsatiyor.com: Fırsat kuponları için güvenli ikinci el pazarı
E-Ticaret

Firsatiyor.com: Fırsat kuponları için güvenli ikinci el pazarı

Fırsat (grup alışveriş pazarı) şaşaalı günlerini geride bıraktı ama bu alana yönelik farklı girişimler gelmeye devam ediyor. Ömer Erginoğlu'nun kurucusu olduğu Firsatiyor.com, fırsat pazarının hızlı zamanlarını kaçırmış olsa da sadece fırsat listelemekten öteye giderek arayı kapatmak isteyen yeni bir girişim;  Damar Bilgi Teknolojileri'nin ilk internet projesi.

Fırsatıyor'da fırsat sitelerinde kullanılmayan fırsatlar satılabiliyor, diğer kullanıcılar da daha kaçırdığı ya da beğendiği fırsatları daha uygun fiyatlara  satın alabiliyor. 'Sahibinden fırsat' pazarı olarak anılan girişim "sıfır risk" parolasıyla henüz döngüsünü tam olarak çözümleyemediğimiz bir pazarı kararlı hale getirmeye çalışıyor.

Fırsatıyor'un güvenli satış modeli şu şekilde işliyor: Fırsatı satın alan üyenin ödemesi, firsatiyor.com havuz hesabında tutuluyor. Alıcı fırsatı kullandığına dair onay verirse ödeme satıcıya aktarılıyor. Fırsatıyor, kullanılan kredi kartının üyenin kendisine ait olmasını istiyor. Sistem alıcı ve satıcıların TC kimlik doğrulamasını da şart koşuyor.

Bu haliyle sistemin gerçekten sıfıra yakın risk sunduğunu söylemek mümkün ama özellikle TC kimlik doğrulama isteğinin yeni üyeler kazanmak konusunda bir bariyer olacağını sanıyorum.

İkinci el fırsat pazarının potansiyeline inanan Ömer Erginoğlu, satın alınan kuponların 2 hafta içinde kullanıp onaylanması halinde yüzde 3 parapuan da kazandırdığını da söylüyor. Parapuan ödül sistemi ile satışları hızlandırmak istiyor.

İkinci el fırsat pazarından istatistikler

İki aylık bir sürede 10 bini aşkın (6950'si TC onaylı) kullanıcıya erişen girişim, aylık 150 binin üzerinde tekil ziyaretçi çekmeye başlamış.

Üyelerinin yaş ortalaması 26 olan Fırsatıyor, ilk 6 aylık dönem için 50 bin üyeye ulaşmayı ve ilerleyen zamanda farklı iş modellerini de platforma eklemeyi plan ve hedefleri arasına eklemiş.

Şimdiye dek 1500 civarında kupon satılan girişimde ikinci el pazarının öne çıkan ilk 3 fırsat sitesi Grupanya, Yakala.co ve Grupfoni olmuş.

Satılan fırsatların yarıya yakını (yüzde 46) yeme-içme kategorisinden, en az tercih edilen (yüzde 9) fırsatlar ise sağlık-güzellik kategorisinden çıkmış.

Damar Bilgi Teknolojileri'nin ilk internet girişimi olarak 100 bin TL sermaye ile kurulan Fırsatıyor gelir modelini her fırsat için sabit bir kesinti (0,99 TL) ve satış fiyatı üzerinden yüzde 8,99 oranında komisyon üzerine kurmuş. (Bu orana alıcılara yüklenen yüzde 3 parapuan, banka kart komisyonları ve KDV kesintileri dahil.)

Fırsatıyor bu güvenli sistemin fırsat pazarına olumlu bir katkı yapacağına da inanıyor. Grup alışveriş sitelerinin ve kullanıcıların bu sisteme nasıl bir karşılık vereceğini ise bekleyip göreceğiz. Yapacağınız yorumların da bu konuda fikir vereceğine inanıyorum.

Yorumlar (11)
 1. Gökhan Söyler Gökhan Söyler

  ABD'de aynı işi yapan www.lifesta.com geçen hafta yaptığı açıklamayla artık daha fazla devam edemeyeceğini belirtti. Hem de ABD gibi fırsat kuponu devi bir pazarda.

