'Kopimizm'in lideri Webrazzi'ye konuştu
Girişim

'Kopimizm'in lideri Webrazzi'ye konuştu

Kopimizm, dosya paylaşım dini. İnternet üzerinden dosya indirmek ya da dosya yüklemek onlar için ibadet. Kopimizm, devlet ve din işlerinin gerçek anlamda birbirinden ayrıldığı İsveç'te, hükümet tarafından resmi olarak tanındı. İsveç'te gerekli prosedürler yerine getirdikten sonra dini inanç başvurusunda bulunulabiliyor.

Tanrısı olmayan Kopimizm inancının, kutsal sembolleri ise pek şaşırtıcı olmamak ile birlikte Ctrl+C ve Ctrl+V.

Kopimizm kilisenin kurucusu Isak Gerson ile sizler için kısa bir söyleşi yaptık.

Isak Gerson

Sami Eyidilli: Merhaba Isak, kısaca kendini tanıtır mısın? Isak Gerson: 20 yaşındayım, Uppsala Üniversitesinde Felsefe bölümü öğrencisiyim.

SE: Sizinle aynı felsefeye sahip Korsan Parti (Pirate Party) siyasi organizasyonu da İsveç'te faaliyet gösteriyor. Dosya paylaşımını savunmak için 'din' kurma yolunu neden seçtin? Daha fazla dikkat çekmek için mi? IG: Biz zaten birkaç yıldır bu inanca sahiptik ve bir kilise bizim inanç ve dini uygulamalarımızı düzenlemek adına daha iyi bir yol gibi görünüyordu.

SE: Daha önce İsveç hükümeti tarafından iki kez reddedildiğiniz doğru mu? Üçüncü seferde nasıl başardınız? IG: Başarılı olana dek üç kez başvuru yaptık. Tek problem bazı formaliteler oldu. Tüm kağıtlar imzalı değildi, biz bazı tarihleri kaçırmıştık vs.

SE: Kopimizm dininin kaç takipçisi var? IG: 3 bin civarında.

SE: Kopimizm sadece İsveç devleti tarafından kabul edildi. Uluslararası destek de alıyor musunuz? IG: Biz birçok ülkeden üyeye sahibiz ama tanınmak için bir başka ülkenin kamu kurumlarına başvurumuz olmadı.

SE: Kopimizm dininin ruhani liderisin. Beklentin ve hedefin nedir? IG: Ben daha fazla insanın daha fazla bilgiyi kopyalamasını ve fikri mülkiyet kanunlarının değiştiğini görmeyi umuyorum. Böylece kopyalama ve paylaşım her zaman legal olacak.

SE: Kiliseyi sürdürmenin zor olacağına eminim. İnternet üzerinden bağış toplamayı düşünüyor musunuz? IG: Şu anda maliyet sıfır. Bu durumu korumayı planlıyoruz.

SE: Paylaşmak güzel ama fikri mülkiyet hakları da önemli değil mi? IG: Ben fikri mülkiyet haklarının kötü olduğunu düşünüyorum, bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

SE: Peki ya size katılmak istersem, ne yapmam gerekiyor? IG: Web sayfamız tekrar açıldığında sitemize kayıt olmanız yeterli.

SE: Son olarak Kopimizm dininin ruhani lideri olarak Webrazzi okurlarına ne söylersin? IG: Bilgiyi internetten ücretsiz indirmeyi ve internete ücretsiz yüklemeyi sürdürün!

Yorumlar (9)
 1. Kamil Kamil

  Konuyla ilgili bir arkadaşın yorumu beni benden aldı "allahın hakkı mp3'tür" :D Ayrıca ciddi ciddi Wikipedia ve Ekşi sözlük gibi yerlerde de kendine daha şimdiden yer edinmiştir.

  Şu an ortada adam gibi din yokken yardımımıza yetişmiş dindir. En az 0.50 ratio ile paylaşmayan bizden değildir. (Yorumun %50'si ctrl+c'dir)

 2. Kopimist Topluluk Kopimist Topluluk

  Kopimism hakkında Türkçe bilgi almak için: http://bit.ly/kopimisttopluluk

 3. Zaytung gibi bir haber mi, zaytung haberi mi?

 4. Bunlara diyecek bir şey yok, zaten kopup gitmişler...

  Anlatılanlar doğru ise, olayın komik yanı (bence) İsveç devletinin bunu bir din olarak resmen kabul etmesidir.

  Dünya'nın intihar oranı en yüksek ülkesinden bu saçma haberlerin geliyor olması bana "orada büyük bir parti var, hep beraber kopuyorlar" dedirtiyor :)

 5. Orkun Güvenç Orkun Güvenç

  Bu yazı da yayınlandı burada ya, artık webrazzi tamamen bitmiştir gözümde.

  1. Yorumcu Yorumcu

   yani bu ne saçma bir yazı, site konseptiyle alakasız bir yazı olmuş. her saçmalayanı önümüze sürüp oku diyecekseniz işimiz var demektir.

   1. İnternette dosya paylaşımını savunan insanlar İsvec'te bunu resmi bir din olarak kabul ettirmişler. Bizim için ilginç olan tarafı bu. Yoksa din olarak kabul edilmesi tabii ki Webrazzi içeriğinin dışına çıkıyor.

    Ancak konu geçtiğimiz günlerde BBC ve CNN dahil olmak üzere pekçok saygın yayında konu edildi. Konuyla ilgili Türkiye'den bizim direkt birinci ağızdan röportaj alabilmemiz bence güzel bir başarıydı.

 6. Webrazzi tarihinin en saçma yazısı! İş olsun diyemi yazdınız nedir? Sami Eyidilli gerçekten sana da diyecek tek kelime bulamıyorum.

 7. Yusuf Yusuf

  Allah hidayet versin, ortada adam gibi din yok diye yakınan arkadaşlara da islam dinine yönelmelerini tavsiye ediyorum. Ama yine de ben inanmam diyenin de kendi fikridir... Ancak; başlığında Web girişimler, Sosyal Medya ve Online Pazarlama yazan ve bizlerinde severek okuduğumuz, düzenli olarak takip ettiğimiz Webrazzi ' nin bu yazısının amacını merak ediyorum.? -bu haliyle bir binlerce kişiye ulaşmasına vesile olan bir reklam yazısı olarak yorumluyorum-