Çabalar işe yaradı, Google+ büyüyor
Sosyal Ağlar

Çabalar işe yaradı, Google+ büyüyor

Google+ henüz çok gerisinde olduğu Facebook'u yakalamak için elinden geleni yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Webrazzi'de de yer verdiğimiz resmi olmayan rakamlara göre Google+'ın Aralık sonu itibariyle 62 milyon kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor. TechCrunch'ın comScore'a verilerine dayanarak yayınladığı haberinde Kasım ayında Google+'ın 67 milyon ziyaretçiye ulaştığı söyleniyordu.

Experian Hitwise'ın paylaştığı son rakamlar ise özellikle ABD'de Google+'ın çok daha hızlı bir büyüme gösterdiğini işaret ediyor. Twitter hesabından paylaşılan verilere göre Google+, 11 Kasım ile 11 Aralık arasında tam 49 milyon ziyaretçi ağırlamış. Üstelik bu rakam sadece ABD'li kullanıcılara ait. 49 milyon ziyaretçi bir önceki aya göre yüzde 55 civarı büyüme anlamına geliyor.

Fakat Google büyümeyi daha da hızlandırmaya kararlı, son yayınladığı reklamlar da bunun bir göstergesi.

Sürekli yeniliklerle geliştirilmeye devam eden Google+ halen potansiyelini kullanabilecek seviyeye gelmiş değil. Kullanıcıların büyük kısmını yeni bir sosyal ağa ihtiyaçları olduğuna ikna edememiş olması bu anlamda önündeki en büyük engel.

Her ne kadar kullanıcı sayısı 65 milyon civarına ulaşmış ve trafikler de artıyor olsa da, Google+ üzerinde geçirilen süre halen Facebook'ta geçirilen sürenin çok gerisinde. 65 milyon kayıtlı kullanıcının kayda değer bir oranının henüz aktif olarak kullanmadıkları Google+'ın hareketlenebilmesi içinse kullanıcıların site üzerinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacak bir neden gerekiyor.

Google'ın sosyal ağına bu "artı" özelliği katmak için çok büyük çaba harcadığı görülüyor. Şu ana kadar bu çabalar üye ve ziyaretçi sayısını arttırma yönünde başarılı görünüyor. Bu üyelerin nasıl harekete geçirileceği ise 2012 yılında Google'ın çözmesi gereken en önemli sorun…

Sizce Google'ın G+'ı hareketlendirebilmesi için ne yapması gerekli?

Yorumlar (14)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Bence google plus ın facebook dan eksik kalan yanı yok sadece biraz zaman ve insanların alışkanlıklarını değiştirmesi.Bunun dışında eksik kalan bir şey yok.

 2. Ferit Tenöz Ferit Tenöz

  Bence Google+'a entegre etmeye başladığı Gmail, Reader, Maps'e Google Earth, Blogger, Calendar, Docs gibi çok kullanılan ürünlerini de eklemeli. Uzun vadede bütün bu ürünler Google+'ın birer özelliği haline gelirse ve Google+ google'ın tek ürünü olursa Facebook'la rekabet edebilir.

  1. Ergün Özyurt Ergün Özyurt

   aynı şeyi yazmak için gelmiştim.

   1. Sergen Sergen

    bende.

 3. Mehmet Aktuğ Mehmet Aktuğ

  Google Plus 'ın her ne kadar eksik kalan bir yanı olmasa da, Facebook 'un bu sektörde bilinen ilk mecra olmasının avantajları var. Sonuç olarak Facebook da her daim kendini yenileyen ve ilgi çekici içerikler barındıran bir site. Ama sonuçta bu da Google. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Biraz daha sektör tecrübesi kazandığında Facebook 'u da bir gün alt edecektir.

 4. Kamil Kamil

  Google Plus'ı İngilizce diliyle kullanıyorum, çünkü videolarda bahsi geçen yenilikler henüz Türkçe diline gözükmüyor. Türk aktif kullanıcı sayısı oldukça az, yabancıların harika paylaşımlarına ve karşılıklı diyaloglarına rastlıyorum.