  Fırsatıyor.com'un artısı, insanlara kullanamayacakları kuponları satma ve kaçırılmış fırsatları alabilme imkanı vermesi. Türkiye'deki kupon piyasasının sıkıntısı ise mekanların vaat ettikleri sınırın çok altında hizmet vermesi. Yani fırsat siteleri hala ve hala kupon sisteminin artılarını işletmelere anlatabilmiş değiller. İşletmeler, ben cebime bakarım diyerek günü kurtarıyor, siteler ise bu anlayışın kendilerini yeyip bitirdiğinin farkında değil. (ya da farkındalar ama son meyveleri toplarken aksiyon almaya gerek duymuyorlar)

  1. Erhan Akar Erhan Akar

   evet lifesta yeni kapandı. Çünkü ABD giibi gelişmiş ülkelerde ikinci el pazar pek canlı değil . Bu nedenle türkiyede biraz farklı olabilir diye düşünüyorum. gittigidyor tarzı 0 risk sistemi sitenin ayırtedici özelliği sanırım. Bakalım ne olacak.

 2. Huseyin Ersan Huseyin Ersan

  Tasarım olarak fena değil. sadece portal hizmeti olarak ne kadar devam eder bilemiyorum ama, sistemi kullananlar olacaktır.

 3. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Normalde iade yapmak istediğimizde hemen kabul ediyorlar diye biliyorum ben.Ama kaçan bir fırsatı biraz pahalıya satma fikri tutabilir

 4. Bcakir Bcakir

  Fırsat sitelerinin artmasıyla birlikte bu tarz girişimlere sık sık rastlamaya başladık. Bakalım aralarından kim sıyrılacak.

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bundan 2-3 ay önce gene Webrazzi'de yayınlanan kuponomi.com'dan çok farklı bir şey göremedim. Kuponomi varken 2. bir site ve ilk siteden çok fazla fark yokken, insan ister istemez ne gerek vardı demeden geçemiyor. Bu fırsat sitelerinde artık yapılabilecek herşey yapıldı sanırım. Yeni çıkan projeler hep birbirinin benzeri şeyler taşımaktan öteye gidemiyor...

 6. Kuponomi.com aynı mantıkla açılmıştı https://webrazzi.com/2011/02/04/kuponomi/) Sonra baktılar iş yapmıyor, konseptlerini değiştirdiler ve şu anda gördüğüm kadarıyla dükkan kendi kendine duruyor.

  100'den fazla fırsat sitesinin olduğu bir ülkede ben neden gidip 2. el fırsat alayım, üstelik TC kimlik no verme, havuzdaki parayı onaylama gibi birçok zahmeti varken?

  Zaten birşey alacaksam mutlaka bir gün bir siteden kaçırırsam, ertesi gün başka bir sitede mutlaka tekrar yayınlanıyor.

  Ayrıca ABD'deki Lifesta.com sitesi bile kepenk indirdiyse böyle bir projenin şansını düşük buluyorum.

  İlk 2 ayda satılan 1.500 kupon fena bir rakam değil. 1.500 TL sabit komisyon + 1.500 TL değişken komisyonla (ortalama 1 satışın 10 TL olduğunu varsayarsak) 2 ayda 3.000 TL gibi bir rakam, ayda 1.500 TL yapar. Bu rakam da normal bir işte çalışan birinin alacağı maaştır.

  Fakat işin ilginç tarafı site ilk 2 ayda 1.500 adet kupon satışı yapmışken, şu anda aktif satışta olan kupon sayısı sadece 84. Rakamlar bana biraz uyumsuz geldi.

  1. Gökhan Söyler Gökhan Söyler

   Ayrıca Facebook sayfalarındaki http://www.facebook.com/firsatiyor) paylaşımların her birine 4-5 beğeni gelmesi, 30.000 fana sahip sayfalarının organik büyümediğini gösteriyor. Kolay elde edilen şeyler kolay uçuyor genelde.

 7. Ökkeş Emin Ökkeş Emin

  site fena durmuyor. fikir de iyi bence. ama tabi ki türkiyenin pazar büyüklüğü abd ile boy ölçüşemeyeceğinden bu tür sitelerin başarısı da bi yere kadar olabilir türkiyede

 8. Kenan Güler Kenan Güler

  evet bir sürü fırsat sitesi var ve elenmeler tek tek oluyor. Geriye büyüklerin kalacağı kesin. Siteyi incelediğim kadarı ile artı tarafı fırsat sitelerinden daha uygun fiyatlar olabilir belki. dezavantajı ciddi bir maddi getirisinin olmayacağı. bazı değişiklikler ile yeni gelir alternatifleri oluşturmaları sitenin devam edilebilirliği açısında önemli. tc numarasının verilmesinde bir sakınca görmüyorum, fatura kesen tüm alışverişlerde tc numarası zaten veriyoruz.

 9. Supernova Supernova

  sayfalarında neden title meta tag'i kullanmadıklarını çok merak ediyorum