Google'da ve internette sosyal arama devri başlıyor

Google'da ve internette sosyal arama devri başlıyor

Google'a karşı arama tarafında yapılan eleştirilerin hemen hepsinin haklılık payı vardı. İnanılmaz bir hızda üretilen içerikleri, kuralları alt etmek isteyenlere rağmen mükemmel bir şekilde sınıflandırmak da elbette kolay değildi.

Bugün Google tüm eleştirileri ortadan kaldırabilecek oldukça önemli bir güncellemeye hazırlanıyor. Google arama sonuçları hiç olmadığı kadar sosyalleşiyor.

'Kişi odaklı' ve 'genel' olarak ikiye ayrılacak yeni Google araması, öncelikle Amerika'da İngilizce olarak kullanılmaya başlanacak. Servis daha sonra tüm dünyaya yayılacak, yenilikler Google'ın kişi odaklı web stratejisinde büyük bir bir adım olarak hayatımıza girmiş olacak. Hatta bu son güncelleme zaman içinde Google'ı bir sosyal ağ olarak adlandırmamızın başlangıcı sayılabilir.

Söz konusu yenilikleri kısaca göz atıp, labirente yukardan bakmaya devam edelim.

Google'ın yeni arama teknolojilerinde şu başlıklar öne çıkacak.

 1. Kişisel Sonuçlar: Size özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kendi yarattığınız ya da özellikle sizinle paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmenizi sağlayacak. 2. Aramada Profiller: Otomatik tamamlama ve sonuçlarda size yakın olan ya da ilgilendiğiniz insanları listeleyerek, hemen takip edebilmenizi sağlayacak ve; 3. Kişiler ve Sayfalar: Google+’da ilgilendiğiniz konulara ilişkin profillere, sayfalara ulaşmanızı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmenizi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar  mevcut. 4. Güvenli Arama:  Google’a giriş yaptığınızda arama sonuçlarınız, size özel içerikler de dahil olmak üzere, Gmail’de olduğu gibi yüksek şifreleme standartları tarafından korunuyor olacak. 5. Kontrol hakkı: Dilerseniz web geçmişinizde herhangi bir arkadaşınızın paylaştığı bilgi veya kendi özel içeriğiniz  arama sonuçlarında sizin karşınıza çıkmayacak.  Konum ve dil gibi kullanılan diğer içeriksel işaretlerin kontrolü için de ayrı bir arama ayarları seçeneğinden düzenlenebilecek.

Tüm bu özellikler Google'ın Google+'ı içselleştirmesi anlamına geliyor. Bu da Google+'ın tek bir ürün olması anlamına geliyor; Yani tamamen kullanıcı odaklı bir Google ve çoğunlukla kullanıcılar etrafında dönen içerikler, dolayısıyla kullanıcıları daha iyi tanıyan bir online reklam devi, kişiselleştirilmiş sonuçlar ve Facebook gibi kullanıcı odaklı, daha isabetli reklamlar... (Facebook'un reklamlarından ne derece memnun olduğumuzu da tartışmak gerek)

Facebook ile rekabet

Google arama tarafından kendini yenilerken aslında Facebook ile rekabetini de şekillendiriyor.

Bilindiği gibi, Google+ tarafında işler fena gitmiyor. Daha da iyi giderse Google'ın eli oldukça kuvvetlenecek. Tüm gücünü sosyal ilişkiler ertafında konumlandırarak hem Facebook'un başını alıp gitmesini engellemiş hem de bir anda kötü giden arama tarafını kurtarmış olacak.

Bu durumda Facebook'un arama tarafına adım atarak koz sayısını eşitlemesi mümkün. Ancak bu yıl sonunda borsaya açılma planları yapan şirketten henüz bu konuda bir umut vermiyor. Aksine bu yönde haberleri sınıflandırmaya başlayan ve kullanıcıları keşfetmeye yönelen Twitter daha fazla umut vaadediyor.

Sosyal webe geçiş

Yukarıda bahsettiğim teoriler etrafında Google'ın zaman içinde başarılı olacağına inandığımı söyleyebilirim. Şimdiye kadar e-posta ve arama tarafında hatrı sayılır zaman harcıyorduk. Artık bu kavramlar da sosyalleşiyor ve kafamdaki 'gerçek kişisel web' deneyimine doğru adım atıyoruz. Bu yeni dünyanın çok iyi olduğunu söyleyemem, tersini iddia etmem için ise biraz daha zamana ihtiyacım var.

Aşağıda Google'ın yeni yüzüne dair ekran görüntülerini görebilir, Google Blog'da yapılan Amit Singhal'ın yaptığı açıklamanın Türkçe'sine Google Türkiye blogundan göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.