Bir girişim hikayesi: UzmanTV karlılığı 4,5 yılda yakaladı
Genel

Bir girişim hikayesi: UzmanTV karlılığı 4,5 yılda yakaladı

Türkiye'de özellikle ilk internet girişimcilerinin blog (hatta kitap) yazması taraftarıyım. Akademik kariyerde nasıl tezler ve araştırmalar bilgi aktarımını sağlıyorsa bizim dünyamızda da başarılı girişimcilerin tecrübelerini blogları üzerinden aktarmasını bekliyorum.

Bu yazısının sebebi de Ersan Özer'in oldukça önemli bir yazıyla yeniden blog yazmaya başlamış olması.

Ersan Özer'in sitesahibi.com'daki yazısı UzmanTV'nin nasıl bugünlere geldiğini anlatıyor. Toplam 5 yıllık deneyim yeni girişimcilere oldukça güzel mesajlar veriyor.

Hem bu yazının daha fazla kişiye ulaşması hem de ilk internet girişimcilerinin blog yazmaya (Webrazzi'ye konuk yazılar da bekliyoruz) davet etmek için bu yazıyı yazdım. Sanırım kısaca Uzman TV'nin hikayesinden de bahsetmem gerekiyor.

2007'de Youtube'la gelen fikir Youtube'un patladığı bir dönemde (Şubat 2007) video üzerine bir şeyler yapmak isteyen Ersan Özer'in aklına uzmanlara odaklı video tabanlı bir soru-cevap sitesi yapmak geliyor.

Çıktığı dönemde özgün sayılabilecek Uzman TV, 6 ayda geliştiriliyor ve 2007 Haziran'da kapılarını açıyor. Ersan Özer, televizyonculuk deneyimine rağmen ilk çekimlerin çok iyi olmadığını (hatta kötü), zamanla işleri toparladıklarını söylüyor. Her iş için zaman lazım diyor ve bana kalırsa, girişimcilere "biz bu işi biliriz, çok iyi yaparız" havasına girmemelerini tavsiye ediyor.

Türkiye’de para getirmediği için içeriğin olmadığını düşünse de, Ersan Özer iyi içeriğin markaların ilgisini çekeceğini düşünüyor. Reklamverenlerin bir uzmanlara dayalı online bir platformda olmayı isteyeceklerini düşünüyor ama pek de öyle olmuyor.

2009 sonunda para geliyor Endeavor girişimleri arasına seçilen 3 Türk girişiminden biri olmayı başaran UzmanTV, yaklaşık 3 yıl boyunca neredeyse hiç reklam almıyor. Net bir gelirin olmaması ve pofesyonel video üretmenin sanıldığından masraflı olması, UzmanTV'ye toplamda 5-6 milyon civarında bir paranın harcanmasına neden oluyor.

Nihayet 2009 sonlarında video içi reklamların yükselişe geçmesi UzmanTV'nin önünü açmaya başlıyor. Ancak yine de ilk satışlar dijital planlamacılar eliyle değil, televizyon planlaması yapan ajanslardan geliyor. 2010'da dijital ajansların da video içi reklama yönelmesi ile UzmanTV'nin kıymeti anlaşılıyor.

4,5 yılda karlılığa geçiş İnanması zor gelebilir ama UzmanTV nihayet 2011'in Kasım ayında ilk kez kâra geçiyor. 2011'i 2010′dan da iyi bir performansla kapatan girişim, Aralık ayında ise kârını ikiye katlıyor ve Ersan Özer 2012′de gelirlerinin yüzde 100′e yakın büyüyeceğini ve UzmanTV’nin arkadaşlık sitesi işleri kadar nakit kazandıracağını düşünüyor.

Sözün özü İlk yılları Yemeksepeti kadar zahmetli olmasa da karlılığa geçişi zaman alan girişim oldu UzmanTV. Bir nevi sabreden dervişin muradına erme hikayesi. Girişimcilere, kendilerini fazla abartmadan, kısa yoldan para kazanma hevesinden uzak bir bakışla kaliteli işlere girişmesini öğreten bir proje oldu. Elbette arandığında yatırımcı bulunabilir. Ancak yatırımcıların iyi işleri aradığı gerçeğini de unutmamak gerek. Önemli olan süreklilik içinde iyi bir şeyler ortaya koymaya çalışmak.

