Tüm mobil trafiğin yarısını kullanıcıların yüzde 1'i yaratıyor

Tüm mobil trafiğin yarısını kullanıcıların yüzde 1'i yaratıyor

Mobil internet kullanımı yaygınlaşmasına yaygınlaşıyor ama mobil interneti yoğun olarak kullananlar aslında küçük bir grup. New York Times'ın aktardığına göre, tüm mobil internet trafiğinin yüzde 50'si kullanıcıların sadece yüzde 1'i tarafından yaratılıyor.

Mobil ağ yönetimi konusunda uzman İngiliz Arieso firmasının raporunda tüm trafiğin yüzde 90'ının ise kullanıcıların yüzde 10'u tarafından tüketildiği belirtiliyor. Kasım ayında 24 saatlik zaman dilimi içinde Avrupa'daki bir operatöre ait 1,1 milyon abonenin verilerinin incelenmesiyle oluşturulan rapor, mobil internet tüketimi konusunda kullanıcılar arasında bir uçurum olduğunu gösteriyor.

Daha da önemli ise olan bu uçurum geçtiğimiz 2 yıl boyunca arttığı ve artmaya da devam ediyor olduğu.

2009 yılında yapılan benzer bir araştırmada, tüm mobil trafiğin yüzde 40'ından sorumlu olan kullanıcıların oranı yüzde 3 civarında açıklanmıştı. Şu anda en yoğun mobil internet kullanıcısı olan bu yüzde 3'lük dilim tek başlarına tüm trafiğin yüzde 70'inden sorumlular.

Arieso'dan Michael Flanagan bu farkı sınırsız 3G mobil internet paketlerinin yarattığını söylüyor. Türkiye'de özel durumlar hariç gerçek anlamda sınırsız 3G erişim paketleri bulunmadığı için bizde durum muhtemelen biraz daha farklı. Buna rağmen bu bilgiler mobil internet kullanımına dair eğilimler konusunda bilgi vermesi açısından önemli.

Arieso yaptığı araştırmada ayrıca yoğun mobil internet kullanıcılarının yüzde 64'ünün internete diz üstü bilgisayarlarından eriştiklerini, yaklaşık yüzde 33'ünün akıllı telefonlar, yüzde 3'lük bir bölümün ise iPad kullandıklarını ortaya çıkardı.

Araştırmada incelenen mobil trafiğin kaynaklarına dair bir bilgi yer almıyor ama büyük ekranlı ve diğerlerine göre daha geniş depolama alanına sahip diz üstü bilgisayarların öne çıkması özellikle online video tüketimi ve dosya indirmenin en popüler kullanım nedenleri olabileceğini düşündürüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.