  Özellikle rahatsız olduğum bir şey var, "sayfalar" özelliği gelmesine rağmen gerçek olmayan profillerin beni eklemesi çok rahatsız ediyor, bugüne kadar herhalde 50'ye yakın kişiyi engelleyip "sahte profil" veya "spam" diye bildirdim. Eğer Google+ sadece gerçek kişilerin kaydını yapacaksa bunu gerçekten adam gibi yapmalı. Ben takip ettiğim ve beni takip eden insanlarla gerçek anlamda muhatap olmak istiyorsam, sorun teşkil eden spam profiller için daha fazla önlem almalı.

  Google'ın çok harika servisleri var ama hali hazırla bir çoğu Google Plus ile entegre edilmiş değil. Şu ana kadar en iyi artısı eklediğim fotoğrafları çok güzel albüm haline getirip saklayabiliyor/paylaşabiliyor olmam, yine fotoğrafları düzenleyebiliyor olmam, yeni gelen etiketleme özelliği vs. çok hoşuma gitti ve bence Facebook'a göre büyük artı. Ama yinede çoğu insan bu yeniliklerden bi haberler.

 5. Her şey çabucak olacak diye bir kaide yok. Facebook'ta bir anda bu hale gelmedi. G+ 2014-2015 yılları arasında oldukça popülerleşecektir. Ancak şimdi beklemesi gerekiyor.

 6. Mathsman Mathsman

  Google, G+ postlarına "pozitif ayrımcılık" yapmaya başladı. Çok üst sıralarda sonuçlar görmeye başladım. Kafaya koydu yani Google. Olduracak.

 7. Rıza Sırman Rıza Sırman

  Bence Türkiye'de büyümesi için Türkçe olması şart. Tabi diğer ülkeler için de aynısı gerekli.

 8. Bence yapması gereken temel şey sistemi sürekli geliştirmek ve sabırlı olmaktır. Hotmail/Yahoo karşısında Gmail-də olduğu gibi. İE ve Firefox karşısında Chrome-da, iOS ve Symbian karşısında Androidde olduğu gibi :)

 9. Evrim Evrim

  Ben G++ 'ı kullanıyorum facebook'a ise sadece hayran sayfalarımı yönetmek için giriyorum. ++ da facebook'a nazaran kendi çevreniz ile ilgili çok daha kaliteli bir kitle bulabilir takip edebilirsiniz.. Rahatsız olduğum tek birşey var bazı ardaşlar kaliteli paylaşım yapmasına rapmen günde 10-20 paylaşım yapıyor gerek yok. az olsun öz olsun.

 10. Ersen Aşkın Ersen Aşkın

  Tabi ki tasarımını geliştirmeli. Web UI konusunda alınacak daha çok uzun yol var, sadece G+ için değil, her site için.

 11. Bahriye Bahriye

  Twitter ya da facebook gibi platformlardan entegrasyonla data cekebilmesi kesinlikle. Su anda sosyal medyada aktif olan kisiler kendilerine ana bir mecra secmekteler biryerde post edip digerlerine dagitmak icin. Her defasinda ayni seyi farkli yerlerde ayni seyleri yazmak istemiyor insanlar bu facebook icin de gecerli. Grnelde twitter kullanan kullanicilardan twitter uzerinden dagiliyor. Bugun path' e baktigimizda ayni anda twitter facebook 4sq hatta tumblr'a ayni postu path uzerinden basabilecegimizi goruyoruz. G+'in ivedilikle en azindan twitter entegrasyonunu yapmasi lazim

  1. Bahriye Bahriye

   Twitter ile facebook bile birbirlerine entegre calisiyorken g+'in bu manasiz inadini anlayamiyorum. Maksat kendini ana mecra olarak kabul ettirip postlarin ordan dagitmasini saglamak olmali.