2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Ersan Özer

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Ersan Özer

Bitirmek üzere olduğumuz 2011 ve girmek üzere olduğumuz 2012'yi sektörün önde gelen isimleri ile birlikte değerlendirmeye devam ediyoruz. Sıradaki konuğumuz İstanbul.net, Uzmantv.com ve Timsah.com gibi sitelerden tanıdığımız Magnet'tin kurucusu Ersan Özer.

Ümit Öncel: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız?

Ersan Özer: Aslında ben yatırımcı değil, girişimciyim. Yine de bu yıl 3 yatırım yaptım. Muhafazakarlara özel alışveriş sitesi yenimoda.com ile Etohum zerinden pembepanjur.com ve Gideros Mobile. Ama asıl itiraf.com, istanbul.netuzmantv.com'dan sonra dördüncü büyük projem dediğim Sosyo'ya başladım.

ÜÖ: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz?

: Hali hazırdaki işlerimizden kalan zamanımı Sosyo alacak gibi görünüyor. Bu benim ilk büyük global projem. 4-5 yılda bir yeni proje çıkarabildiğim için her seferinde doğal olarak hayatımın projesi diye bakıyorum. Ama bu sefer ki sanki daha da bir hayat memat meselesi. Gerçi önümüzdeki günlerde yine de yatırım fırsatları çıkacaktır muhtemelen.

ÜÖ: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun vs)

: Dünyada malum, oyun çok büyük bir iş. Bizde ise know-how yeni yeni oluşuyor. Önüme Facebook veya mobil oyun fırsatları çıksa kesinlikle ilgilenirim. Devam eden bir e-ticaret furyası var. Ben de buna dahil oldum ama artık e-ticarete yatırım yapmayı düşünmem. Hem zahmetli bir iş, hem de anlamlı cirolara gelindiğinde dahi zarar etmek girişimciyi demoralize eden bir şey.

ÜÖ: 2012 hangi alanların yıldızı parlayacak?

: Bu yıl grup satın alma ve özel alışveriş sitelerinin sayısı azalacak. Dikey alışveriş siteleri artacak. Türkler oyun işine ısınmaya başladı. Angry Birds hayalleri kurmayıp, Peak Games gibi board oyunlar ve yabancı oyunların dağıtımcılığına yönelinirse, başka başarılı oyun şirketlerimiz de olur. Son aylarda MENA bölgesinden epey insanla irtibatım oldu. Orada 300-350 milyon Arap var. Ben kimi girişimlerimizin o bölgeye doğru yayılacağını ve hatta Türkiye'den sadece Araplara yönelik projeler çıkabileceğini düşünüyorum. Zaten MENA dışında da 2012, Türk internetçilerin uluslararası pazarlara dair çok kafa yorduğu bir yıl olacak.

ÜÖ: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir?

: Her yatırımcı gibi ben de girişimciye bakıyorum tabii. Girişimcinin projeye hayatını adamış olması şart. İş modelinin yurtdışında rüştünü ispat etmiş olması hem girişimcinin hem de yatırımcının hayatını kolaylaştırır. Ayrıca ortak olarak birini hayatıma alıyorsam onun ahlaklı bir insan olmasını da isterim.

ÜÖ: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir?

: Ben öyle durumlarda soru soran bir insan değilim. Şirkette iş görüşmesi yaparken de karşımdakini sohbet ederek tanımayı tercih ediyorum. Tuzaklı yahut "bakalım buna diyecek" gibi sorular bence gerekli değil. Biriyle futbol konuşurken de kapasitesini, öğrenmeye olan merakını, zekasını, ahlakını, hayatı nasıl algıladığını anlayabiliyorsunuz.

Röportajda da belirttiği gibi Ersan Özer yatırımcı kimliğine sahip olmasına rağmen girişimciliğini her zaman sürdüren isimlerden biri. Bu nedenle bahsettiği yeni projesi Sosyo'yu yakın zamanda sık sık duyacağız diye düşünüyorum. Bunun dışında Türkiye'deki çoğu girişimcinin henüz yeterince tanımadığı MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afika) bölgesinin çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dair sözleri de kesinlikle dikkate alınmalı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.