Uzman TV artıkı gelir modelini oturtmuş durumda. Reklamsız seyir için yıllık abonelik ücreti alıyor. UzmanTV Akademi'de ileri düzey uzman videoları satıyor. Diğer yandan UzmanTV Rehber ve UzmanTV iPhone uygulaması ile kaliteli içerik hizmeti vermeye devam ediyor.

Türkiye'nin bu tür projelere ihtiyacı dünden daha fazla. Eğer göz atmadıysanız, Ersan Özer'in 2011-2012 değerlendirme yazı dizisine verdiği cevaplara bir uğrayın lütfen. Umarım Ersan Özer ve diğer 1. nesil Türk girişimcilerinden güzel paylaşımlar görmeye devam ederiz. Blog yazarlılığında da istikrarın önemli olduğunu, sabit bir çizgi tutturmanın zor olduğunu ve küçük hedeflerle işe başlamak gerektiğini de nacizane hatırlatayım. ;)

Yorumlar (19)
 1. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

  Merhaba,

  Genç bir girişimci hiç para kazanamadan 4,5 yıl üstelik 5-6 milyon lira harcayarak nasıl ayakta kalabilir merak ediyorum.

  Kafamdaki bir soru da yatırımcılar bu kadar uzun sürede bu kadar çok para harcayacağı bir yatırama girerler mi?

  Umarım böyle sabırlı yatırımcılar vardır, çünkü destekle çok güzel işlerin yapılacağına inanıyorum.

  1. Cemal Erdemir Cemal Erdemir

   Merhaba,

   Ersan Özer'in ilk girişimi değil diğer girişimlerinden kazandıklarıyla bu işe girmiş, dolayısıyla ilk girişimini yapacak gençler için UZMANTV pek uygun bir proje olmayabilir.

   Kurduğu diğer girişimlerde başarılı olmuş bir girişimci için potansiyeli göz önüne alınarak bence sabır gösterilebilir.

   1. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

    Merhaba,

    Ersan Beyi biliyordum zaten ama demek istediğimi tam anlatamadım sanırım, yeni girişimcilerin sabır gösterememe sebebi aslında kendi yağları ile kavrulma zorunluluğu olduğu için bence. Kişi para kazanacak ki yaşamını idare edebilsin, desteği yoksa ne yazık ki vazgeçebilir.. Yeni bir girişimci için 10 bin lira bile çok büyük bir para. Bu sebeple melek yatırımcılara ve (belki de en önemlisi) devlet teşviklerine çok büyük görev düşüyor.

 2. Kadir Kadir

  wordpress ile site açıp hemen adsense'den para kazanma hayali olan "webmaster"lara duyurulur.

 3. Metin Metin

  markopon.com ,istanbl.net, itiraf.com ersan özer'in ortaklığında olan siteler

 4. Networker Fatih Networker Fatih

  Ne diyelim sabırlı olmanın sonucu,ama sadece sermayeye takılmamalıyız,sermaye olmadan da sabrederek projenizi geliştirebilceğiniz destek alabilceğiniz bir çok mecra mevcut diye düşünüyorum.

 5. Seozkan Seozkan

  Arkadaşlar Ersan Bey zaten birinin kazancını diğeri yedi demiş, Herkeste böyle kazanç kapısı ve bunu da diğer siteye yatırabilecek olanaklar yok sonuçta.

  Yazının sabreden derviş kazanmış mantığı bu nedenle bana göre tam doğru değil, parası olan sabretmeli dese daha iyi olur.

  Ayrıca inanılmaz büyük paralar harcanmış o paraya ne işler çıkartılırdı.

  Burdaki çoğu arkadaş kısıtlı imkanlarla projeler üretmeye çalışıyor ve çoğumuzda sitenin de destekçileri olan gruplardaki gibi paralar yok maalesef.

  Son olarak artık uluslararası çapta bir site, yani sadece ülkemize hitap etmekten öte işlere ne zaman imza atacak bu arkadaşlar?

