'Kopimizm'in lideri Webrazzi'ye konuştu

Kopimizm, dosya paylaşım dini. İnternet üzerinden dosya indirmek ya da dosya yüklemek onlar için ibadet. Kopimizm, devlet ve din işlerinin gerçek anlamda birbirinden ayrıldığı İsveç'te, hükümet tarafından resmi olarak tanındı. İsveç'te gerekli prosedürler yerine getirdikten sonra dini inanç başvurusunda bulunulabiliyor.

Tanrısı olmayan Kopimizm inancının, kutsal sembolleri ise pek şaşırtıcı olmamak ile birlikte Ctrl+C ve Ctrl+V.

Kopimizm kilisenin kurucusu Isak Gerson ile sizler için kısa bir söyleşi yaptık.

Isak Gerson

Sami Eyidilli: Merhaba Isak, kısaca kendini tanıtır mısın? Isak Gerson: 20 yaşındayım, Uppsala Üniversitesinde Felsefe bölümü öğrencisiyim.

SE: Sizinle aynı felsefeye sahip Korsan Parti (Pirate Party) siyasi organizasyonu da İsveç'te faaliyet gösteriyor. Dosya paylaşımını savunmak için 'din' kurma yolunu neden seçtin? Daha fazla dikkat çekmek için mi? IG: Biz zaten birkaç yıldır bu inanca sahiptik ve bir kilise bizim inanç ve dini uygulamalarımızı düzenlemek adına daha iyi bir yol gibi görünüyordu.

SE: Daha önce İsveç hükümeti tarafından iki kez reddedildiğiniz doğru mu? Üçüncü seferde nasıl başardınız? IG: Başarılı olana dek üç kez başvuru yaptık. Tek problem bazı formaliteler oldu. Tüm kağıtlar imzalı değildi, biz bazı tarihleri kaçırmıştık vs.

SE: Kopimizm dininin kaç takipçisi var? IG: 3 bin civarında.

SE: Kopimizm sadece İsveç devleti tarafından kabul edildi. Uluslararası destek de alıyor musunuz? IG: Biz birçok ülkeden üyeye sahibiz ama tanınmak için bir başka ülkenin kamu kurumlarına başvurumuz olmadı.

SE: Kopimizm dininin ruhani liderisin. Beklentin ve hedefin nedir? IG: Ben daha fazla insanın daha fazla bilgiyi kopyalamasını ve fikri mülkiyet kanunlarının değiştiğini görmeyi umuyorum. Böylece kopyalama ve paylaşım her zaman legal olacak.

SE: Kiliseyi sürdürmenin zor olacağına eminim. İnternet üzerinden bağış toplamayı düşünüyor musunuz? IG: Şu anda maliyet sıfır. Bu durumu korumayı planlıyoruz.

SE: Paylaşmak güzel ama fikri mülkiyet hakları da önemli değil mi? IG: Ben fikri mülkiyet haklarının kötü olduğunu düşünüyorum, bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

SE: Peki ya size katılmak istersem, ne yapmam gerekiyor? IG: Web sayfamız tekrar açıldığında sitemize kayıt olmanız yeterli.

SE: Son olarak Kopimizm dininin ruhani lideri olarak Webrazzi okurlarına ne söylersin? IG: Bilgiyi internetten ücretsiz indirmeyi ve internete ücretsiz yüklemeyi sürdürün!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.