Türk tarihini konu alan Muhteşem Binyıl'ı herkesten önce oynayın [500 davetiye]
Oyun

Türk tarihini konu alan Muhteşem Binyıl'ı herkesten önce oynayın [500 davetiye]

Türk internet kullanıcılarının sosyal oyun merakı sınırları zorlayan bir noktada.  Büyümesini merakla beklediğimiz yerli oyun sektörüne yeni bir oyuncunun katıldığını kısa süre önce paylaşmıştık. Wudya'nın ilk oyunu Muhteşem Binyıl perdelerini açıyor.

Şimdiye kadar kapalı beta için 1,500'e yakın başvuru alan Wudya, 100 kişilik küçük bir gruba oyunu test ettiriyormuş. Bu haftadan itibaren de özel davetiyeler ile daha büyük bir test sürecine giriyor ve kapılarını ilk olarak Webrazzi okuyucuları için açıyor.

Hatırlayacağınız üzere Wudya, Nokta‘nın online oyun ekibi yöneticiliğinden ayrılan Ahmet Zayıfoğlu'nun kuruculuğunu üstlendiği bir girişim. Oyunu biraz incelediğinizde işin tecrübeli ellerden çıktığı görülüyor. Başarılı bir kurgu ile modellenen oyunda Ergenekon ile başlayan hikaye, Osmanlı İmparatorluğu'na ve Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar uzanıyor.

Muhteşem Binyıl özellikle tarih ve oyun meraklılarını kendine çekecek nitelikte. Çadırda kurmaya başladığınız bir imparatorluğu savaşlarla sürüp giden hikayesinde kontrolü ele alıyorsunuz.

Oyun Gardens of Time veya daha eskilerden Age of Empires tadında bir havada ilerliyor. Arkadaşlarınızın oyuna dahil olması ile daha da keyifli olacağına şüphe yok.

Oyunda sizi yönlendiren karakter biraz Gandalf'ı anımsatsa da, bu konuda da gerekli araştırmanın yapıldığını sanıyorum. İlk olarak Dede Korkut ile görüşmeye gittiğiniz oyunda tarih içinde önemli Türk şahsiyetlerinin nasıl karşımıza çıkacağını da merak ediyorum.

Sizi bir an önce oyunla başbaşa bırakmak için fazla detaya girmemek de fayda var. Benim ilk adımı attığım "mTY3Hk" kodu ile Muhteşem Binyıl'ı oynamaya başlayabilirsiniz. İlk 500 kişi onay beklemeden kendini tarihin derinliklerine bırakabilir.

Aşağıda oyunun giriş videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  yemeğe çıkmamam iyi olmuş. teşekkürler webrazzi. öncelikle oyun çok başarılı ancak level 2 olmama, yeterli altınımın bulunmasına rağmen inşa et menüsünden herhangi bir bina yapmaya çalıştığımda komutu almıyor. basit bir hata olduğunu düşünüyorum?

 2. Doğan Doğan

  Arayüz tasarımı eski browser oyunlarını hatırlattı.

  Piyasada bulunan diğer online oyunlarının dizaynları göz çnünde bulundurulursa tasarımın üzerinde çok çalışılması gerekiyor bence.

 3. Izzet Izzet

  teşekkürler davetiye için.Facebook üzerinden 1 tane bile oyun oynamıyorum bu ilk olacak hadi bakalım

 4. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  Oyunun tanıtımı için yayınladıkları fregman çok basit ve tam anlamıyla umaykut'un kolpası olmuş :)

  1. Deniz Deniz

   Fragman bayağı baştan savma yapılmış, evet biraz da umaykut fragmanına benziyor. Umaykut fragmanı nasıldı derseniz; şöyle birşeydi;

   Türkçe:

   http://www.youtube.com/watch?v=rF9H1rRcg34

   Global:

   http://www.youtube.com/watch?v=6McyyKbO7yw

   Kendilerine başarılar diliyorum, umarım emeklerinin karşılığını alırlar.

 5. Sahibinden Sahibinden

  Hayırlı olsun güzel fikir ama grafik olarak çalışma yapılması lasım .

 6. Levent Levent

  arayüzü grafiksel olarak kesinlikle geliştirmeleri gerekiyor.

 7. Melih Melih

  uzun zamandır bende bekliyordum, davetiye için ama grafikler biraz hayal kırıklığı yarattı, bir iki uzmandan destek almaları bence daha iyi olur.

 8. Volkan Volkan

  Fena gözükmüyor. Kullanıcı hedef kitlesi sadece Türkiye'de olduğu için yatırımın kendisini amortise etmesi zor olur. Umarım başarılı olur.

 9. Osman Osman

  Webrazzi'de ilk haber olduğu zamandan beri takip etmeye çalıştığım ekibi bu güzel başlangıcından dolayı tebrik ediyorum. Oyun içinde ufak tefek hatalar olmasına rağmen oyunun geleceği başarılı görünüyor. Kısıtlı sayıda kullanıcıya izin verildiğinden hala geliştirilme aşamasında olduğu anlaşılıyor. Wudya ekibine kolaylıklar dilerim.

 10. Burak Burak

  oyun gardens of time'ı oldukça andırıyor ama onun kadar başarılı olabilir mi bilmiyorum. bence genel olarak gayet güzel olmuş, arayüzle ilgili yazıldığı kadar problem olduğunu düşünmüyorum biraz renkler canlı olsaymış belki daha iyi olabilirmiş... elinize sağlık.

 11. Kadir Kadir

  gardens of time'in başarılı bir lokalizasyonu olmuş diyebiliriz. zynga'nın da hidden object türünde oyun çıkaracağı düşünülürse, muhteşem binyıl doğru yolda diyebiliriz. grafik ve arayüz gerçekten oyun hevesini kaçırıyor, daha iyi olabilir ama çok da yüklenmeye gerek yok diye düşünüyorum. Düzeltilmesi oyun mekaniklerine göre çok daha kolay olacaktır. Türk oyun pazarında developer şirketlerin artması dileğiyle, başarılar