  Yurtışındakini Türkiyeye getir, zaten maddi gücüm var, sağa sola reklam veririm kesin tuttururum demek bence başarı değil. UzmanTv bir başarı o ayrı (Ama parası olan bir grup bu işe girerse aynı başarıyı kesin yakalar)

  Saygılar...

  1. Decameron Decameron

   Merhaba,

   Öncelikle merak ettiğim; o büyük paralara ne işler çıkarıldı hakketen?

   Ayrıca yurtdışında yapılmış bir işi Türkiye'ye bazı ince ayrıntıları görerek getirip, başarılı oluyorsanız, bu değerlidir.

   Diğer yandan, "parası olan bir grup bu işe girerse başarılı olur" değil konu. Kimse düşünmüyorken yapıp bir şekilde bu günlere getirebilmek asıl olan. Parası olan girer tabi, buradan bir yere varamayız..Sonucta parasını en başta da internete yatırıp, buradan kazandıgını yine internete yatıran birinden bahsediyoruz. Ve nasıl inanmış ki uzmantv' ye bu kadar zaman sabretmiş.

 6. Mrauthor Mrauthor

  Uzman TV gerçekten çok değerli bir proje.Lakin küçük imkanlı girişimciler için yapılabilinecek bir proje değil.Ersan Özer'in arkadaşlık siteleri benim tahminimce çok muazzam gelir getiriyor.Çünkü jenerik domainlere sahipler ve işlerini iyi yapıyorlar.Uzman TV gibi bir projenin hayatta olmasına ve olacağına sevinmek gerek.

 7. Skapudan Skapudan

  bence de uzman tv işini hakkıyla yapan nadir türk internet yatırımlarından biri

 8. Murat Demir Murat Demir

  Ben uzmanTV'nin girişim dünyası üzerindeki etkisine pek girmek istemiyorum, zaten başlı başına bir örnek. Benim bu projede en etkilendiğim taraf yarattığı içerik, gün geçtikçe insanların aradıklarını oldukça kaliteli bir sunumla bir Türk sitesinde ve tamamen Türkçe olarak bulmaları bu projenin yapılmasında emeği geçenlere büyük bir saygı duymamı sağlıyor. İyiki Ersan bey ve ekibi 4.5 sene sabredebilmiş ve elimizde böyle bir kaynak var.

  (CopyPaste ve çeviri yapmadan) Türkçe içerik yaratmak bence girilecek en zor alanlardan birisi

 9. Ersan abi idolümsün !

 10. İnternet sektöründe artık küçük girişimci, büyük girişimci diye bişey yok, çok büyük girişimciler var. Böyle bir site için bile 4 yılda 6M$ harcanıyor. Adını hiç duymadığımız siteler 20M$ lara satılıyor-alınıyor. Bu rakamlar gerçek mi? Çok merak ediyorum.

 11. Selahattin Selahattin

  Uzman tv Türkiye'nin en büyük marka sitelerinden biri,buna benzer başarı hikayeleri ile günümüzde karşılaşıyoruz bir çoğu da projelerinde uzun vadede hedefe ulaşmayı düşündükleri için başarılı oluyorlar bir web sitesinin kısa sürede başarı yakalamasını beklemek biraz komik olur ,marka olmayı başardıkları an işte o zaman kazanç elde etmeye başlıyorlar.

 12. Bcakir Bcakir

  İçerik geliştirmenin en büyük sıkıntısı geri dönüşünün çok zaman alması. Ama bu tarz girişimlerin yatırımcıları etkileyerek uzun vadeli yatırımlar yapmalarına zemin hazırlamasını ümit ediyorum.

 13. Idris Baş Idris Baş

  girişimci olarak örnek alınacak kişi.

 14. Travel Servis Travel Servis

  eskisi gibi arama sonuçlarında artık çıkmıyor neden acaba?

  Siteyi yeniden bulmak çok vaktimi aldı :(

 15. Travel Servis Travel Servis

  ayrıca uzman tv hakkında güzel bir araştırma yazısı. Yukarıda yorum yapan, bir çok arkadaşa çok da güzel yanıtlar içeriyor...

  http://www.nihatipekci.com/uzmantvnin-neden-hala-rakibi-yok.html/

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri