Çabalar işe yaradı, Google+ büyüyor

Google+ henüz çok gerisinde olduğu Facebook'u yakalamak için elinden geleni yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Webrazzi'de de yer verdiğimiz resmi olmayan rakamlara göre Google+'ın Aralık sonu itibariyle 62 milyon kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor. TechCrunch'ın comScore'a verilerine dayanarak yayınladığı haberinde Kasım ayında Google+'ın 67 milyon ziyaretçiye ulaştığı söyleniyordu.

Experian Hitwise'ın paylaştığı son rakamlar ise özellikle ABD'de Google+'ın çok daha hızlı bir büyüme gösterdiğini işaret ediyor. Twitter hesabından paylaşılan verilere göre Google+, 11 Kasım ile 11 Aralık arasında tam 49 milyon ziyaretçi ağırlamış. Üstelik bu rakam sadece ABD'li kullanıcılara ait. 49 milyon ziyaretçi bir önceki aya göre yüzde 55 civarı büyüme anlamına geliyor.

Fakat Google büyümeyi daha da hızlandırmaya kararlı, son yayınladığı reklamlar da bunun bir göstergesi.

Sürekli yeniliklerle geliştirilmeye devam eden Google+ halen potansiyelini kullanabilecek seviyeye gelmiş değil. Kullanıcıların büyük kısmını yeni bir sosyal ağa ihtiyaçları olduğuna ikna edememiş olması bu anlamda önündeki en büyük engel.

Her ne kadar kullanıcı sayısı 65 milyon civarına ulaşmış ve trafikler de artıyor olsa da, Google+ üzerinde geçirilen süre halen Facebook'ta geçirilen sürenin çok gerisinde. 65 milyon kayıtlı kullanıcının kayda değer bir oranının henüz aktif olarak kullanmadıkları Google+'ın hareketlenebilmesi içinse kullanıcıların site üzerinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacak bir neden gerekiyor.

Google'ın sosyal ağına bu "artı" özelliği katmak için çok büyük çaba harcadığı görülüyor. Şu ana kadar bu çabalar üye ve ziyaretçi sayısını arttırma yönünde başarılı görünüyor. Bu üyelerin nasıl harekete geçirileceği ise 2012 yılında Google'ın çözmesi gereken en önemli sorun…

Sizce Google'ın G+'ı hareketlendirebilmesi için ne yapması gerekli?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.